Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego. Zawsze był związany z Krakowem

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Skwer prof. Bartoszewskiego w Krakowie
Skwer prof. Bartoszewskiego w Krakowie Anna Kaczmarz
Dziś, 19 lutego, mija setna rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego - wybitnego Polaka, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

FLESZ - Wynagrodzenie nie jest już najważniejsze dla pracowników

od 16 lat

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny i polityk. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego. Dwukrotnie, w 1995 r. i w latach 2000-2001, minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska.

Uroczyste otwarcie skweru imienia Władysława Bartoszewskiego

Kraków. Uroczyste otwarcie skweru imienia Władysława Bartoszewskiego

Profesor Władysław Bartoszewski mieszkał w Warszawie, ale zawsze był związany z Krakowem. Po upadku Powstania Warszawskiego, w październiku 1944 roku, opuścił Warszawę, aby kontynuować swoją działalność w Biurze Informacji i propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej w Krakowie. Redagował "Dziennik Radiowy - RAD". Od listopada 1944 roku do stycznia następnego roku pełnił funkcję sekretarza redakcji organu prasowego Komendy Głównej Armii Krajowej "Biuletynu Informacyjnego", przeniesionego do Krakowa po upadku Powstania Warszawskiego.

Nieoceniona była także współpraca profesora Bartoszewskiego z "Tygodnikiem Powszechnym" w Krakowie, którą rozpoczął w roku 1957. W latach 1982-2007 był członkiem zespołu redakcyjnego, opublikował kilkaset artykułów. W marcu 1963 roku ogłosił na jego łamach apel o nadsyłanie relacji, wspomnień i dokumentów na temat: "Polacy z pomocą Żydom 1939-1944". Na podstawie tych materiałów wraz z Zofią Lewinówną przygotował książkę "Ten jest z ojczyzny mojej" wydaną w Krakowie w 1967 roku.

Jako były więzień KL Auschwitz był zaangażowany w prace Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Był długoletnim przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i współzałożycielem Fundacji Auschwitz-Birkenau, zbierającej międzynarodowe fundusze na konserwację miejsca pamięci. W roku 2004 otrzymał w Krakowie przyznaną przez Instytut Pamięci Narodowej nagrodę im. Grzegorza Jakubowskiego - Kustosz Pamięci Narodowej.

Jego imię nosi skwer u zbiegu ulic Asnyka i Łobzowskiej w Krakowie. Zmarł 24 kwietnia 2015 r. Został pochowany na Wojskowych Powązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Setna rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego. Zawsze był związany z Krakowem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski