MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skała na zakręcie. Byli burmistrzowie popierają odwołanie aktualnego szefa gminy. Referendum za kilka dni

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Czy zmieni się szef skalskiego urzędu gminy? To będzie wiadomo już za tydzień - po referendum w sprawie odwołania burmistrza.
Czy zmieni się szef skalskiego urzędu gminy? To będzie wiadomo już za tydzień - po referendum w sprawie odwołania burmistrza. Fot. Barbara Ciryt
Trzej byli burmistrzowie miasta i gminy Skała napisali list do mieszkańców. - Wyrażamy sprzeciw wobec działań burmistrza miasta i gminy Skała Krzysztofa Wójtowicza - napisali jednomyślnie byli burmistrzowie. Negatywnie oceniają działania obecnej władzy i popierają organizację referendum w sprawie odwołania szefa gminy.

Każdy ma wybór - za lub przeciw

Referendum w Skale będzie w najbliższą niedzielę 7 czerwca. Lokale wyborcze są czynne w godz. 7-21. Grupa inicjatorów referendum oraz część mieszkańców okazują niezadowolenie z zarządzania gminną. Do pójścia do referendum zachęcają - rozwieszając stosowne plakaty w poszczególnych miejscowościach gminy, natomiast urzędujący burmistrz i jego zwolennicy starają się powstrzymać mieszkańców przed pójściem do głosowania.

- Referendum? Nie idę - głosi hasło promowane przez Krzysztofa Wójtowicza na portalu społecznościowym. To dlatego, że przy organizowaniu referendum i odwoływaniu burmistrza kluczowa jest frekwencja. - Uważam, że czas w niedzielę można spożytkować lepiej niż idąc i oddając głos - mówi nam Wójtowicz. Zaznacza, że przedstawił mieszkańcom program na 5 lat i po tym czasie liczy na weryfikację.

Obecna sytuacja - w dobie epidemii koronawirusa sprzyja burmistrzowi, przeciwko którego organizowane jest referendum. Bo część mieszkańców nadal ma obawy przed wychodzeniem z domów. Chociaż wiele osób podkreśla, że epidemia w gminie Skała ma niewielkie rozmiary. Jedyna osoba, która w tej gminie dotychczas zachorowała - ozdrowiała z końcem kwietnia.

Burmistrzowie w sprawie burmistrza

A swoje opinie społeczeństwu przedstawili byli burmistrzowie: Zdzisław Mularczyk, Robert Jakubek i Tadeusz Durłak. Zaznaczają, że w czasach sprawowania swojej władzy konkurowali ze sobą, różnili się i nadal różnią w swoich poglądach na temat funkcjonowania samorządu gminnego. - Jednakże nie możemy milczeć patrząc na arogancję i pychę z jaką sprawowane jest obecnie to stanowisko - napisali w liście do mieszkańców.

Natomiast Krzysztof Wójtowicz mówi, że to burmistrzowie, z których jeden sprawował władzę 20 lat temu, drugi 10 lata temu, a trzeci przez osiem ostatnich lat, po których mieszkańcy nie chcieli już takiej władzy, zdecydowali się na zmianę. Uważa, że list poprzedników dzieli społeczeństwo. A byli burmistrzowie wskazują, że to w tej kadencji mieszkańcy gminy zostali podzieleni, zaznaczają, że bardzo krytycznie oceniają ten fakt i nie akceptują takich działań.

Zawiedzione nadzieje

- Ubolewam, że kontakt mieszkańców z burmistrzem jest mocno utrudniony. Ludzie umawiają się na rozmowy, a terminy są odwoływane, zmieniane, przesuwane. Obserwuje atmosferę strachu, zwolnień, wręcz dyscyplinarnego wyrzucania z pracy. To co teraz widzimy, to nie jest odpowiedzialne zarządzanie gminą - mówi Zdzisław Mularczyk, który piastował stanowisko burmistrza do 2006 roku. Zaznacza, że teraz mieszkańcy już nie mogą traktować samorządu jak partnera.

- Kierunek jaki został przyjęty i narzucony Radzie Miejskiej nie prowadzi do współpracy i rozwiązywania realnych problemów, lecz pokazania osobom o innych poglądach "mamy władzę będziemy jej używali i co nam teraz zrobicie" - te słowa także znalazły się w liście byłych burmistrzów. - To są moje wnioski po sesjach i komisjach, w których w tej kadencji uczestniczyłem - mówi na Rober Jakubek, burmistrz Skały w latach 2006-2010. Przed wyborami wspierałem Krzysztofa Wójtowicza, ale bardzo szybko się na nim zawiodłem. Na początku widząc jego błędy starałem się doradzić, zwrócić uwagę, jednak zorientowałem się, że na wymianę poglądów i myśli nie ma co liczyć.

Co z głosem mieszkańców?

Burmistrzowie minionych kadencji obserwują wystąpienia publiczne i wpisy na portalach społecznościowych aktualnego włodarza. - ...trzeba z przykrością stwierdzić, że często posuwa się do mówienia półprawd czy wręcz do zamierzonych manipulacji mających przykryć nikłe, złe lub żadne rezultaty swoich decyzji - piszą poprzednicy Wójtowicza. Wskazują, że interesuje go "poprawa własnego wizerunku w oczach najbliższego zaplecza, a nie rozwiązywanie realnych problemów'. Ubolewają, że obecny burmistrz nie kieruje się zasadami służby mieszkańcom i nie wsłuchuje się w ich głos.

Tadeusz Durłak, burmistrz w latach 2010-2018 ubolewa, że mieszkańcy mają utrudniony dostęp do urzędu i rzetelnych informacji, za to coraz większe opłaty lokalne. - Zafundowano mieszkańcom 150 proc. podwyżki cen za odpady, na szczęście nie powiodło się tworzenie gminnej spółki komunalnej, bo to zwiększyłoby dodatkowo koszty opłat np. za oddawanie ścieków - mówi Durłak. Dodaje, że w obecnej dobie epidemii społeczeństwo ubożeje, a władza sięga coraz głębiej do kieszeni mieszkańców.

Byli szefowie wskazują, że za ich rządów nie dochodziło do pomijania czy wręcz lekceważenia głosów radnych, mieszkańców, stowarzyszeń i osób działających społecznie. Byli szefowie gminy zwracają uwagę, że działania obecnego szefa gminy daleko odbiegają od deklaracji i zapowiadanych działań w kampanii wyborczej.

Czas na wyciąganie wniosków

Burmistrzowie minionych kadencji obserwując próby zmian tylko w niektórych obszarach skalskiego samorządu: oświaty, wodociągów, gospodarki odpadami, pracy Urzędu Miasta i podległych instytucji wyciągnęli dwa wnioski: " Po pierwsze za wprowadzone zmiany zapłacą więcej ze swoich kieszeni mieszkańcy Gminy, po drugie Burmistrz chce zdjąć z siebie odpowiedzialność za zarządzanie i przerzucić ją na innych lub na instytucję, tak by nie odpowiadać bezpośrednio przed społeczeństwem".

Byli burmistrzowie kończą swój list zaznaczając, że każdy z mieszkańców powinien wyciągnąć wnioski z faktów i zdarzeń, które maja miejsce w gminie.

Wypadek w Białym Kościele. Zablokowana droga krajowa nr 94. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski