FLESZ - Jesienią zniknie nawet 9 ministerstw
Henryk Dąbrowski urodził się 2 sierpnia 1755 roku w Pierzchowie, ale dzieciństwo spędził w Sierosławicach (obecnie gmina Nowe Brzesko). Tutaj też poznali się jego rodzice: matka była córką zarządcy miejscowych dóbr, ojciec dowódcą garnizonu wojskowego. Zofia Dąbrowska, zmarła dwa lata po narodzinach syna. Ojciec, nie mogąc zająć się dzieckiem, oddał je pod opiekę matce chrzestnej, mieszkającej w Sierosławicach Aleksandrze Kępińskiej (siostra Zofii Dąbrowskiej).
W nowej rodzinie przyszły generał został otoczony troskliwą opieką. Jak sam później pisał, nigdy nie odczuł, że nie jest rodzonym dzieckiem swojej przybranej matki. To w podczas pobytu w Sierosławicach nabywał umiejętności (takie jak jazda konna), które pozwoliły mu w wieku 12 lat dostać się do Szkoły Kadetów w Poznaniu. W ten sposób rozpoczął karierę wojskową. Po latach został natomiast bohaterem polskiego Hymnu.
- Z okazji rocznicy urodzin generała z inicjatywy Adama Goryckiego z Kielc, miłośnika historii, msze zostały odprawione w kilku kościołach w Polsce, z którymi Henryk Dąbrowski miał związki. Ma to w symboliczny sposób przypomnieć postać wielkiego bohatera walki o wolność Polski – mówi Stanisław Maślanka (wnuk legionisty Józefa Maślanki), który od lat stara się kultywować pamięć o związkach generała z Sierosławicami.
Niedzielnej mszy w tutejszym kościele przewodniczył biskup diecezji kieleckiej ks. Jan Piotrowski w asyście księży Jana Zwierzchowskiego, Piotra Szpejewskiego i Zbigniewa Janiczka. Udział wzięli przedstawiciele samorządu, mieszkańcy, poczty sztandarowe. Asystę wojskowa zapewnili przedstawiciele I Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina
Pięć lat temu w kościele w Sierosławicach odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą gen. Henrykowie Dąbrowskiemu. Zdobi ja napis: W 260. rocznicę urodzin Patrioty, Obrońcy Ojczyzny, twórcy Legionów Polskich we Włoszech, walczącego o wolność Polski – Rodacy. Pod nią uczestnicy uroczystości złożyli w niedzielę kwiaty.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?