MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siła Emanacji, czyli muzyczna podróż przez Małopolskę

Mateusz Borkowski
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje Fot. materiały prasowe
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki EMANACJE. Trudno sobie wyobrazić lato bez koncertów w malowniczych zakątkach i pięknych, zabytkowych miejscach naszego regionu. A przecież przed powstaniem Emanacji, wcale nie było tak dźwięcznie i kolorowo, bo wiele kojarzonych dziś z festiwalem miejsc zamkniętych było dla muzyki.

Powstały w 2013 roku festiwal ożywił kulturalnie Małopolskę i sprawił, że turyści, wczasowicze i lokalne społeczności otrzymali alternatywę na spędzanie wakacji z kulturą. Od początku sercem festiwalu jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w którym gościły znane zagraniczne orkiestry i zespoły. W ciągu czterech edycji odbyło się w sumie 200 koncertów, na których występowali artyści światowej klasy, ale i utalentowani debiutanci, zarówno z kręgów muzyki klasycznej, współczesnej, jak i tej improwizowanej.

Podczas piątej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki EMANACJE, od lipca do września odbędzie się aż 40 koncertów. Koncerty odbywać się będą oprócz Lusławic m.in. w tak atrakcyjnych lokalizacjach jak Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach i Szymbarku, zabytkowych kościołach Małopolski, na zamkach: w Niepołomicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej i Dębnie, Dworze Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Willi Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem.

Muzyczna podróż przez region rozpocznie się 2 lipca w Lusławicach koncertem w wykonaniu Scharoun Ensemble, złożonego z muzyków Filharmonii Berlińskiej. Zespołowi towarzyszyć będzie wykształcony w Warszawie i Londynie Marek Bracha, uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Berlińscy kameraliści znani również z pracy pedagogicznej, po raz kolejny poprowadzą w Lusławicach warsztaty dla utalentowanych studentów w ramach Letniej Akademii Muzyki Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker. Efekty pracy uczniów i ich mistrzów usłyszymy 7 lipca w Nowym Wiśniczu, a 8 i 9 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Miłośników muzyki wokalnej zainteresuje prestiżowa Międzynarodowa Akademia Chóralna Lübeck, po raz drugi w historii organizowana poza rodzinną Lubeką. Raz odbyła się w Brazylii - w roku 2015. Teraz najlepsi pedagodzy wokalni i studenci z wszystkich kontynentów pojawią się w Lusławicach, gdzie usłyszymy ich podczas trzech zróżnicowanych repertuarowo koncertów.

Warto wybrać się również na koncerty znakomitych kameralistów z Korei Południowej z zespołu Ensemble Opus. Zespół cieszy się w Europie coraz większą sławą, w uznaniu czego prezydent Niemiec Joachim Gauck nagrodził go za występy w Goslarze w 2013 roku. W 2015 r. w Rennes członkowie formacji wzięli udział w uroczystościach związanych ze 130. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Koreą i Francją.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty „Ensemble Opus & Korean Young Artists”, które zaowocują aż pięcioma koncertami kameralnymi: w Tarnowie (10 sierpnia), Krakowie (11 sierpnia), Kąśnej Dolnej (13 sierpnia) i dwukrotnie w Lusławicach (12 i 14 sierpnia).

Festiwal zawsze stawiał na młode talenty. Tak będzie i tym razem, bowiem atrakcją tegorocznej edycji będą koncerty laureatów najważniejszych międzynarodowych konkursów muzycznych, dla których występy na festiwalu są nagrodą przyznawaną przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. 15 lipca na lusławickiej scenie wystąpi Mateusz Smoczyński, zdobywca I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta 2016. Skrzypkowi towarzyszyć będzie pianista Paweł Kaczmarczyk ze swoją formacją Audiofeeling Trio, zdobywca Grand Prix „Jazz Melomani 2016” za płytę „Vars & Kaper: DeconstructiON”. 22 lipca w Sali Lustrzanej w Tarnowie i 23 lipca w Willi Karola Szymanowskiego „Atma” w Zakopanem zagra Sara Dragan, triumfatorka V Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im.

Rodziny Grobliczów. Innych laureatów tego konkursu: Hannę Pozorską i Krzysztofa Michalskiego usłyszymy 26 sierpnia w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie i 27 sierpnia w zakopiańskiej Willi „Atma”. 5 sierpnia na zamku w Dębnie wystąpi młody klarnecista Julian Paprocki, nagrodzony w XI Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Z kolei barytona Pawła Trojaka, laureata Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari usłyszymy 18 sierpnia w Starym Sączu i dzień później w kościele św. Anny w Bieczu. Zwycięzca konkursu Eurowizji dla młodych muzyków, 19-letni saksofonista Łukasz Dyczko zagra na dwóch koncertach: 19 sierpnia w Dworze Karwacjanów w Gorlicach i 20 sierpnia na Zamku w Oświęcimiu.

Poczet wybitnie utalentowanych młodych muzyków zamknie turecki wiolonczelista Dorukhan Doruk, którego będzie można posłuchać 27 sierpnia na Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. 26-letni artysta, o którym głośno w całej Europie, ma na koncie II nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda. Lutosławskiego.

Obok wschodzących talentów na Emanacjach wystąpią uznani artyści o międzynarodowej renomie. Do takich z pewnością zalicza się pianista i juror wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, Krystian Tkaczewski, który wystąpi 10 sierpnia w Lusławicach. W 2007 roku artysta zadebiutował w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, a dziś patronuje festiwalom muzycznym w swoim rodzinnym Tarnowie.

Przedstawiać nie trzeba wybitnego flecisty Łukasza Długosza, który w duecie z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem dokona prawykonania nowego utworu Jerzego Bauera - „Akwarela dla dwóch”. Koncerty odbędą się na Zamku Suskim w Suchej Beskidzkiej (21 lipca) i Opactwie Benedyktynów w Tyńcu (22 lipca). Miłośników muzyki improwizowanej ucieszą koncerty dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą wybitnych gitarzystów jazzowych Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego, którzy wystąpią ze wspólnym projektem „Celuloid” (4 sierpnia, Lusławice), a także niezwykle interesującego kwartetu smyczkowego, łączącego jazz i klasyczne tradycje, czyli Atom String Quartet (19 sierpnia, Lusławice).

Festiwal zakończy się 3 września w Lusławicach koncertem Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO pod batutą Adriana Vareli z towarzyszeniem wybitnego skrzypka Mariusza Patyry. W programie słynny Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa oraz IV Symfonia e-moll Johanessa Brahmsa.

Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Emanacje jest bezpłatny. Obowiązuje jedynie internetowa rezerwacja miejsc na stronie www emanacje.pl.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski