Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sierociniec na Górze Oliwnej

Magdalena Uchto
Siostry elżbietanki i ich podopieczni z sierocińca na Górze Oliwnej
Siostry elżbietanki i ich podopieczni z sierocińca na Górze Oliwnej FOT. ARCHIWUM
Miechów. Pomoc dla Ziemi Świętej to nie tylko składki i darowizny, ale także akcje charytatywne, prace remontowe, znaczki i kartki.

„Home of Peace”, czyli Dom Pokoju – tego typu placówki funkcjonują w Betlejem i na Górze Oliwnej.

– W domu w Jerozolimie przebywa obecnie 20 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Są to dzieci arabskie – palestyńskie – i etiopskie oraz pochodzące z Mołdawii i Ukrainy. Są dzieci chrześcijańskie i muzułmańskie, pochodzące z rodzin będących w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, których nie stać na utrzymanie i wykształcenie swoich dzieci. W Domu Pokoju dzieci odnajdują poczucie bezpieczeństwa, opiekę, miłość – prawdziwy DOM. Uczęszczają do katolickich szkół – mówi siostra Benigna.

Dom Pokoju w Betlejem pomaga dzieciom szczególnie z Autonomii Palestyńskiej. – Sierocińce utrzymywane są głównie z ofiar ludzi dobrej woli. Nie mamy żadnej stałej dotacji. Kwesta przeprowadzona w Miechowie dwa lata temu bardzo pomogła w funkcjonowaniu placówki na Górze Oliwnej – zapewnia siostra Benigna.

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli siostry elżbietanki mogą zapewnić najbiedniejszym, palestyńskim i afrykańskim dzieciom dach nad głową oraz katolickie wykształcenie, a także przygotować je do samodzielnego życia.

Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie nie mają wątpliwości, że pomoc dla sierocińców jest bardzo ważna. Akcje charytatywne wpisują się w charakter zakonu. Dlatego Dni Jerozolimy są doskonałą okazją do zorganizowania zbiórki funduszy na rzecz Domów Pokoju.

Ale tego typu akcja to nie jedyna forma pomocy dla będących w trudnej sytuacji mieszkańców Ziemi Świętej. Składki, które co roku wpłaca każdy z członków Zakonu przekazywane są na wsparcie m.in. sierocińców, szkół, szpitali. – Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej jest bardzo trudna, dlatego każda forma pomocy jest istotna – podkreśla ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz miechowskiej parafii, a od czerwca br. – kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego.

Stanisław Osmenda, komandor tego Zakonu zwraca uwagę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jak ciężkiej sytuacji są chrześcijanie w Ziemi Świętej. – Nieoceniona jest pomoc ojców franciszkanów – dodaje.

Jan Włudarczyk z Zakonu podkreśla, że istotną formą pomocy dla Ziemi Świętej są ofiary składane w Wielki Piątek w kościołach w całym świecie.

Ale wsparcie to nie tylko składki, darowizny czy akcje charytatywne. Miechowska firma „Elektroinstal” wykonała oświetlenie kilku kościołów w Ziemi Świętej.

– W darze zrobiliśmy oś­wietlenie w Bazylice św. Katarzyny w Betlejem, kościele św. Józefa w Nazarecie i kościele San Salvador. Natomiast za sy­m­boliczną opłatą wykonane zostało oświetlenie bazyliki w Getse­mani wraz z iluminacją świetlną Ogrodu Oliwnego. Te prace zrealizowano na przyjazd papieża Franciszka – wylicza Stanisław Osme­nda. Obecnie 10 pracowników jego firmy przebywa w Naza­recie gdzie wykonują instalację iluminacji Bazyliki Zwiastowania NMP.

KARTKA, ZNACZEK I DATOWNIK
Z PORTRETEM PATRIARCHY, Z okazji III Miechowskich Dni Jerozolimy Poczta Polska wyemitowała kartę pocztową i kolekcjonerski znaczek, którym towarzyszy ozdobny datownik stały ze zmienną datą.

Na karcie przedstawiono XV-wieczną kopię Grobu Bożego w bazylice miechowskiej, na znaczku zaś widnieje portret Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy abpa Fouada Twala, Wielkiego Przeora Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

– Wizerunek Patriarchy piastującego jeden z najwyższych urzędów w Zakonie, ma szczególną wymowę. Chodzi nam przede wszystkim o zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację w Ziemi Świętej i tamtym regionie świata.

Utrwalenie przez Pocztę Polską znaczącego wydarzenia religijnego i kulturowego w skali nie tylko Małopolski, ale całego kraju, jakim są MDJ, nadaje mu światowy wymiar za sprawą filatelistów i filokartystów – wyjaśnia Jacek Rutkowski, autor projektów wydawnictw, grafik.

PROGRAM DNI JEROZOLIMY

SOBOTA, O godzinie 13 – powitanie abpa Fouada Twala, Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy. O godzinie 13.30, w Muzeum Ziemi Miechowskiej, otwarta zostanie wystawa poświęcona papieżowi Piusowi VI. O godzinie 15 – msza św. w Kaplicy Grobu Bożego.

Spotkanie dyskusyjne z abp Fouadem Twalem oraz siostrami Elżbietankami z Góry Oliwnej – o godzinie 16.30 w domu kultury. Po nim odbędzie się konferencja naukowa „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej”. O godzinie 20, w amfiteatrze – projekcja filmu „Ziemia Święta – kustosze źródeł zbawienia”.

NIEDZIELA W budynku poklasztornym o godzinie 9.45 – wykład o sytuacji sierot w Ziemi Świętej. O godzinie 11.30– uroczysta msza św. w bazylice. W Rynku od godziny 9.30 będzie miasteczko średniowieczne, o godzinie 15 –pokazy walk rycerskich.

Na scenie koncerty– wystąpiąą: zespół celtycki „Donegal”, „Miechowianie”, Bractwo Rycerskie z Rypina, chór Gospel z Klubu Seniora, „Megitza”, Jan Dróżdż i Dominik Maciąg oraz Rony Tabash – artysta z Ziemi Świętej. O godzinie 13, w bibliotece – wykład „Kultura umysłowa bożogrobców miechowskich”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski