Siatkarze AGH Kraków najlepsi w kraju. Zdobyli złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski 2023

Drużyna AGH Kraków wygrała AMP 2023
Drużyna AGH Kraków wygrała AMP 2023 AZS/Paweł Jaskółka
Siatkarze AGH Kraków zostali akademickimi mistrzami Polski. Drużyna spod Wawelu wygrała turniej finałowy, który rozgrywany był 11-14 maja 2023 r. w Poznaniu.

Zawodnicy AGH wreszcie pokonali w AMP-ach drużynę z Opola

Siatkarze AGH w ostatnich latach często byli na podium AMP-ów (od 2015 r., odkąd drużynę przejął trener Andrzej Kubacki, tylko dwukrotnie ich tam zabrakło), ale złoto wcześniej zdobyli tylko raz - w 2017 r. Zazwyczaj przeszkoda nie do przejścia okazywała się Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, oparta na plusligowych (ekstraklasowych) zawodnikach. To z nią krakowianie (na co dzień grający w I lidze) przegrywali w finałach w dwóch ostatnich latach.

Teraz układ sił był podobny, ale siatkarze AGH w końcu się przełamali. W dodatku w starciu z teoretycznie mocniejszym rywalem (występującym pod szyldem ANS WSZiA) zwyciężyli efektownie 3:0 (25:18, 25:21, 25:16). MVP turnieju został wygrany Karol Borkowski (AGH).

– Pokazaliśmy, że liczy się drużyna, a nie zespół z gwiazdami. To nie był łatwy mecz, ale byliśmy po prostu lepsi - ocenił libero krakowskiej drużyny Maciej Czyrek. - Po lidze mieliśmy trochę czasu na regenerację, ale potem ciężko pracowaliśmy i są efekty.

W finałowych zawodach panów grała także ekipa UEK Kraków, odpadła po fazie grupowej

Krosno z kolejnym złotem AMP. Krakowianki daleko

W finałowym turnieju AMP siatkarek startowały trzy krakowskie drużyny, lecz żadna nie odegrała większej roli w imprezie. Najwyżej, na 11. pozycji, sklasyfikowana została Politechnika Krakowska.

Złoto zdobyła - podobnie jak przed rokiem - Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, oparta na zawodniczkach I-ligowych Karpat. W finale wygrała 3:2 ANS WSZiA Opole.