- Pomysł wydania lokalnego dukata pojawił się dwa lata temu. Zainspirowały mnie gminne pieniądze w takich miejscowościach turystycznych, jak Łeba czy Szklarska Poręba. Dlatego, kiedy pod koniec 2008 roku pojawili się w Urzędzie Miejskim przedstawiciele firmy Kraktur, proponując wybicie dukata, wiedziałem, że Skała musi wejść w ten projekt - mówi wiceburmistrz Dawid Żuchowicz.
Władze gminy ogłosiły konkurs wśród młodzieży różnych szkół na nazwę monety i kształt graficzny rewersu. Natomiast od początku wiadomo było, że awers jest zarezerwowany dla herbu gminy. - Starodawnym zwyczajem dodaliśmy tylko napis "wybito w 742. rocznicę lokacji miasta" - zauważa wiceburmistrz.
Rada Miejska podjęła uchwałę o udostępnieniu Mennicy Polskiej herbu gminy. Z kolei komisja konkursowa wybrała wśród licznych propozycji nazwę skalak i wygląd rewersu. Przedstawia on nietoperza nocka dużego, czyli zwierzę charakterystyczne dla regionu. Dawid Żuchowicz przyznaje, że nietoperz na monecie jest wyjątkowo atrakcyjny dla kolekcjonerów. - Poza tym umożliwia kontynuację serii monet ze zwierzętami w kolejnych latach - dodaje.
Na razie skalaki są przyjmowane w trzech wyznaczonych punktach. - Mam nadzieję, że do akcji promocyjnej, która trwać będzie do 31 października tego roku, przyłączy się więcej przedsiębiorców ze Skały i całej gminy. Myślę, że dumą powinien napawać fakt posługiwania się w obrocie towarowo-pieniężnym własną gminną monetą - podkreśla wiceburmistrz. Dodatkowo skalak już wypromował miasto i gminę. Świadczą o tym dziesiątki telefonów dziennie od kolekcjonerów z całej Polski, chcących zdobyć tę monetę.
Tym sposobem Skała dołączyła do miast, które oprócz typowych materiałów reklamowych - ulotki, foldery czy widokówki, dysponuje też własną monetą.
(MAU)
Punkty przyjmujące skalaki
Biuro Usług Turystycznych OJCOWIANIN, Ojców 15 F.H.U. BINGOO Skała, Rynek 17 F.H.U. AMOS Skała, ul. Olkuska 28
FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.