Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siła w działaniu

Redakcja
Wraz z nastaniem nowego roku wielu ludzi podejmuje postanowienia na przyszłość. Wydaje się, że te noworoczne deklaracje stały się już tradycją, bez której niektórzy nie wyobrażają sobie pożegnania starego i wejścia w nowy rok. Magia dat

Postanowienia to nie wszystko

Rzucę palenie, schudnę pięć kilo, raz w miesiącu sięgnę po wartościową książkę, nauczę się hiszpańskiego i odnowię kontakty z przyjaciółmi. Brzmi znajomo? Kiedy wybiła północ między 31 grudnia a 1 stycznia, wielu z nas wypowiedziało, może tylko w myśli, podobne magiczne zdania. Czy wytrwamy jednak w postanowieniu dłużej niż kilka dni?

Wraz z nastaniem nowego roku wielu ludzi podejmuje postanowienia na przyszłość. Wydaje się, że te noworoczne deklaracje stały się już tradycją, bez której niektórzy nie wyobrażają sobie pożegnania starego i wejścia w nowy rok.

Magia dat

Popularność podejmowania noworocznych postanowień wiąże się z wiarą w tajemną moc dat. Wiele osób uważa, że jeśli podejmie jakieś zobowiązania czy plany na przyszłość właśnie w pierwszym dniu nowego roku, wówczas szansa na ich realizację się zwiększy. Dla niektórych właśnie ta konkretna data ma duże znaczenie, gdyż budzi wiarę w sukces, co z kolei motywuje do wysiłku, a to zwiększa szanse na powodzenie i realizację wytyczonych celów.
To właśnie początek nowego roku jest czasem, kiedy ludzie najczęściej deklarują chęć wprowadzenia zmian w swoim życiu. Zazwyczaj postanowienia noworoczne dotyczą rozbudowy, remontu, wykończenia lub modernizacji mieszkania lub domu; znalezienia pracy bądź jej zmiany na lepszą, a także rzucenia lub chociaż ograniczenia palenia papierosów.
Treść postanowień noworocznych jest doskonałym odzwierciedleniem zmieniających się czasów, świadectwem specyficznych potrzeb społecznych, wynikających bądź z sytuacji społeczno-gospodarczej, bądź też po prostu z lansowanych w określonym czasie mód i trendów.
-Pierwszego stycznia każdego roku zawsze coś sobie obiecuję izazwyczaj udaje mi się to zrealizować - chwali się Patrycja, uczennica liceum. - Zwykle nie są to jakiś wielkie rzeczy, ale dla mnie dość istotne. Moje postanowienie na2007 rok jest takie: zdać dobrze maturę idostać się na____studia.

To, co najważniejsze

Stawianie sobie konkretnych celów na nowy rok najlepiej mówi o tym, co ktoś uważa za najważniejsze w danym momencie. Decyzja o podjęciu klasycznego noworocznego postanowienia jest zazwyczaj spontaniczna, wynikająca z mody lub charakteru osoby. Zwykle nie towarzyszy jej głębsza analiza dotycząca rzeczywistych możliwości spełnienia postanowienia. Przez kilka dni starego i nowego roku czujemy, że stać nas na więcej, że przyszłość oferuje nam niespotykane możliwości. Na tym właśnie polega magia noworocznych postanowień.
Jej istnienie potwierdza część osób, które planują wprowadzić zmiany w swoim życiu. Ich postanowieniom towarzyszy odwaga, gotowość do podjęcia wyzwania, a także wiara w jego powodzenie.
O ile sformułowanie noworocznych postanowień przychodzi większości osób bez większego wysiłku, o tyle już ich dotrzymanie nastręcza sporo trudności. Bardzo często po kilku dniach entuzjazmu przychodzi załamanie i utrata wiary we własne siły.
-Wielokrotnie obiecywałam sobie, że odnowego roku zacznę się wreszcie uczyć gry na_gitarze -opowiada Grzegorz, student ochrony środowiska. -Kilka razy udało mi się spędzić wakacje naobozie wędrownym -uwielbiam ogniska wgronie przyjaciół. Niestety, zawsze brakuje nam kogoś umuzykalnionego. Zawsze wsylwestra obiecuję sobie, że dowakacji nauczę się choćby kilku podstawowych chwytów gitarowych. Zaczynam nawet coś robić wtym kierunku, ale, niestety, pojakimś czasie tracę zapał._

Teraz realizacja!

Do urzeczywistnienia postanowień, niestety, nie wystarczy tylko magia Nowego Roku. Ogromne znaczenie ma także sposób ich sformułowania. Jeśli ktoś mówi, że zacznie coś robić od jutra, od sylwestra czy od Nowego Roku, to - odsuwając w czasie wcielenie w życie postanowienia - zwykle skazuje je na porażkę. Cel osiągają ludzie, którzy nie odkładają w nieskończoność swoich planów, lecz działają natychmiast.
Trzeba jednak unikać ogólnych postanowień typu: "Będę lepiej pracować" albo: "Postaram się być dobrym nauczycielem". Cele do osiągnięcia powinny być jasne, zwięzłe i określone. A przede wszystkim - dopasowane do naszych możliwości. Psychologowie dowodzą, że pozytywne formułowanie celów ma dobry wpływ na naszą podświadomość i ułatwia ich realizację. Dlatego postarajmy się formułować je pozytywnie i zamiast: "Nie będę spędzał wieczorów przed komputerem", obiecajmy sobie: "Wieczorem pouczę się języka".

Sojusznicy

Nagradzaj samego siebie za postępy w realizacji postanowień. Pieniądze za każdą paczkę papierosów, której nie kupiłeś, wrzucaj do skarbonki. Po jakimś czasie kup sobie coś fajnego lub idź do kina. Takie nagrody działają mobilizująco.
Pochwal się swoim postanowieniem bliskim i przyjaciołom. Oni także będą cię wspierać.
Bez względu na to, jakie wyznaczyliśmy sobie cele, niezmiernie ważna jest systematyczność w ich realizacji. Lepiej posuwać się do przodu małymi kroczkami, bez pośpiechu, a wtedy niepostrzeżenie szybko dotrzemy do celu. Czego, gdy Nowy Rok jest już za progiem, wszystkim życzę.
JOLANTA TęCZA-ĆWIERZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski