SERWIS POWODZIOWY

Klag
Wszystkie służby komunalne aktywnie włączyły się w ostatnich dniach w akcję usuwania skutków powodzi. Nowy Sącz został podzielony na 5 rejonów. W każdym z nich pracuje brygada służb i Straży Pożarnej. Prawie 200 osób będzie pomagać przy porządkowaniu domów prywatnych. ZNTK skierowało do pomocy 100 osób oraz sprzęt ciężki. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego cały czas zgłaszają się ochotnicy oraz firmy przekazujące środki czystości, wodę mineralną i niezbędny sprzęt.

Akcja pomocy
Problemy na granicy
Na przejściu granicznym Piwniczna - Mniszek nad Popradem został wczoraj wstrzymany ruch dla samochodów. W przejściu tym dokonywane będą jedynie odprawy dla ruchu pieszego. Intensywne opady deszczu zniszczyły drogę po stronie słowackiej od przejścia granicznego do Starej Lubovni. Z powodu zalania drogi dojazdowej zamknięto również turystyczne przejście Szczawnica - Leśnica. Natomiast na przejściu kolejowym Muszyna - Plavec w nocy z czwartku na piątek wznowiono ruch towarowy.
Dary od Straży Granicznej
Karpacki Oddział Straży Granicznej aktywnie włączył się w niesienie pomocy poszkodowanym przez powódź. Decyzją komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. Marka Bieńkowskiego, instytucjom zajmującym się udzielaniem pomocy ofiarom powodzi, systematycznie przekazywane są przedmioty mundurowe, odzież, obuwie i sprzęt kwaterunkowy.
Alarmowy telefon w Gorlicach
W Gorlicach uruchomiono telefon alarmowy czynny całą dobę. Wszystkie poszkodowane osoby szukające pomocy mogą dzwonić pod numer 353-72-59.
Zbiórka w sklepach
Ruszyła akcja zbierania darów rzeczowych dla powodzian zorganizowana przez posła Zygmunta Berdychowskiego i Sądecką Fundację Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Zbiórkę w sklepach Real, Asort, hala gorzkowska i PSS Społem prowadzą młodzi wolontariusze - członkowie organizacji Strzelec i OHP w Nowym Sączu. Do przygotowanych pojemników można oddawać żywność, środki czystości i wodę mineralną. Uruchomiono również specjalne subkonto bankowe, na którym zbierane są pieniądze dla powodzian. O ich rozdziale, po zakończeniu zbiórki zdecyduje kapituła, której przewodniczy starosta Jan Golonka.
Sanepid informuje
Powiatowy Inspektor Sanitarny dla Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego informuje, że w Miejskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Sączu przy ul. Nawojowskiej 17a, będą do odebrania środki dezynfekcyjne - chloramina i wapno chlorowane dla przedstawicieli Urzędu Miasta Nowego Sącza, Miasta i Gminy Stary Sącz, Muszyny, Grybowa, Chełmca, Podegrodzia, Łącka, Piwnicznej, Gródka n/Dunajcem, Łososiny Dolnej, Korzennej i Nawojowej.
Środki będą wydawane w dni robocze od godziny 7.00 do 14.30, a także w sobotę (28.07) w godz. 8-14.30.
Poseł pomaga
Poseł Jerzy Gwiżdż wraz z pracownikami biura poselskiego z własnych pieniędzy sfinansowali zakup odzieży, płaszczy przeciwdeszczowych, gumowców oraz środków czystości. Wszystkie dary zostały przekazane w czwartek i piątek mieszkańcom terenów najbardziej zniszczonych przez powódź. Najwięcej rzeczy rozdano powodzianom mieszkającym w Piątkowej oraz przy ul. Hubala i Tarnowskiej w Nowym Sączu.
Zebrano pieniądze
Ponad 18 tys. zł zebrał po dobie działalności Społeczny Komitet "Pomoc dla Powodzian", któremu przewodniczy starosta Jan Golonka oraz dyrektor PBK Józef Wiktor. Wszystkim zainteresowanym podajemy nr konta Komitetu: PBK SA O/Nowy Sącz nr 11102395-402390057271.
Bezpłatny parking
Podczas opadów deszczu, mieszkańcy zalanych i zagrożonych zalaniem terenów mogą bezpłatnie parkować samochody na parkingu pod Dawną Synagogą oraz przy Bulwarach Narwiku w Nowym Sączu. Parkingami zarządza Fundacja na rzecz Miasta Nowego Sącza.
Akcja pomocy
Wszystkie służby komunalne aktywnie włączyły się w ostatnich dniach w akcję usuwania skutków powodzi. Nowy Sącz został podzielony na 5 rejonów. W każdym z nich pracuje brygada służb i Straży Pożarnej. Prawie 200 osób będzie pomagać przy porządkowaniu domów prywatnych. ZNTK skierowało do pomocy 100 osób oraz sprzęt ciężki. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego cały czas zgłaszają się ochotnicy oraz firmy przekazujące środki czystości, wodę mineralną i niezbędny sprzęt.
Dla rodzin
Rodziny szczególnie poszkodowane przez powódź otrzymały pomoc w Sądeckiej Fundacji Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Jak informuje poseł Zygmunt Berdychowski siedmiorgu dzieciom z Librantowej, które na początku tygodnia straciły ojca, zostanie zapewniona pomoc finansowa. Troje dzieci pojedzie za darmo na kolonię, dla jednego zostanie ufundowane roczne stypendium, a dla reszty zostaną zakupione niezbędne przybory szkolne. Podobną opieką zostanie objęta rodzina w Tropiu. Fundacja szuka sponsorów wśród firm nie tylko z naszego regionu, które mogłyby wspomóc dotknięte tragedią rodziny.
Konto dla powodzian w Gorlicach
Starostwo Powiatowe w Gorlicach uruchomiło konto, na które można wpłacać pieniądze dla powodzian. Wszystkim zainteresowanym podajemy numer konta: Starostwo Powiatowe w Gorlicach BPH o/Gorlice nr 10601510-330000193025 z dopiskiem "Pomoc powodzianom". Wpłat można dokonywać również w kasie Starostwa Powiatowego przy ul. Bieckiej 3 w Gorlicach. Można przekazywać także śpiwory, koce, odzież, żywność i wodę pitną do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Wąska 5. Telefon kontaktowy 353-56-42 czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14. Zgromadzone środki finansowe oraz rzeczowe zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem gmin.
(Klag)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie