Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siepraw słynie z warsztatów gospel. Pracuje na tę sławę już dziesięć lat

Maciej Hołuj
Gospelowy chór składa się z ponad dwustu śpiewaków
Gospelowy chór składa się z ponad dwustu śpiewaków Fot. Maciej Hołuj
Kultura. W tegorocznej, jubileuszowej edycji warsztatów, uczestniczy 280 osób. W ciągu minionych lat było ich ponad trzy tysiące.

Gdyby wyrażać sieprawskie warsztaty muzyki gospel liczbami, to kto wie, czy jedną z najważniejszych nie byłaby liczba uczestników, którzy przewinęli się przez te warsztaty. Na przestrzeni dziesięciu lat istnienia imprezy śpiewało w niej ponad trzy tysiące osób.

Od 10 lat w Sieprawiu

Rozpoczęły się dziesiąte już, jubileuszowe Ogólnopolskie Warsztaty Gospel. Był to pomysł Ewy Kapelskiej-Słysz, sieprawianki, nauczycielki muzyki i dyrygentki zespołu „Angeli”, który przyjął się bardzo szybko.

Już podczas pierwszych warsztatów w 2007 roku do Sieprawia, wioski leżącej na terenie powiatu myślenickiego zjechało ponad dwieście osób, chcących uczestniczyć w warsztatach i uczyć się muzyki gospel. Pytana wówczas o to, skąd wziął się pomysł , aby tego rodzaju warsztaty zorganizować w mało znanej miejscowości, Ewa Kapelska-Słysz mówiła: A dlaczego nie w Sieprawiu? To nowa tradycja, która rodzi się w ostatnich latach. Cieszę się, że Siepraw staje się znany z muzyki gospel.

Początek warsztatom dały dwie ich edycje, dla dyrygentów, instruktorów i wokalistów odbywające się w 2005 i 2006 roku. - Te warsztaty cieszyły się taką popularnością, że w 2007 roku podjęliśmy decyzję o tym, że zostaną rozszerzone także na chóralistów - wspomina Ewa Kapelska-Słysz.

Trzy dni ciężkiej pracy

Mali, duzi, młodzi, starsi. Warsztaty są dla wszystkich. I dla profesjonalistów, dla których śpiew to chleb powszedni i dla amatorów, którzy w śpiewaniu stawiają pierwsze kroki, dla dzieci i dla ich rodziców. Podczas koncertu finałowego, który zawsze wieńczy trzy dni pracy nad śpiewem, różnic pomiędzy zawodowcami, a amatorami nie słychać.

Natalia Postrzech jest dyrektorką sieprawskiego GOKiS, jednego z trzech głównych organizatorów warsztatów. Na pytanie, dlaczego do Sieprawia zjeżdża na każde warsztaty tak duża liczba uczestników odpowiada: - Być może dlatego, że w Sieprawiu, niewielkiej miejscowości uczestnicy warsztatów mogą skupić się tylko na śpiewie, nie rozpraszając swojej uwagi na uciechy, jakie niesie ze sobą duże miasto.

W sieprawskich warsztatach gospel brali udział także mieszkańcy powiatu myślenickiego, między innymi: Maciej Mirek, mieszkaniec Zakliczyna, Ewa Aksamovic wokalistka znanego zespołu „Noro Lim” z Sieprawia czy Adam Wylegała, właściciel firmy odzieżowej z Myślenic. Wszyscy bardzo dobrze wspominają swój udział w sieprawskich warsztatach. - Swojej decyzji udziału w warsztatach nie żałuję, choć pamiętam, że były to trzy dni bardzo ciężkiej i wytężonej pracy - mówi Maciej Mirek.

Gwiazdy uczą i śpiewają

Od samego początku sieprawskie warsztaty prowadzili instruktorzy z najwyższej, gospelowej półki: Gerald T. Smith, muzyk gospel i kompozytor, Colin Vassell, dyrygent chóru gospel z Londynu, Clinton Jordan wokalista i właściciel wytwórni płyt, Brian Fentress, Tula Lynch, Ruth Waldron. Howard Francis, który prowadził zajęcia z instrumentalistami. Warsztaty to dwa dni pracy od świtu do nocy. W trzecim dniu zawsze odbywa się koncert finałowy, który gościł także kilka gwiazd, by wspomnieć w tym miejscu m.in. Mietka Szcześniaka czy Szymona Hołownię.

Dobre serca widzów

Od kilku lat podczas koncertu finałowego wcielany jest w życie pomysł Ewy Kapelskiej-Słysz, aby połączyć to wydarzenie z akcją charytatywną. - Pomyślałam w pewnym momencie, że skoro na nasze koncerty przychodzi tak dużo ludzi, skoro są to ludzie o dobrych sercach, bowiem lubią gospel, warto połączyć śpiewanie z akcją charytatywną.

Koncerty finałowe gospel w Sieprawiu wsparły już kilka osób: 11-letnią dziewczynkę, pozostającą pod opieką Fundacji „Mam marzenie”, 17-letnia Karolinę z Sieprawia cierpiącą na stwardnienie rozsiane, Fundację „Kasisi” założoną przez Szymona Hołownię, a niosącą pomoc dzieciom w Zambii. - Liczy się każda złotówka. Każda złotówka przybliża kogoś do zdrowia, daje nadzieję na lepsze jutro - mówi Ewa Kapelska-Słysz. - Każdy kolejny koncert finałowy będzie dla nas, organizatorów okazją do tego, aby komuś pomóc.

Warsztaty 2016 zaczęły się wczoraj. Koncert finałowy odbędzie się jutro o godzinie 17.30.

Dobra nowina
Gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię). Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z odmianą spiritual. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski