Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja poprawkowa, czyli jak zakuć, nie zapomnieć i zdać

Jan Matoga
Studia. Po wakacyjnej przerwie dla wielu studentów ponownie zaczyna się czas wytężonej pracy umysłowej i nieprzespanych nocy. Mowa oczywiście o wrześniowej sesji egzaminacyjnej. Zastosowanie się do kilku poniższych porad pozwoli przetrwać ten gorący okres.

Jak pokazują badania TNS Polska, stres to czynnik, który najbardziej utrudnia efektywną pracę - sądzi tak aż 48 proc. ankietowanych. Spróbuj zaplanować sobie przyswajanie wiedzy zaczynając od najprostszych i najłatwiejszych rzeczy, a dopiero później przejdź do tych najbardziej wymagających.

Zaopatrz organizm w mikroelementy. By twój mózg mógł pracować prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej, zdrowej diety, a także wsparcia mikroelementów. To one decydują o sile naszej pamięci, zdolności myślenia i efektywnej koncentracji. Podstawą są witaminy z grupy B, między innymi B1, B6 oraz B12, a także magnez, potas, kwas foliowy i lecytyna. Dostarczane regularnie naszemu organizmowi zbawiennie wpływają na pracę mózgu.

Opanuj sztukę skanowania wzrokiem tekstów. Nie musisz czytać wszystkiego i mimo to możesz zdobywać wiedzę, której potrzebujesz. Zamiast chłonąć każde słowo w tekście, przeczytaj w pierwszej kolejności akapity wprowadzające i zdania podsumowujące. Gdy to zrobisz, będziesz wiedział, czy w danym tekście jest coś dla Ciebie ważnego lub interesującego.

Przeczytaj go uważnie, zrób dobre notatki i zadaj sobie kilka pytań testowych. Następnie poświęć 2-3 minuty na podsumowanie i zapisz to, czego się nauczyłeś. Możesz też sprawdzić, w jaki sposób odnosi się to do wiedzy, którą już masz. To pomoże Ci efektywniej zapamiętać materiał.

Nie ucz się przez całą noc. Na łamach The Journal of Neurosiences naukowcy z Carnegie University Mellon udowodnili, że wyczerpująca nauka powoduje stymulowanie za każdym razem tych samych obszarów mózgowych, powodując kurczenie się synaps w neuronach. To dlatego uczenie się przez całą noc sprawia, że przed samym egzaminem cała wiedza może nieoczekiwanie wyparować z twojej głowy.

W dobie technologicznej rewolucji lubimy upraszczać sobie życie. Po co dźwigać ciężkie tomy książek i stosy notatek, skoro wszystko możemy pomieścić w jednym tablecie, czytniku e-booków lub telefonie? Okazuje się jednak, że ludzki mózg nadal preferuje zadrukowany papier.

Badanie przeprowadzone na University of Leicester dowiodło, że studenci uczący się z książek, nauczyli się więcej, niż ci korzystający z czytników e-booków. Co więcej, tradycyjna metoda pozwoliła studentom na trwalsze zapamiętanie materiału. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do nauki, tak, by nie sięgać niepotrzebnie po dodatkowe, elektroniczne źródła, które mogłyby nas rozpraszać.

Choć oczywiście powyższe porady mogą się okazać zbawienne na finiszu sesji poprawkowej, to jednak nic nie zastąpi rozpoczęcia nauki kilka tygodni wcześniej i systematycznego, spokojnego przyswajania wiedzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski