Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

S.H.A. czyli kobieca siła tradycji

Wacław Krupiński
Kulturałki. Susanna Jara, Hanka Wójciak i Agata Siemaszko efekt osiągnęły olśniewający, a to pierwsze ich spotkanie

Szedłem na ten koncert z dużymi nadziejami i ciekawością. Co pokażą trzy znakomite wokalistki - Susanna Jara, Hanka Wójciak (tę znam najlepiej, gdyż śledzę jej artystyczną drogę od zwycięstwa na Studenckim Festiwalu Piosenki) i Agata Siemaszko - które skryły się za skrótem S.H.A. oraz tytułem „Women Ethno Power”? Wystarczyły dwa, trzy utwory i wszystko było jasne; płynąca z połączenia ich głosów siła zniewala. Na przyciemnioną, wypełnioną po brzegi, salę Żydowskiego Muzeum Galicja, wchodziły pojedynczo, wykonując a capella przyśpiewki góralskie, huculskie, bojkowskie oraz słowackie. Tym samym określiły świat muzyki, jaka jest ich pasją, w jaką od lat wkładają duszę, świat, w którym wyrastały, wpisany w ich geny.

Susanna Jara urodziła się w Poczajowie na Ukrainie, mając rodziców śpiewaków, acz od lat mieszka w Polsce - współtworzyła w Sanoku zespół Widymo, przywracający dawne pieśni Karpat i po nie właśnie sięga najchętniej. Obecnie jest krakowianką, tu na UJ ukończyła filologię ukraińską. W Krakowie osiadła też Hanka Wójciak, roześmiana, temperamentna góralka z zakopiańskiej Olczy, w której piosenkach te korzenie słychać co rusz. Agatę Siemaszko też kształtowało Podhale, tam udzielała się w zespołach regionalnych, ale ma we krwi i domieszkę ukraińską.

Teraz połączyły swe wspaniałe, oryginalne głosy, swój kunszt wykonawczy (a czerpały od rozmaitych mistrzów), swą wrażliwość i zderzyły muzyczny żywioł Podhala, wielokulturowej Ukrainy, tradycji Romów, jak i muzyki Słowacji. Słyszeliśmy zatem języki polski - w tym podhalańską gwarę - ukraiński, łemkowski, romski, słowacki. I z każdego przebijała prawda. I szczerość emocji. Wyczuła to natychmiast publiczność przyjmując entuzjastycznie kolejne utwory. A godzi się dodać i znaczący udział w koncercie Miroslava Rajta, słowackiego wirtuoza cymbałów węgierskich, których brzmienie dopełniało wielogłosowy śpiew pań. Każda z nich wniosła bowiem cząstkę swego repertuaru - muzyki tradycyjnej lub tworzonej przez siebie, teraz wzbogaconego głosami pozostałych wokalistek. Jakże wspaniale zabrzmiała pieśń „Matulu” Hanki Wójciak, jak przejmująco „Posij że sia, posij”, łemkowskiego twórcy Petro Murianki, po który sięgnęła Susanna Jara, ileż energii niosła tradycyjna pieśń Cyganów rosyjskich „Nane cocha”, bo utwory słowackie i cygańskie Agata Siemaszko lubi najbardziej. A poznawała je dzięki współpracy z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała. To w nim poznała muzyka Kubę „Bobasa” Wilka; współtworzą zespół, zdobyli Grand Prix i Nagrodę Specjalną im. Cz. Niemena na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2011”. I nagrali płytę „Ogień i woda”.

Trzy wspaniałe wokalistki, liderki własnych formacji, mające swoje koncerty, firmowane przez siebie płyty; Hanka Wójciak - „Znachorkę”, Susanna Jara - „Wesna, wesnoju”. I oto zespoliły siły w tym międzykulturowym projekcie. „Ich spotkanie wynika z ciekawości, szacunku, cenienia i uczenia się siebie nawzajem. Wykonują i dzielą się ze sobą tym, co kochają, tym, z czym czują więź, nie zaś tym, co im się podoba. Projekt przekracza granice, z drugiej strony jest wyraźną manifestacją złożonej etnotożsamości każdej jego współtwórczyni” - ocenia dr Joanna Dziadowiec, z Instytutu Kultury UJ.

Efekt olśniewający. A przecież to ich pierwsze spotkanie. Wierzę, że będą kolejne. Wokalistki pragną m.in. wziąć udział w XVII już Festiwalu Womex, najsłynniejszym spotkaniu artystów muzyki etnicznej, który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce - w październiku w Katowicach. Życzę im tego, jak i płyty, na której zarejestrują repertuar, jakim obdarzyły nas tego wieczoru.

Z wiekiem (ZUS mnie woła, ZUS mnie woła - że strawestuję Wyspiańskiego) coraz rzadziej wpadam w zachwyt. Tego wieczoru Susanna Jara, Hanka Wójciak i Agata Siemaszko, czyli trio S.H.A., sprawiły, że wpadłem. Zatem żeby wokół tego cudnego projektu nie było cicho sza, ogła-sza-m.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski