MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Setki "Szlachetnych paczek"!

Redakcja
Ks. Jacek WIOSNA Stryczek (z lewej) z wolontariuszami akcji Serdeczna Paczka zabiera z redakcji "Dziennika Polskiego" dary przygotowane przez naszych Czytelników Fot. Maciej Kwaśniewski
Ks. Jacek WIOSNA Stryczek (z lewej) z wolontariuszami akcji Serdeczna Paczka zabiera z redakcji "Dziennika Polskiego" dary przygotowane przez naszych Czytelników Fot. Maciej Kwaśniewski
Dwadzieścia rodzin, które przed dwoma tygodniami najbardziej ucierpiały po wystąpieniu z brzegów Skawinki, w sobotę otrzymało paczki, w których prócz środków czystości była żywność, m.in. konserwy, makarony, kasze itp.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek (z lewej) z wolontariuszami akcji Serdeczna Paczka zabiera z redakcji "Dziennika Polskiego" dary przygotowane przez naszych Czytelników Fot. Maciej Kwaśniewski

POMOC. Wolontariusze Stowarzyszenia Wiosna zawieźli dary dla powodzian w Radziszowie

Przywieźli im je, jako "Szlachetną paczkę" od Stowarzyszenia Wiosna, uczniowie I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Na każdą paczkę złożyło się kilkunastu licealistów, przygotowaniu darów - przy aprobacie dyrektor szkoły Elżbiety Sadowskiej - czas poświęciło ćwierć tysiąca wolontariuszy; w sobotnie popołudnie w Radziszowie koło Skawiny gościło kilkudziesięciu z nich. Roznosili ciężkie pakunki po domach, rozmawiali z ludźmi poszkodowanymi przez wodę, podtrzymywali ich na duchu.

Rodziny, które otrzymały pomoc, wytypowano po rozmowach m.in. z sołtysem Antonim Owcą i członkami rady sołeckiej. Była wśród nich Irena Wiśniewska, której dom woda zatopiła do wysokości metra. - Przydałyby się jeszcze meble, bo wszystkie zalane trzeba było wyrzucić - mówiła wolontariuszom.

A oni słuchali, bo każdemu z obdarowanych pomogli wypełnić ankietę, która pozwoli zorganizować pomoc długofalową, w kolejnych rozdaniach "Szlachetnej paczki".

- Wiele osób na początku twierdziło, że mają wszystko, co im potrzebne, dopiero potem, w rozmowie, okazywało się, jak wiele im trzeba, by mogli normalnie żyć - opowiada wolontariusz Dawid Durlak.

Radość i podziękowania - tego doświadczyła młodzież ze strony obdarowanych. - Przekazaniu pomocy towarzyszyły łzy wzruszenia, że pamięta się o ludziach, których dotknęła taka tragedia - stwierdziła Zdzisława Bała, członkini rady sołeckiej, a także wiceprezes Stowarzyszenia Kobiet Twórczych w Radziszowie. - Ci młodzi ludzie udowodnili, że nie jest tak źle z młodzieżą, jak mówią niektórzy - podkreślił z kolei Witold Mazgaj, radny Rady Miejskiej w Skawinie.

- Nikogo nie trzeba było przekonywać do zaangażowania się w "Szlachetną paczkę" dla powodzian. Przy okazji okazało się, że niektórzy z uczniów, na co dzień będący nieco na uboczu, w takich przypadkach stają się prawdziwymi liderami - ocenił ks. Grzegorz Babiarz, katecheta w I LO, koordynator akcji charytatywnej w Stowarzyszeniu Wiosna.

W Radziszowie powódź dotknęła ok. osiemdziesięciu rodzin. Nadeszła w nocy z 16/17 bm., kiedy wylała Skawinka, zatapiając najniżej położone części miejscowości. Niektóre domy zalane były wodą przez kilka dni, sięgała ona dwóch metrów. Pomoc materialną powodzianom z Radziszowa zapewnili również m.in. "Caritas" Archidiecezji Krakowskiej, Polski Czerwony Krzyż, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz lokalni przedsiębiorcy.

"Szlachetna paczka" to ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Wiosna z Krakowa, która od 2001 r. odbywa się regularnie przed Bożym Narodzeniem. Jak podkreśla ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna, "Szlachetna paczka" zawsze była reakcją na biedę i ludzkie nieszczęście, dlatego nie mogła nie zostać skierowana również do osób dotkniętych powodzią w Małopolsce. Akcję wspiera "Dziennik Polski".

Piotr Subik

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski