Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon siewu i sadzenia

Dorota Dejmek
Wiosną ogrodnicy i działkowcy nie mają na nic czasu i uwijają się niczym w ukropie. W pracach ogrodniczych pomagają także dzieci.
Wiosną ogrodnicy i działkowcy nie mają na nic czasu i uwijają się niczym w ukropie. W pracach ogrodniczych pomagają także dzieci. FOT. 123rf
Ogród. Oszołomi barwami i zapachami kwiatów. Ale już teraz trzeba wziąć się do pracy

Kwiecień to czas na rozmnażanie przez podział bylin kwitnących późnym latem i jesienią. Możemy już wysadzić rozsadę roślin, które znoszą niewielkie przymrozki: z jednorocznych – lewkonie i lwie paszcze; z dwuletnich – niezapominajki, bratki, stokrotki, złocień marunę.

Przygotowujemy sadzonki

Na początku kwietnia można już wysadzać drobne cebulki mieczyków. Z roślin przechowywanych w pomieszczeniach (m.in. pelargonie, fuksje, datury, oleandry) można sporządzić sadzonki. Pojemniki z sadzonkami należy przenieść do ciepłych pomieszczeń (18-20 st. C). Gdy po 2-3 tygodniach ukorzenią się i rozpoczną wzrost, uszczykujemy wierzchołki, aby rośliny się ładnie rozkrzewiły.

Rośliny, które nie zimują w gruncie, takie jak mieczyki, accidantera dwubarwna, babiana, błonczatka, czyli ismena, galtonia, kroksomia ogrodowa, tygrysówka pawia, zawilec wieńcowaty, sadzimy do ogrodu od połowy kwietnia.

Kwitnące wczesną wiosną rośliny cebulowe – szafirki, tulipany, wczesne odmiany narcyzów i hiacyntów – po przekwitnięciu ogławiamy, usuwając pozostałość kwiatostanu. Koniecznie pozostawiamy łodygę i liście, aby procesy życiowe rośliny nie zostały zahamowane (dzięki temu cebule będą nadal rosły).

Pikujemy wysiane rośliny

Wysiane wcześniej w pojemnikach rośliny jednoroczne pikujemy. Możemy też uszczykiwać po parę ich listków, aby się ładnie rozkrzewiły. Pod koniec kwietnia hartujemy sadzonki przed wysadzeniem do gruntu. W tym celu przez około tydzień – codziennie coraz dłużej – wystawiamy rośliny na świeże powietrze (na przykład na parapet otwartego okna, na balkon lub do ogrodu).

Dzielimy i przesadzamy byliny

Jeżeli nie jest zbyt chłodno, możemy wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, nasturcji, powoju trójbarwnego, rezedy, słonecznika, smagliczki, wilca. Jeśli dysponujemy zimnym inspektem możemy w nim wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos, suchołuski, zatrwian.

Dzielimy i przesadzamy na nowe miejsca byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Nie zapominamy o podlewaniu świeżo posadzonych roślin (szczególnie, gdy dni są ciepłe). Ciepłolubne rośliny świeżo posadzone w ogrodzie w razie zapowiadanych przymrozków przykrywamy na noc agrowłókniną lub folią, aby je zabezpieczyć. W dzień agrowłokninę zdejmujemy.

Troszczymy się o kwiaty doniczkowe

Wiosną zajmujemy się ogrodem, ale nie powinniśmy również zapominać o kwiatach doniczkowych. Rośliny w mieszkaniu regularnie podlewamy i przygotowujemy sadzonki kwiatów, np. kalanchoe, fiołków afrykańskich, umieszczając je pojedynczo w małych doniczkach wypełnionych podłożem bądź po kilka w niewielkim naczyniu z wodą. Po ukorzenieniu sadzimy do małych doniczek.

Wiosna to także idealna pora roku na przesadzenie niektórych gatunków roślin uprawianych w domu. Po zimie musimy się przyjrzeć, które kwiaty potrzebują tego zabiegu. Przeważnie dotyczy to starszych egzemplarzy, dla których w doniczkach zrobiło się już zbyt ciasno. Tym roślinom, które doniczki mają w sam raz, możemy wymienić tylko zewnętrzną warstwę ziemi, zastępując ją nową.

Nie zapomnijmy też o nawozach – nawożenie roślin doniczkowych jest konieczne w okresie najsilniejszego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski