Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SETI wciąż szuka

Redakcja
Takie właśnie były prapoczątki programu, który później otrzymał nazwę SETI (Search Extra-Terrestrial Intelligence). Inne ważne wydarzenie w historii tego przedsięwzięcia miało miejsce w listopadzie 1974 roku, kiedy to z radioteleskopu Arecibo w Puerto Rico wysłany został sygnał radiowy w kierunku gromady M13, składającej się z około trzech milionów gwiazd. Znajduje się ona na krawędzi naszej galaktyki i jest odległa od Ziemi o 21 tysięcy lat świetlnych.

Radioteleskop składać się będzie z setek małych anten połączonych w jedną sieć

Naukowcy z programu SETI ogłosili plany zbudowania do 2005 roku potężnego radioteleskopu o łącznej powierzchni anten wynoszącej 1 hektar. Program poszukiwania pozaziemskich cywilizacji obchodził niedawno swoje czterdziestolecie. W 1960 roku astronom Frank Drake, obecnie profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim i prezes renomowanego Instytutu SETI, skierował 25-metrowy radioteleskop ku dwóm niezbyt odległym gwiazdom: Epsilon Eridani i Tau Ceti. Stworzony przez niego Projekt Ozma miał na celu zidentyfikowanie sygnałów radiowych, które mogłyby być wysłane przez obcą cywilizację.
 Przekaz trwał trzy minuty i składał się z 1679 bitów informacji o naszym Układzie Słonecznym, budowie cząsteczki DNA oraz o człowieku. Biorąc pod uwagę, że sygnał radiowy przebył w ciągu 25 minionych lat zaledwie ułamek procent drogi, nie należy się spodziewać jakiejkolwiek odpowiedzi z tamtej strony w najbliższym czasie.
 Prof. Frank Drake jest dziś również przewodniczącym komitetu budowy nowego potężnego radioteleskopu. Składać się on będzie z setek, a może nawet tysięcy małych anten odbiorczych, połączonych w jedną sieć. Naukowcy z Instytutu SETI w Kalifornii uruchomili pierwszą, prototypową część tego systemu, który otrzymał oficjalną nazwę One Hectare Telescope, czyli 1hT. Całość ma być gotowa w 2005 roku.
 Instrument zbudowany zostanie kosztem około 25 milionów dolarów w pobliżu Obserwatorium Hat Creek, położonym 460 km na północ od San Francisco. Pod względem powierzchni anten odbiorczych będzie porównywalny z gigantycznymi radioteleskopami pracującymi w ramach systemu Very Large Array w Nowym Meksyku.

(SN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski