Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury

Piotr Subik
Piotr Subik
Jaka jest geneza pojęć „ludobójstwo”, „zbrodnia przeciwko ludzkości” i jak wiąże się ona z przedwojennym Lwowem? Jak pisze się książki o nazistach, gdy samemu pochodzi się z rodziny doświadczonej przez Holokaust? Co wskrzesza, a co wymazuje pamięć trzeciego pokolenia ocalonych? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w piątek, 7 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głownym 25 w Krakowie (godz. 18) podczas spotkania z Philippe’em Sandsem, wybitnym brytyjskim i francuskim profesorem prawa międzynarodowego, wielokrotnym obrońcą przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, komentatorem CNN i BBC Word Service, a także autorem przetłumaczonej na ponad 20 języków książki „Powrót do Lwowa. O genezie ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości”.

Kiedy w 2010 r. zaproszono go do wygłoszenia wykładu we Lwowie, dostrzegł, ile tajemnic wiąże się z biografiami dwóch wybitnym przedwojennych prawników związanych z miastem – Herszem Lauterpachtem i Rafaelem Lemkinem, twórcami pojęć „ludobójstwo” i „zbrodnia przeciwko ludzkości”. Obaj studiowali na wydziale prawa Uniwersytetu Lwowskiego, który przed II wojną światową był najsilniejszy ośrodkiem jurydycznym w Polsce.

Bohaterem Powrotu do Lwowa jest również Leon Buchholz, urodzony w 1904 roku we Lwowie dziadek autora, który po wojnie osiadł w Paryżu. W czasie pracy nad książką o lwowskim środowisku prawniczym Sands uświadomił sobie, jak mało wiedział nt. przeszłości swoje rodziny i w jaki wielu miejscach jego prywatna historia wiąże się z biografiami słynnych lwowskich prawników. Podczas spotkania w MCK prof. Sands opowie również o swojej nowej książce poświęconej Otto Wächterowi, nazistowskiemu gubernatorowi dystryktu Galicja.

Rozmowę poprowadzi Żanna Słoniowska, polska pisarka o ukraińskich korzeniach, autorka nagradzanej powieści Dom z witrażem.

Prof. Philippe Sands jest prawnikiem specjalizującym się w prawie międzynarodowym i profesorem prawa na University College w Londynie. Nauczał na New York University oraz jako profesor wizytujący na University of Toronto, University of Melbourne, a także na Université de Paris I. W roku 2003 uhonorowany został tytułem Queen’s Counsel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skąd się wzięło ludobójstwo? Philippe Sands w Międzynarodowym Centrum Kultury - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski