Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wzięło się Skamieniałe Miasto

(DMA)
Turystyka. Już jutro z „Dziennikiem Polskim” trzecia mapa z wakacyjnej kolekcji „Małopolskie Parki Krajobrazowe”. Kolejne – co wtorek.

Gdzie można spotkać zawilca gajowego i kłosownicę pierzastą? Czy pióropusznik strusi to paproć, a szmaciak gałęzisty jest grzybem? Gdzie odnajdziemy źródła wody siarczkowej Jacek i Paweł i co orlik pospolity ma wspólnego z roślinami? Skąd wzięło się Skamieniałe Miasto i Ostry Kamień?

Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z naszej trzeciej mapy „Park Krajobrazowy Pasma Brzanki i Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy”. To tereny tak bogate w piękne widoki, wyciosane przez naturę kamienne dzieła sztuki, a także zabytki, że mogą być celem wielu wakacyjnych wypraw. A nasza mapa pomoże w ich przygotowaniu.

Tworząc Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, obejmujący wschodnią część Pogórza Ciężkowickiego, ochroną objęto ponad 15 tys. hektarów lasów, łąk i pastwisk, a także faunę i florę w województwach małopolskim i podkarpackim. Specjaliści zachęcają, aby uwagę zwrócić na fałd Brzanka – Liwocz, gdyż wśród buków i jodeł można odnaleźć bardzo rzadko występujące skamieniałości.

Ze względu na urodę ścieżek i pięknie uformowanych skał turyści najchętniej wybierają szlaki wiodące w okolice Ostrego Kamienia i Rysowanego Kamienia. Ich celem często są też szczyty Liwocz i Brzanka, ze względu na wspaniałe panoramy. Jedno jest pewne: pięknych tras – także konnych i rowerowych – tu nie brakuje.

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy zajmuje blisko 18 tys. hektarów zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego. W widłach Dunajca i Białej Tarnowskiej odnajdziemy nie tylko malownicze szlaki, ale także ślady po średniowiecznych „kopalniach” rud żelaza.

Z „Dziennikiem Polskim” nasi Czytelnicy otrzymali już mapy „Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie” i „Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego” oraz „Popradzkiego Parku Krajobrazowego”. Natomiast przed nami jeszcze takie miejsca jak: „Wiśnicko Lipnicki Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Beskidu Małego”, „Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i Dłubniański Park Krajobrazowy”, a na koniec „Rudniański Park Krajobrazowy i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy”.

Naszymi partnerami są województwo małopolskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski