Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon alergików – trudniejszy ze smogiem

Rozmawiała Małgorzata Mrowiec
Fot. Archiwum
Rozmowa Kroniki. Dr Dorota Myszkowska, aerobiolog z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum UJ.

– Zaczął się już trudny okres dla osób uczulonych na pyłek roślin. Co teraz daje się we znaki alergikom w Krakowie?

– Jako pierwsze, już w lutym zaczęły pylić leszczyna i olsza. Teraz obserwujemy wysokie stężenia pyłku tych drzew. Myślę, że od przyszłego tygodnia będzie ono spadać, natomiast jednocześnie pojawi się pyłek wielu innych drzew, w tym wierzby i topoli. Pod koniec marca lub na początku kwietnia trzeba spodziewać się pojawienia pyłku brzozy, który jest silnie uczulający.

– Jak można ograniczyć dokuczliwość alergii?

– Przede wszystkim unikać kontaktu z alergenami, czyli np. teraz nie podchodzić do leszczyny, omijać zagajniki, gdzie rośnie, nie wąchać, nie strzepywać jej żółtego pyłku. Do prac w ogrodzie, gdzie rosną drzewa, które właśnie pylą, przyda się osłona na twarz, maseczka.

W wysokich górach okres wegetacyjny zaczyna się nieco później, można więc polecić wyjazdy w Tatry. Ogólnie warto wiedzieć, że sezon pylenia drzew najwcześniej rozpoczyna się na zachodzie Polski, potem systematycznie obejmuje kolejne tereny w kierunku północnego wschodu.

– Gdzie teraz monitoruje się stężenia pyłku w powietrzu w Krakowie?

– Niezmiennie od lat sprawdzają go urządzenia na budynku przy ul. Kopernika, obok Ogrodu Botanicznego. Kilka lat temu badania były też prowadzone na Rynku Głównym – chcielibyśmy do tego wrócić, bo wyniki z tych dwóch miejsc trochę się różniły, informacja dla alergików byłaby dokładniejsza.

– Ilu z nas to alergicy uczuleni na pyłek roślin?

– Według ogólnopolskich statystyk alergia pyłkowa dotyczy 25 procent populacji. Skłonność do alergii może się ujawnić nawet w późnym wieku. Jeżeli podczas kolejnych sezonów będą powtarzały się typowe objawy (kichanie, łzawienie, zatkany nos), powinniśmy wybrać się do lekarza.

– Warto pomyśleć o odczulaniu z alergii pyłkowej?

– Ma wysoką skuteczność – w wielu przypadkach pomaga.

– Czy smog ma wpływ na to, jak na alergików działa obecność w powietrzu pyłku roślin?

– Dużo się o tym teraz mówi i coraz więcej jest dowodów na to, że zanieczyszczenia powietrza faktycznie mogą zwiększać siłę działania alergenów naturalnych.

– Do kiedy trwa doroczny sezon na alergię pyłkową?

– Pyłek roślin obserwujemy w powietrzu przynajmniej do końca sierpnia, a nawet do września.

– Od jutra w „Dzienniku Polskim” będziemy co tydzień zamieszczać przygotowywany przez Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM komunikat pyłkowy. W najbliższą niedzielę opowie Pani więcej o monitorin­gu pyłków podczas Dnia Alergii i Pulmonologii.

– Będzie można o tym posłuchać na początek Dnia Alergii, o godz. 9, w II Katedrze Chorób Wewnętrznych CM UJ przy ul. Ska­wińskiej 8. Odbędą się tam także warsztaty edukacyjne dla pacjentów. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski