Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce krakowskiej huty będzie pracować jeszcze dwa lata

MARCIN WARSZAWSKI
Wielki piec nr 5 działa w krakowskiej hucie od 47 lat FOT. ANNA ROZMUS
Wielki piec nr 5 działa w krakowskiej hucie od 47 lat FOT. ANNA ROZMUS
Krakowscy hutnicy z wielką ulgą przyjęli informacje dotyczące wielkiego pieca. Po przeprowadzeniu serii analiz i testów okazało się, że instalacja produkująca ponad milion ton stali rocznie może działać bez konieczności remontu o rok dłużej niż pierwotnie zakładano.

Wielki piec nr 5 działa w krakowskiej hucie od 47 lat FOT. ANNA ROZMUS

KONTROWERSJE. Wielki piec, który produkuje ponad milion ton stali rocznie, będzie mógł działać bez remontu przynajmniej do 2016 roku. Widmo ewentualnych zwolnień znacznej części załogi zostało więc odsunięte w czasie.

- Dobry stan całej instalacji potwierdzili niezależni eksperci. To naprawdę pozytywna informacja dla całej załogi - przyznaje Janusz Lemański, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników ArcelorMittal Poland. Dodaje jednak, że hutnikom od wielu miesięcy trudno spać spokojnie ze względu na kryzys w branży.

Przypomnijmy, od początku tego roku wielokrotnie pojawiały się informacje, że przyszłość wielkiego pieca, a tym samym całej tzw. części surowcowej krakowskiej huty jest niepewna.

Źródłem niepokojów było niepodjęcie przez właściciela huty, koncern ArcelorMittal, decyzji o generalnym remoncie instalacji, która działa od grudnia 1966 roku. Obecnie od tego, czy pracuje serce huty, zależy los około 1200 z 4000 pracowników zakładu.

Zgoda na kolejne 12 miesięcy pracy wielkiego pieca nie rozwiewa jednak ostatecznie obaw załogi. Widmo ewentualnego zamknięcia instalacji zostało bowiem jedynie odsunięte w czasie.

- Mamy kolejne dwa lata, aby podjąć decyzje dotyczące remontu pieca - potwierdza Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland.

Związki zawodowe zwracają natomiast uwagę, że ewentualny remont zagwarantowałby możliwość odlewania stali w Krakowie na wiele lat.

- Modernizacja pieca umożliwiłaby produkcję przez przynajmniej kolejne dwie dekady - zauważa Janusz Lemański z hutniczych związków zawodowych.

Przyznaje jednak, że kluczem do podjęcia pozytywnej dla hutników decyzji o remoncie instalacji może być wzrost zamówień.

Niestety, na razie prognozy nie są obiecujące.

- Obecna sytuacja rynkowa w Europie wciąż pozostaje trudna. Popyt nadal jest o 30 procent niższy od poziomu z roku 2007, a prognozy na ten rok praktycznie nie zakładają wzrostu - powiedziała Sylwia Winiarek, rzeczniczka AMP. Jednocześnie zapewniła, że na chwilę obecną nie ma planów redukcji zatrudnienia.

Choć od czasu zakupienia krakowskiej huty przez hinduskiego miliardera Laksh-miego Mittala mocno zmodernizowano zakład, to gigantem w branży nasza huta już nigdy nie będzie.

W latach 70. ubiegłego wieku pracowało bowiem pięć wielkich pieców. Wówczas produkcja dochodziła nawet do 7 mln ton stali w ciągu roku. Obecnie pracuje tylko jedna instalacja (tzw. piątka) i rocznie produkuje, według różnych źródeł, 1,2-1,5 miliona ton stali.

Sytuacji w hucie uważnie przyglądają się władze dzielnicy XVIII Nowa Huta, na terenie której znajduje się zakład.

- Przedłużenie działania pieca o rok to dobra wiadomość, jednak nie możemy popadać w huraoptymizm - przestrzega Stanisław Moryc, przewodniczący "osiemnastki". Jego zdaniem to bardzo wyraźne żółte światło ostrzegawcze, że musimy być przygotowani na wszystkie scenariusze, także te najgorsze.

Po spotkaniu pracowników krakowskiej huty z dyrektorem generalnym, które odbyło się na początku tego tygodnia, hutnicy w związkowym biuletynie rozesłanym do załogi napisali: "Nie uzyskaliśmy żadnej jednoznacznej odpowiedzi na stawiane od paru lat pytanie. Co będzie za 2 lub 3 lata z Zakładem Wielkie Piece i Stalownia w Krakowie? W dalszym ciągu pozostajemy zawieszeni w próżni".

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski