Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinfonietta przekracza granice z Krzysztofem Pendereckim

Monika Jagiełło
Wybitny kompozytor koncert na harfę stworzy po raz pierwszy
Wybitny kompozytor koncert na harfę stworzy po raz pierwszy FOT. BARTEK SYTA
Muzyka klasyczna. Orkiestra zamawia utwór u wybitnego kompozytora, ogłasza konkurs talentów i festiwal, dając sygnał, że zależy jej na czymś więcej niż tylko odtwarzaniu muzyki.

Krakowska orkiestra poszerza działalność. Z inicjatywy dyrygenta Sinfonietty Jurka Dybała i wybitnego harfisty Xaviera de Maistre’a na ręce Pendereckiego trafiło zamówienie „Koncertu na harfę i orkiestrę”. Polską premierę kompozycji usłyszymy w wykonaniu Sinfonietty i de Maistre’a. Na świecie melomani usłyszą ją na żywo za sprawą takich zespołów, jak Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Orchester National de Espana, Danish Broadcast Corporation.

– Xavier de Maistre od dawna nosił się z zamiarem zamówienia utworu na harfę i orkiestrę. Zasugerowałem mu Krzysztofa Pendereckiego, któremu przypadła do gustu gra de Maistre’a przed laty na Festiwalu Beethovenowskim. Profesor jest zajętym twórcą, ale zdecydowałem, że zaryzykuję – wspomina Dybał.

Penderecki odniósł się do pomysłu z entuzjazmem, a pomysł przypieczętowało spotkanie w Krakowie. Będzie to pierwsza kompozycja w dorobku Pendereckiego napisana na harfę. Choć w przeszłości utwory na nią tworzyli m.in. Händel, Mozart czy Saint-Saëns, solowy repertuar dla harfistów pozostawał dość ubogi. Sam instrument uchodził za... kobiecy. Zwrot pojawił się za sprawą takich muzyków jak De Maistre. Francuz jest harfistą rozpoznawalnym na całym świecie i czołowym artystą wytwórni Sony Classical.

Kompozycja będzie miała polską premierę 25 października na Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pen-dereckiego – poziom 320 w Zabrzu. Dzień później Sinfonietta z de Maistrem wykona ją w Krakowie, najprawdopodobniej w ICE Kraków. Koncert trafi na płytę dzięki wydawnictwu Schott.

Na 21–28 czerwca orkiestra zapowiedziała pierwszą edycję „Sinfonietta Festival”. Wstępem do niego jest ogłoszony niedawno konkurs kompozytorski. Zwycięski utwór zabrzmi na finał festiwalu.

– Telefony już się rozdzwoniły. Pytania są szczegółowe, bo pochodzą głównie od twórców. Na utwory czekamy do
1 czerwca. Termin jest krótki, ale utwór ma być niedługi, efektowny i skomponowany specjalnie na użytek Sinfo-nietty – mówi zastępca dyrektora i menedżer Adam Wesołowski. Jurek Dybał podkreśla zaś, że niestroniąca od wyzwań Sinfonietta swoimi działaniami chce „kreować artystyczne zdarzenia”.

Miejskich muzyków podczas festiwalu usłyszymy w wielu odsłonach – poznamy ich także jako solistów i kameralistów. Towarzyszyć im będą Holendrzy ze Storioni Trio czy wrocławska Orkiestra Leopoldinum. Pojawią się też wywodzące się z Sinfonietty Kwartet DAFO i Cracow Duo. Dokładny program poznamy wkrótce, ale organizatorzy już zapowiadają, że koncertom towarzyszyć będą projekcje filmowe, wykłady, pokazy taneczne i degustacje. Wszystko po to, aby ukazać pełen kontekst muzyki.

W wakacje miejska orkiestra nie spocznie. Na początku lipca wybiera się do Niemiec na festiwal musik:landschaft westfalen. Pod koniec miesiąca koncert Sinfonietty rozpocznie 50. edycję Festiwalu Pablo Casalsa we francuskim Prades.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski