Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skałę lokowano tuż po Krakowie. Historyczna sesja

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Skała obchodzi w tym roku 750-lecie lokacji. Z tej okazji miejscowi członkowie Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami i samorządowcy zaprosili mieszkańców na sesję naukową. Historycy opowiadali o początkach miasta, którego dokumenty lokacyjne są bliźniaczo podobne do krakowskich.

Mieszkańcy z zainteresowaniem słuchali o dziejach swojego miasta, o tym jak bł. Salomea zadbała o powstanie Skały Najświętszej Maryi Panny, bo taka jest oficjalna nazwa miasta. O przywilejach, które dostał pierwszy sołtys, czyli zasadźca. A był nim Dytmar Wolk jeden z zasadźców Krakowa, który jest miastem zaledwie 10 lat starszym od Skały.

Ciekawą osobę zasadźcy wspominał dr Piotr Rabiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszy skalski urzędnik otrzymał dwór z ogrodem oraz część opłat z jatek i straganów, a także wiele innych przywilejów i możliwości zarobku. - Zasadźca otrzymał funkcję sędziego, a wraz z nią jedną trzecią opłat sądowych. Tutaj były rozpatrywane wszystkie sprawy, także karne m.in. o rany do krwi i zabójstwa - wymieniał Rabiej.

Dr inż. arch. Rafał Malik z Politechniki Krakowskiej opowiadał o budowie miasta średniowiecznego. Twierdzi, że wokół miasta był prawdopodobnie ziemny wał oraz fosa. - Wokół działki lokacyjnej mogła być fosa. Świadczy o tym istnienie mostków na końcu ulic prowadzących w kierunku Grodziska, Krakowa i Słomnik - mówi architekt.

O tym, że Skała była ważnym miejscem dystrybucji żywności oraz opowstałych tu cechach rzemieślniczych iszewskich, a także możliwości nauki zawodów mówił dr Mateusz Wyżga zUniwersytetu Pedagogicznego.

Natomiast dr Adam Cyra z Muzeum Auschwitz-Birkenau wspominał lata wojenne i tragiczne losy mieszkańców, którzy walczyli z okupantami, chronili Żydów i umierali w niemieckich obozach koncentracyjnych.

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski