Siedem medali Małopolan w 33. mistrzostwach Polski w karate kyokushin. Zobaczcie zdjęcia

Jerzy Filipiuk
Anna Lisowska kilkakrotnie triumfowała nie tylko w MP seniorek, ale i w akademickich MP Archiwum YMCA Kraków
Siedem medali zdobyli reprezentanci Małopolskich klubów podczas 33. mistrzostw Polski w karate kyokushin open i juniorów młodszych, które odbyły się w Zielonce koło Warszawy. Rywalizowało 212 zawodniczek i zawodników z 65 klubów.

Klasa Anny Lisowskiej

Otwarcia mistrzostw Polski dokonał m.in. wiceprezes Polskiego Związku Karate Andrzej Drewniak, który zwrócił uwagę na potrzebę jedności struktur PZK, w tym utrzymania tylko jednych MP otwartych i wagowych. Krakowianin był także sędzią głównym turnieju.

Małopolanie sięgnęli po siedem medali, w tym trzy złote i cztery brązowe. Na najwyższym stopniu podium MP - już po raz trzeci - stanęła m.in. Anna Lisowska (YMCA Kraków), mistrzyni świata (2014, 2021) i Europy (2021), triumfatorka kata seniorek. W kumite seniorek 18-35 lat open jej koleżanka klubowa, także medalistka wielu imprez, Anna Świątkowska, uplasowała się na trzeciej pozycji.

- Cieszę się, że mogłam wystartować w tych zawodach i że sięgnęłam po trzeci złoty medal w mistrzostwach Polski seniorek. Jestem też dumna z występu Anny Świątkowskiej i z tego, że nasi najmłodsi reprezentanci pokazali się z jak najlepszej strony - powiedziała Lisowska.

Czwartą lokatę w kata seniorek zajęła Sandra Maśnica, która tak na FB Wielickiego Klubu Karate Kyokshinkai - trenerem ekipy był Konrad Kopciowski - skomentowała swój występ: - Nie spodziewałam się takiego wyniku, zważywszy na to, że ten start traktowałam jak start treningowy (...). Cieszę się, że mogłam zmierzyć się z najlepszymi zawodniczkami z różnych organizacji na najtrudniejszej imprezie w Polsce. Nowa moc, nowa motywacja.

Trzy medale chrzanowian

W klasyfikacji generalnej w rywalizacji seniorek i seniorów triumfowały Chrzanowski Klub Karate i Dalekowschodnich Sportów Walki, Klub Kyokushin Karate im. M. Oyama oraz YMCA Kraków, które zdobyły po jednym złotym i jednym brązowym krążku.

Reprezentanci chrzanowskiego klubu spisali się znakomicie. W kumite mastersów w kat. 86 kg pierwsze miejsce zajął Jan Mąsior, a trzecie - pokonany przez niego w półfinale - Marek Ceglarz. Ponadto juniorka młodsza Oliwia Kocot zdobyła brąz w kumite w kat, 60 kg. Trenerem i opiekunem chrzanowskiej ekipy był Piotr Polewiak, a jednym z sędziów zawodów Zbigniew Zieliński, prezes chrzanowskiego klubu.

W kumite juniorów młodszych w kat. 65 kg zwyciężył utalentowany Arkadiusz Kądziołka (ARS Limanowa Joniec Team), który ćwiczy niespełna dwa lata (pochodzi z niezwykle usportowionej rodziny, której członkowie także sięgają po medale w karate), a w kata juniorów młodszych piąte miejsce zajął jego kolega klubowy Wiktor Stochel. Trenerem ekipy ARS był Arkadiusz Sukiennik.

Powroty myśleniczanek

Dobrze spisała się też ekipa Myślenickiej Akademii Karate Byakko. Marcin Sturgulewski - prezes klubu - sięgnął po brąz w kata seniorów (po pierwszej rundzie był liderem, ale w finale wykonał za mało skomplikowany układ), a junior młodszy Adrian Paszkowski był piąty w kumite 55 kg (w pierwszej walce przegrał niejednogłośnie z późniejszym mistrzem Polski) i siódmy w kata.

Iwona Maksimowska, startująca po... kilkunastoletniej przerwie, w I rundzie kumite open po emocjonującym, bardzo wyrównanym pojedynku przegrała niejednogłośną decyzją sędziów z mistrzynią Europy, a Julia Wielgus, która wróciła na tatami po pięciomiesięcznej przerwie (po kontuzji), w najmocniej obsadzonej kat. juniorek młodszych, kumite 55 kg (aż 40 zawodniczek) uplasowała się w okolicy dziesiątego miejsca.