Siedem dobrych praktyk - współpraca krakowskiego WFOŚiGW z małopolskimi gminami

Materiał informacyjny WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
Udostępnij:
Wychodząc naprzeciw potrzebom Beneficjentów Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” podlega nieustannym modyfikacjom, aby mógł jak najlepiej spełniać swoje cele. Jednym z filarów takiego działania stało się przyłączenie do programu gmin. Od 2019 roku Fundusz we współpracy z lokalnymi włodarzami intensywnie działał nad wytworzeniem efektywnej linii współpracy. Rozpoczęły się pilotażowe szkolenia dla pracowników Urzędów Gmin, aby szybko i profesjonalnie mogli udzielić niezbędnej pomocy beneficjentom Programu. W efekcie tych prac w niespełna rok później porozumienie z Funduszem zawarło 65 gmin z terenu Małopolski. Na dzień dzisiejszy porozumienie podpisało 180 gmin i tylko dwie gminy w całym województwie nie zdecydowały się na przystąpienie do wspomnianego porozumienia.

We wspomnianym okresie owocnej, efektywnej współpracy Fundusz i związane z nim porozumieniem gminy wypracowały całą masę dobrych praktyk, które usprawniają obsługę beneficjenta programu.

Poniżej przedstawiamy siedem najważniejszych.

1. Stałe podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i umiejętności przez pracowników odpowiadających za funkcjonowanie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze w gminach Województwa Małopolskiego poprzez aktywny udział w organizowanych przez Wojewódzki Fundusz szkoleniach i webinariach.

2. Stały kontakt pracowników merytorycznych Wojewódzkiego Funduszu odpowiedzialnych za realizację PPCP za pomocą dedykowanych adresów e-mail.

3. Wytworzenie i udoskonalanie dedykowanych do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze narzędzi, takich jak:

  • Kalkulator dotacji (bez konieczności wypełnienia wniosku o dofinansowanie zainteresowana osoba w łatwy sposób może wyliczyć maksymalną kwotę dotacji możliwą do uzyskania w ramach Programu): https://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/
  • Kalkulator grubości izolacji (w łatwy i przejrzysty sposób umożliwia Wnioskodawcy dobór materiałów pozwalający na spełnienie przez termomodernizowane przegrody warunków technicznych WT2021) https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
  • Lista ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów, które spełniają wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”) https://lista-zum.ios.edu.pl/

4. Stała współpraca z Urzędem Marszałkowskim: https://powietrze.malopolska.pl/ szczególności przy realizacji:

  • Uchwały Antysmogowej dla Małopolski,
  • Uchwały Antysmogowej dla Krakowa,
  • Programu Ochrony Powietrza.

5. Profesjonalna pomoc udzielana Wnioskodawcom przy składaniu wniosków o płatność, w tym skompletowanie dokumentacji niezbędnej do rozliczenia umowy, pomoc przy „wyjaśnieniu uwag” przesłanych przez Fundusz do mieszkańca np. wskazywanie Pracowników Gmin jako wsparcie merytoryczne w danej Gminie,

6. Stały kontakt pracowników merytorycznych Wojewódzkiego Funduszu odpowiedzialnych za realizację PPCP z dedykowanymi pracownikami gmin.

7. Ciekawą inicjatywą, działającą w sezonach letnich jest tzw. „Mobilne Biuro”, podróżujące po terenie województwa, w celu przeprowadzenia indywidualnych konsultacji z gminami. Tylko w wakacje 2020 r. (od 8 lipca do 28 sierpnia 2020 r.) „Mobilne Biuro” odwiedziło 68 gmin, w spotkaniach uczestniczyło ponad 1200 osób, a indywidualnej pomocy udzielono 999 osobom.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie