Setki uczniów nie dostaną się do wymarzonego liceum

Setki uczniów nie dostaną się do wymarzonego liceum

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W II LO im. Sobieskiego jest w tym roku więcej chętnych i mniej miejsc
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Anna Kaczmarz

To efekt wprowadzenia limitów do najlepszych liceów przez kurator oświaty i władze Krakowa
W tym roku wyjątkowo dużo kandydatów nie dostanie się do renomowanych liceów. Na przykład w II LO im. Sobieskiego zgłosiło się aż 14 osób na jedno miejsce (w ubiegłym roku było 10 chętnych na miejsce).

W sumie podania do „dwójki” złożyło w tym roku 3,2 tys. uczniów, o 700 więcej niż w ubiegłym roku. Rywalizacja będzie zacięta także z innego powodu. - W tym roku mamy mniej o 200 miejsc - mówi Leszek Lupa, wicedyrektor II LO.

To efekt wprowadzenia limitów do najlepszych liceów przez Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty, i Katarzynę Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji. Zgodnie z ich decyzją wszystkie najlepsze licea mają od września zredukowaną liczbę pierwszych klas. W V LO będzie mniej o jedna klasę, w I, II, VI i VIII - o dwie.

Dodatkowo w każdej pierwszej licealnej klasie nie może od września tego roku uczyć się więcej niż 28 osób. Poprzednio dochodziło w nich do 40 uczniów.

Kurator i wiceprezydent tłumaczyły, że zmiany mają doprowadzić do tego, aby prestiżowe krakowskie licea nie był aż tak przeładowane. Dla wielu rodziców oznacza to jednak głównie to, że ich dzieci nie dostaną się do wymarzonej szkoły, o wysokim poziomie. Trafią do gorszych szkół, które teraz świecą pustkami i mają trudności z naborem.

Rekordowo duży przesiew będzie także w VI LO. W tym roku zgłosiło się tam ok. 3 tys. kandydatów, mniej więcej tyle samo co w ubiegłym, ale czeka na nich o 140 miejsc mniej. - Mam nadzieję, że uda się jednak otworzyć dodatkową klasę. Złożyłem podanie w tej sprawie do Urzędu Miasta - mówi Czesław Wróbel, dyrektor VI LO. Także dyrektorzy innych najlepszych krakowskich liceów liczą na to, że jednak uda się nieco zwiększyć liczbę przyjętych dzieci. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli zwalniać nauczycieli. Chcieliśmy wczoraj zapytać kurator Barbarę Nowak, czy zgodzi się na dodatkowe klasy w tych liceach, ale nie odbierała telefonu.

Nieoficjalnie wiadomo, że ograniczenie przyjęć do liceów ma zrobić w nich miejsce dla podwójnego rocznika. Za dwa lata do szkół średnich pójdą uczniowie wygaszanych gimnazjów i pierwsi absolwenci szkoły podstawowej. Oznacza to, że w szkołach średnich będzie potrzebne dwa razy więcej miejsc niż obecnie.

W tym roku absolwenci krakowskich gimnazjów mogą ubiegać się o przyjęcie do wszystkich liceów w mieście, a w każdym z nich mogą startować do każdej klasy. Muszą jednak ustalić, do której szkoły chcą się dostać w pierwszej kolejności (tzw. pierwszy priorytet), a które zajmują dalsze miejsca na ich liście.

W poprzednich latach liczba szkół do wyboru była ograniczona do trzech placówek. Mogło to jednak spowodować, że uczeń nie dostał się do żadnej z nich i w efekcie lądował w najgorszych szkołach, które miały mniej kandydatów niż miejsc. Obecny system ma zapobiec takim sytuacjom.

Listy przyjętych mają zostać wywieszone 30 czerwca o godz. 12. Już wiadomo jednak, jakie klasy w poszczególnych szkołach cieszą się w tym roku największym powodzeniem. W II LO najbardziej oblegana jest klasa uniwersytecka z poszerzonym programem nauki matematyki, w której uczniowie uczą się tego przedmiotu sześć godzin w tygodniu. Na jedno miejsce przypada tam 4 kandydatów. Sporym zainteresowanem cieszy się także klasa menedżersko-ekonomiczna, do której jest trzy razy więcej kandydatów niż miejsc. Najmniej chętnych jest to klasy humanistycznej, gdzie na 28 miejsc zgłosiło się ok. 35 chętnych.

W VI LO największym powodzeniem cieszy się klasa humanistyczna, gdzie jest cztery razy więcej kandydatów niż miejsc. Trzech uczniów będzie walczyć o miejsce w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim.

Liczba chętnych na jedno miejsce w najlepszych Liceach
  • I LO - 12 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 208 miejsc. 520 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • II LO - 14 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 508 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów
  • III LO - 8 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 196 miejsc. 334 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • IV LO - 13 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 168 miejsc. 301 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów, 465 na drugim, 397 na trzecim.
  • V LO - 7 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 252 miejsc. 542 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VI LO -13 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 587 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VII LO - 17 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 196 miejsc. 453 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VIII LO - 13 chętnych na jedno miejsce.
  • W liceum jest w tym roku 216 miejsc. 479 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • X LO - 15 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 373 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.

(AM)
WIDEO: Czy szkolny monitoring rzeczywiście zapewnia dzieciom bezpieczeństwo?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Komentarze (20)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Problem dotyczy nie tylko prestiżowych liceów

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Proszę sprawdzić jaki procent kandydatów do liceów to absolwenci krakowskich gimnazjów, a jaki odsetek jest z innych miast np. z Limanowej, Miechowa, Olkusza itp. I mamy odpowiedź dlaczego tyle...rozwiń całość

Proszę sprawdzić jaki procent kandydatów do liceów to absolwenci krakowskich gimnazjów, a jaki odsetek jest z innych miast np. z Limanowej, Miechowa, Olkusza itp. I mamy odpowiedź dlaczego tyle dzieciaków zostało na lodzie. Zamiast rozwijać licea w mniejszych miejscowościach i wyrównywać szanse młodzieży, dzieciom z Krakowa odebrano szanse na wymarzone wykształcenie (nie będą przecież dojeżdżać kilkadziesiąt lub więcej kilometrów do szkoły).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Propozycja

Śmieszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Proponuję żeby ze wszystkich szkół w Krakowie zrobić filie 1,2 i 5. Wszyscy będą zadowoleni :-D Przecież chodzi tylko oto żeby dziecko chodziło do elitarnej szkoły a klasy były tak duże żeby...rozwiń całość

Proponuję żeby ze wszystkich szkół w Krakowie zrobić filie 1,2 i 5. Wszyscy będą zadowoleni :-D Przecież chodzi tylko oto żeby dziecko chodziło do elitarnej szkoły a klasy były tak duże żeby uprawiać testologie. Wtedy się nie wyda, że się nigdy nie nadawało :-) zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Artykuł POlityczny

ed (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

Ciekawe, kto był suflerem tego artykułu. Dziennik Polski schodzi na psy. Kiedyś to była gazeta pisząca o faktach i rzeczach ważnych dla mieszkańców. Teraz wyraźnie stała się tubą POlityczną. POwoli...rozwiń całość

Ciekawe, kto był suflerem tego artykułu. Dziennik Polski schodzi na psy. Kiedyś to była gazeta pisząca o faktach i rzeczach ważnych dla mieszkańców. Teraz wyraźnie stała się tubą POlityczną. POwoli staje się drugą Wyborczą.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego?

xyz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

Są tu podane konkretne szkoły, konkretne liczby, konkretne fakty..., a że wszystko dzieje się przy aprobacie jednej opcji politycznej, cóż - taki czas, po prostu "dobra zmiana"


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"wszystko dzieje się przy aprobacie jednej opcji politycznej"?

123 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

Czyżby prezydent Majchrowski został członkiem bądź sympatykiem PiS. To porozumienie dot. liczby oddziałów w szkołach to jedna z niewielu ROZSĄDNYCH decyzji prezydenta Majchrowskiego i ogromna...rozwiń całość

Czyżby prezydent Majchrowski został członkiem bądź sympatykiem PiS. To porozumienie dot. liczby oddziałów w szkołach to jedna z niewielu ROZSĄDNYCH decyzji prezydenta Majchrowskiego i ogromna zasługa kurator Barbary Nowak.
II LO renomowanym liceum. To raczej "wyrób czekoladopodobny". Jak widać reklama czyni cuda.
zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pani kurator wtrąca się nawet tam gdzie nie ma prawa

reforma trzeszczy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

A pani v-ce prezydent agituje i cmoka przy wszystkich decyzjach nie mając zielonego pojęcia, jakie skutki z tego będą. I tak, zamiast nowych 200 -tu etatów mamy zwolnienia dla 160 osób.
Niestety...rozwiń całość

A pani v-ce prezydent agituje i cmoka przy wszystkich decyzjach nie mając zielonego pojęcia, jakie skutki z tego będą. I tak, zamiast nowych 200 -tu etatów mamy zwolnienia dla 160 osób.
Niestety "nowe szkoły": LO w budynkach gimnazjów lub podstawówki nie będą miały 'wzięcia' jeszcze przez kilka lat ...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"...decyzji prezydenta Majchrowskiego?"

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Decyzje takowe podejmuje kurator Barbara Nowak, inni co najwyżej się zgadzają. Tak to wygląda w praktyce.
W artykule jest wymienionych wiele szkół - określenie "wyrób czekoladopodobny" raczej tu...rozwiń całość

Decyzje takowe podejmuje kurator Barbara Nowak, inni co najwyżej się zgadzają. Tak to wygląda w praktyce.
W artykule jest wymienionych wiele szkół - określenie "wyrób czekoladopodobny" raczej tu jednak nie pasuje. Wg mnie to efekt PRACY nauczycieli i uczniów. No, ale każdy ma prawo do własnego zdania...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
sztuczny problem

e-realista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

Wystarczy przywrócić egzaminy do liceów i problem zniknie - wyniki zweryfikują kto się nadaje do danej szkoły; co do "renomy" danego liceum to jest strasznie oklepany schemat - znane są przypadki...rozwiń całość

Wystarczy przywrócić egzaminy do liceów i problem zniknie - wyniki zweryfikują kto się nadaje do danej szkoły; co do "renomy" danego liceum to jest strasznie oklepany schemat - znane są przypadki ludzi chodzących do teoretycznie jednego z najlepszych liceów i ledwo go kończących, a później z uwagi na oceny nie mogących podjąć danych studiów, a tam gdzie są na studiach idzie im katastrofalnie - powtarzanie roku, warunki itp. Wiadomo, że w tych tzw. dobrych szkołach są fatalni nauczyciele i w tzw. gorszych szkołach są wyśmienici nauczyciele - dlaczego tak jest? proza życia i tego nie trzeba tłumaczyć; zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co roku te setki do wymarzonego liceum sie nie dostawały.

def (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

I o co ten raban?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego nie do technikum?

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

Wszyscy pchają się do liceów a na rynku pracy potrzeba ludzi mających konkretny zawód, którego "ogólniak" nie daje. Oferty pracy są dla ludzi mających konkretny zawód, zwykle techniczny. Liceów...rozwiń całość

Wszyscy pchają się do liceów a na rynku pracy potrzeba ludzi mających konkretny zawód, którego "ogólniak" nie daje. Oferty pracy są dla ludzi mających konkretny zawód, zwykle techniczny. Liceów powinno być w Krakowie znacznie mniej. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lol

lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

Bzdury pleciesz. Na rynku potrzeba informatykow, grafikow oraz pracownikow innych uslug. Napewno nie trzeba robotnikow ktorych zastepuja kolejne roboty. Liceum jest bardzo dobre w rozwijaniu...rozwiń całość

Bzdury pleciesz. Na rynku potrzeba informatykow, grafikow oraz pracownikow innych uslug. Napewno nie trzeba robotnikow ktorych zastepuja kolejne roboty. Liceum jest bardzo dobre w rozwijaniu kompetencji miekich, naukach bilogicznych i matematycznych, potrzeba nam naukowcow, a nie jakichs jeleni co beda wymieniac kola w samochodach po technikumzwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
System

qeg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Na moim świadectwie maturalnym z technikum były 34 przedmioty ,w większości o profilu matematyczno fizycznym.

Gdy obejrzałem świadectwo znajomka z liceum w pierwszej chwili odniosłem wrażenie ,że...rozwiń całość

Na moim świadectwie maturalnym z technikum były 34 przedmioty ,w większości o profilu matematyczno fizycznym.

Gdy obejrzałem świadectwo znajomka z liceum w pierwszej chwili odniosłem wrażenie ,że wyrwał jedną kartkę z ocenami.

W mojej ocenie nauka w liceum jest o wiele łatwiejsza i co ciekawe daje mimo wszystko dobre efekty.
Ów koleś ,noga z matematyki ,mylący całki z potęgami dostał się na......architekturę .

Czyli jak w czasie wyborów ,nie ważne na kogo się głosuje lecz ważne kto liczy głosy.

Chodził do renomowanego liceum ,co oznacza ,że uczą się tam jedynie dzieci bogaczy i ważniaków ,którzy i tak przez cały czas biorą korepetycje u nauczycieli akademickich np. dzieci lekarzy łacina i biologia czyli to co się zdaje na studia .

Takie to renomowane szkoły i dzięki sposobowi kształcenia wspomaganemu korepetycjami z kieszeni zamożnych rodziców na uczelnie nie dostają się ci ,któzy uczestniczą w oficjalnym programie nauczania.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
troll!

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

>Na moim świadectwie maturalnym z technikum były 34 >przedmioty ,w większości o profilu matematyczno fizycznym.

Jakież to - większość , więc co najmniej 27- przedmioty matematyczno-fizyczne w...rozwiń całość

>Na moim świadectwie maturalnym z technikum były 34 >przedmioty ,w większości o profilu matematyczno fizycznym.

Jakież to - większość , więc co najmniej 27- przedmioty matematyczno-fizyczne w technikum miałes? Nie pomyliłeś z wychowaniem fizycznym? Powinieneś zagrac następnego Jamesa Bonda.

>Chodził do renomowanego liceum ,co oznacza ,że uczą się >tam jedynie dzieci bogaczy i ważniaków ,

Zabijasz logiką.

>cały czas biorą korepetycje u nauczycieli akademickich np. >dzieci lekarzy łacina i biologia czyli to co się zdaje na studia .

Na studia medyczne się nie zdaje łaciny. Nie trolluj.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bzdury

aaa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Licea w ogóle nie powinny istnieć bo najzwyczajniej zapotrzebowanie na absolwentów liceum jest w call center i na kasie. A do rozpoczęcia nauki na studiach technicznych o wiele lepszy start mają...rozwiń całość

Licea w ogóle nie powinny istnieć bo najzwyczajniej zapotrzebowanie na absolwentów liceum jest w call center i na kasie. A do rozpoczęcia nauki na studiach technicznych o wiele lepszy start mają absolwenci techników. Dobry wybór profilu w technikum daje ci dobry start w zawodzie i na studiach, liceum nie daje żadnego startu w zawodzie i zbyt ogólną wiedzę dla studiów technicznych a humany to sam wiesz do czego się nadają.
A tak na marginesie to wolę wymieniać koła w samochodach niż stać na kasie w mc donalds.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie wiesz o czym piszesz

abaqus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Chłopie, ty nie masz pojęcia o czym piszesz! Na każdą usługę trzeba się umawiać z absurdalnym wyprzedzeniem. Ja już 3 miesiące czekam aż łaskawcy przyjdą mi wymienić balustrady na balkonie, takie...rozwiń całość

Chłopie, ty nie masz pojęcia o czym piszesz! Na każdą usługę trzeba się umawiać z absurdalnym wyprzedzeniem. Ja już 3 miesiące czekam aż łaskawcy przyjdą mi wymienić balustrady na balkonie, takie są kolejki. I nie chrzań o jakichś robotach. Robot przyjdzie naprawić instalację wodociągową jak się coś zepsuje?? Ty jesteś kompletnie oderwany od rzeczywistości.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przykre

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

Przykre jest, że w Krakowie działa się wbrew uczniom i ich rodzicom, na siłę zmusza do nauki w niechcianych szkołach i tyle. Dla uczniów jest też ważny dojazd. Licea 1,2,5,6,8 leżą centralnie...rozwiń całość

Przykre jest, że w Krakowie działa się wbrew uczniom i ich rodzicom, na siłę zmusza do nauki w niechcianych szkołach i tyle. Dla uczniów jest też ważny dojazd. Licea 1,2,5,6,8 leżą centralnie komunikacyjnie.
Szkoła to jest też tradycja, chodzenie do tej samej szkoły, gdzie chodził dziadek, babcia, rodzice, rodzeństwo. Szkoła to budynek, atmosfera, którą przez lata istnienia szkoły potrafiły stworzyć.
Od czasów mojej młodości obserwuje szkoły i każda mogła stać się najlepsza - dlaczego tego nie zrobiły????? Byłem odebrać wnuka ze szkoły, w jednym z słabiutkich liceów jest też szkoła podstawowa i gimnazjum. Szkoła otwarta, brak portiera, sekretariat czynny dopiero od 09.00.
Moze wejsć każdy, ukraść wszystko, podłozyć bombe, zaczaić się na dziecko w toalecie. Co to liceum zrobiło dla swojej popularności i dlaczego mają wszystko w nosie?
Do tego rekrutacja w Krakowie zakonczyła się 12 czerwca, a uczniowie jeszcze nie znali wyników egzaminu, ktore przyszły 16 czerwca !!! I jeszcze nie mieli wystawionych wszystkich ocen!!! I nie mogli zmienić preferencji rekrutacyjnych - komu nie wyszedł egzamin, albo ktoś niespodziewanie dobrze napisał, musiał wybierac w ciemno. W innych miastach jest podawana na bieżąco statystyka popularności szkoł i można na bieząco korygowac wybór, w Krakowie wszystko jak we mgle. Do zobaczenia za 2 lata. Kiedy spotkają się 2 roczniki i dla takich uczniów jak TEGOROCZNI, będą tylko 4 klasy na szkołę!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zgadzam się i?

tutam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

gdzie mają się uczyć, na popołudnie? Czy może dobudować szkoły barakowe obok?...

LO VIII uczy się do wieczora, LO II do wieczora


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
papa

papa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Wystarczy zwiekszac ilosc prestizowych liceum w centrum. Tylko tam moga powstac bo musza miec uczniow z roznych regionow aglomeracji, wiec nie powstana na kurdwanowie bo tam nikt nie bedzie chcial...rozwiń całość

Wystarczy zwiekszac ilosc prestizowych liceum w centrum. Tylko tam moga powstac bo musza miec uczniow z roznych regionow aglomeracji, wiec nie powstana na kurdwanowie bo tam nikt nie bedzie chcial dojezdzac. Ile walczono o liceum pod wavelem? Lokalizacja to podstawa potem jest nabor dobrych kandydatow i wysoki poziom, nauczyciele to dodatek do prestizowego liceum. W centeum jest duzo kamienic ktore mozna na licea zagospodarowac. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie Dyrektorze, Panie Redaktor

logika (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

Przykro mi, że się uczniowie nie dostaną - nie żartuję i nie kpię, ale nie mogą wszyscy chodzić do jednej szkoły. Nie mogą też uczyć się do nocy. Taki artykuł miesza w głowach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
heh

heh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

Skandal odcina sie dzieciaki od mozliwosco nauki w prestizowych liceach. Pisowi zalezy zeby moec tlumokow ktorymi bedzie latwiej manipulowac w tvp. Miedzy innymi po to ograniczaja rowniez nabory na...rozwiń całość

Skandal odcina sie dzieciaki od mozliwosco nauki w prestizowych liceach. Pisowi zalezy zeby moec tlumokow ktorymi bedzie latwiej manipulowac w tvp. Miedzy innymi po to ograniczaja rowniez nabory na studia.wystarczy zeby facet umial skrecac srubki. Tylko pis zapomnial ze zyjemy w erze robotyzacji i powoli ludzie robotnicy sa niepotrzebni. Dobrze, ze choc przeksztalcono gimnazjum nr 1 w liceum to zawsze jakas opcja nowego prestizowego liceum bedzie.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu