Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki uczniów nie dostaną się do wymarzonego liceum

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
W II LO im. Sobieskiego jest w tym roku więcej chętnych i mniej miejsc
W II LO im. Sobieskiego jest w tym roku więcej chętnych i mniej miejsc fot. Anna Kaczmarz
To efekt wprowadzenia limitów do najlepszych liceów przez kurator oświaty i władze Krakowa

W tym roku wyjątkowo dużo kandydatów nie dostanie się do renomowanych liceów. Na przykład w II LO im. Sobieskiego zgłosiło się aż 14 osób na jedno miejsce (w ubiegłym roku było 10 chętnych na miejsce).

W sumie podania do „dwójki” złożyło w tym roku 3,2 tys. uczniów, o 700 więcej niż w ubiegłym roku. Rywalizacja będzie zacięta także z innego powodu. - W tym roku mamy mniej o 200 miejsc - mówi Leszek Lupa, wicedyrektor II LO.

To efekt wprowadzenia limitów do najlepszych liceów przez Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty, i Katarzynę Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji. Zgodnie z ich decyzją wszystkie najlepsze licea mają od września zredukowaną liczbę pierwszych klas. W V LO będzie mniej o jedna klasę, w I, II, VI i VIII - o dwie.

Dodatkowo w każdej pierwszej licealnej klasie nie może od września tego roku uczyć się więcej niż 28 osób. Poprzednio dochodziło w nich do 40 uczniów.

Kurator i wiceprezydent tłumaczyły, że zmiany mają doprowadzić do tego, aby prestiżowe krakowskie licea nie był aż tak przeładowane. Dla wielu rodziców oznacza to jednak głównie to, że ich dzieci nie dostaną się do wymarzonej szkoły, o wysokim poziomie. Trafią do gorszych szkół, które teraz świecą pustkami i mają trudności z naborem.

Rekordowo duży przesiew będzie także w VI LO. W tym roku zgłosiło się tam ok. 3 tys. kandydatów, mniej więcej tyle samo co w ubiegłym, ale czeka na nich o 140 miejsc mniej. - Mam nadzieję, że uda się jednak otworzyć dodatkową klasę. Złożyłem podanie w tej sprawie do Urzędu Miasta - mówi Czesław Wróbel, dyrektor VI LO. Także dyrektorzy innych najlepszych krakowskich liceów liczą na to, że jednak uda się nieco zwiększyć liczbę przyjętych dzieci. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli zwalniać nauczycieli. Chcieliśmy wczoraj zapytać kurator Barbarę Nowak, czy zgodzi się na dodatkowe klasy w tych liceach, ale nie odbierała telefonu.

Nieoficjalnie wiadomo, że ograniczenie przyjęć do liceów ma zrobić w nich miejsce dla podwójnego rocznika. Za dwa lata do szkół średnich pójdą uczniowie wygaszanych gimnazjów i pierwsi absolwenci szkoły podstawowej. Oznacza to, że w szkołach średnich będzie potrzebne dwa razy więcej miejsc niż obecnie.

W tym roku absolwenci krakowskich gimnazjów mogą ubiegać się o przyjęcie do wszystkich liceów w mieście, a w każdym z nich mogą startować do każdej klasy. Muszą jednak ustalić, do której szkoły chcą się dostać w pierwszej kolejności (tzw. pierwszy priorytet), a które zajmują dalsze miejsca na ich liście.

W poprzednich latach liczba szkół do wyboru była ograniczona do trzech placówek. Mogło to jednak spowodować, że uczeń nie dostał się do żadnej z nich i w efekcie lądował w najgorszych szkołach, które miały mniej kandydatów niż miejsc. Obecny system ma zapobiec takim sytuacjom.

Listy przyjętych mają zostać wywieszone 30 czerwca o godz. 12. Już wiadomo jednak, jakie klasy w poszczególnych szkołach cieszą się w tym roku największym powodzeniem. W II LO najbardziej oblegana jest klasa uniwersytecka z poszerzonym programem nauki matematyki, w której uczniowie uczą się tego przedmiotu sześć godzin w tygodniu. Na jedno miejsce przypada tam 4 kandydatów. Sporym zainteresowanem cieszy się także klasa menedżersko-ekonomiczna, do której jest trzy razy więcej kandydatów niż miejsc. Najmniej chętnych jest to klasy humanistycznej, gdzie na 28 miejsc zgłosiło się ok. 35 chętnych.

W VI LO największym powodzeniem cieszy się klasa humanistyczna, gdzie jest cztery razy więcej kandydatów niż miejsc. Trzech uczniów będzie walczyć o miejsce w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim.

Liczba chętnych na jedno miejsce w najlepszych Liceach

  • I LO - 12 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 208 miejsc. 520 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • II LO - 14 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 508 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów
  • III LO - 8 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 196 miejsc. 334 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • IV LO - 13 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 168 miejsc. 301 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów, 465 na drugim, 397 na trzecim.
  • V LO - 7 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 252 miejsc. 542 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VI LO -13 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 587 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VII LO - 17 chętnych na jedno miejsce. W liceum jest w tym roku 196 miejsc. 453 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • VIII LO - 13 chętnych na jedno miejsce.
  • W liceum jest w tym roku 216 miejsc. 479 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.
  • X LO - 15 chętnych na jedno miejsce. W liceum są w tym roku 224 miejsca. 373 uczniów umieściło tę szkołę na pierwszym miejscu na swojej liście priorytetów.

(AM)

WIDEO: Czy szkolny monitoring rzeczywiście zapewnia dzieciom bezpieczeństwo?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Setki uczniów nie dostaną się do wymarzonego liceum - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski