Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skała. Oczyszczanie ścieków będzie nowocześniejsze

Barbara Ciryt
Odbiór prac na zmodernizowanej oczyszczalni w Nowej Wsi
Odbiór prac na zmodernizowanej oczyszczalni w Nowej Wsi Fot. Archiwum gminy
Modernizację reaktorów biologicznych, osadników, piaskowników, budowę stacji zlewczej i zbiorników na ścieki gmina robiła w dwóch etapach. Inwestycję dotowała Unia.

Pierwszy etap przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Nowej Wsi w gminie Skała był zrealizowany w ubiegłym roku. W miejsce istniejącego dotychczas osadnika powstała wówczas stacja odwadniania i higienizacji osadu. Obok wybudowano silos na wapno.

Teraz zakończyła się druga część inwestycji. Wymieniono ciąg technologiczny i wyremontowano urządzenia, w których odbywa się cały proces oczyszczania ścieków: piaskownik z separatorem piasku, reaktory biologiczne, osadniki. Wybudowano kontenerową stację zlewczą i zbiornik ścieków dowożonych. Powstały nowe instalacje m.in.: wodna, kanalizacyjna, elektroenergetyczna, deszczowa oraz instalacja antywłamaniowa i monitoring. Został zmodernizowany istniejący budynek tech-niczno-socjalny. Wykonano ogólny remont z odnowieniem elewacji, tynków wewnętrznych i wymianą drzwi. Przebudowano stację krat i dmuchaw oraz pomieszczenia socjalne, instalacje sanitarne i elektryczne.

- Po oddaniu oczyszczalni trwały jeszcze remonty i budowa dróg na terenie tego kompleksu. Dotychczas były tu drogi tłuczniowe teraz zrobiliśmy je z kostki brukowej, powstały też dodatkowe dojścia do kolektorów i osadników. Właśnie zakończyliśmy odbiory - powiedział nam Tadeusz Durłak, burmistrz Skały.

Szef gminy wylicza, że budowa oczyszczalni kosztowała 4,9 mln zł. - Zdobyliśmy na tę inwestycję dotację. 85 proc. zadania to pieniądze z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gmina dołożyła to tego około 1 mln zł. Poza projektem modernizacji samej oczyszczalni była budowa dróg, chodników odwodnień - dodaje Durłak.

- Modernizacja oczyszczalni to duże i kosztowne zadanie, na które czekaliśmy wszyscy. Cieszę się, że zostało zakończone, bo rozwiązuje wiele problemów dotyczących ochrony środowiska. To jedyna oczyszczalnia gminna i od niej uzależniona jest dalsza budowa kanalizacji, a w wielu wioskach jeszcze jej nie ma. Uporaliśmy się jako gmina oczyszczalnią, teraz sen z oczu spędza nam sprawa ochrony powietrza i problem domowych pieców, w których ludzie palą śmieci - mówi Jolanta Penkala, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale.

W gminie Skała przewidywana jest budowa kanalizacji w Cianowicach Małych, gdzie zadanie jest rozpoczęte. Dokumentacja jest też na te prace w Niebyłej, Świńczowie, Ma-szycach. A potem w wioskach na północy gminy. Całość ścieków będzie kierowana do unowocześnionej oczyszczalni w Nowej Wsi. Może ona przerobić 1,5 tys. m sześciennych ścieków na dobę. Jak mówią skalscy urzędnicy to wystarczy dla całej gminy. Powiększanie przepustowości nie było konieczne.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski