Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skaldowie wracają do źródeł. A te są w Gdowie

Wacław Krupiński
Rozrywka. 9 sierpnia w Gdowie, gdzie urodził się Andrzej Zieliński, twórca zespołu Skaldowie i kompozytor niemal całego jego repertuaru, odbędzie się koncert z okazji półwiecza tej formacji. Bezpośrednia transmisja na antenie Programu II TVP o godz. 20.05.

Poza Skaldami wystąpią w nim m.in.: Stanisław Wenglorz, który współpracował z zespołem w 1977 r. - wykona "Nie widzę ciebie w swych marzeniach", Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk, Anna Rusowicz, Joanna Kulig. Cały czas Dwójka TVP zabiega o udział w koncercie Gary Brookera, angielskiego wokalisty, muzyka najbardziej znanego z grupy Procol Harum. Solistom będzie towarzyszyć 8-osobowa sekcja smyczkowa.

Zabrzmią największe przeboje Skaldów, ale i piosenki rzadziej wykonywane, a w części trzeciej, która zostanie wyemitowana w terminie późniejszym, pojawi się m.in. suita rockowa "Krywań, Krywań".

Z ideą koncertu wystąpił wójt gminy Zbigniew Wojas. - To dla nas wielka szansa, by przypomnieć Polsce, że właśnie w Gdowie 5 października 1944 roku urodził się Andrzej Zieliński. Parę lat temu przyznaliśmy mu tytuł Honorowego Obywatela Gdowa. Organizujemy też dla młodych festiwal piosenek tego wybitnego twórcy. Jesteśmy szczęśliwi, że udało się doprowadzić do organizacji tego koncertu, na który, spodziewamy się, przyjadą fani zespołu z całej Polski.

Dodajmy, że wójta wspierał mieszkaniec Gdowa, były wiceminister skarbu Rafał Baniak. Koncert odbędzie się na Zarabiu, gdzie powstanie wielka scena, taka jak ta służąca koncertom sylwestrowym w Krakowie.

W tym roku mija 50 lat, od kiedy studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie - Andrzej i Jacek Zielińscy - założyli zespół Skaldowie (nazwę zaproponował młodszy z braci). Pierwszy oficjalny występ Skaldów odbył się 11 października 1965 roku w Klubie Plastyków, podczas drugiej krakowskiej Giełdy Piosenki. Zespół przedstawił wtedy piosenkę Andrzeja Zielińskiego do słów Wiesława Dymnego "Moja czarownica" i ona to zwyciężyła w plebiscycie publiczności. Czwarte i piąte miejsca też przypadły piosenkom Skaldów: nastrojowej "Wieczornej opowieści" Feliksa Naglickiego do słów Jerzego Fasińskiego, oraz dynamicznemu "Jarmarkowi" Andrzeja Zielińskiego i Leszka Aleksandra Moczulskiego. Na kolejnej giełdzie, w grudniu, Skaldowie znów wygrali - piosenką lidera i Moczulskiego "Jutro odnajdę ciebie". I tak to się zaczęło...

Dodajmy, że Skaldowie - to ewenement w skali świata - grają do dziś w składzie, który ukształtował się jeszcze w latach 60. To bracia Zielińscy, Jan Budziaszek (perkusja), który doszedł pod koniec 1966 r., Jerzy Tarsiński (gitara) - od sierpnia 1967 oraz Konrad Ratyński (gitara basowa) - od stycznia 1968. W roku 1990 r. (Andrzej Zieliński mieszkał wówczas w Nowym Jorku) dołączył Grzegorz Górkiewicz, grający także na instrumentach klawiszowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski