MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczne przypadki Colette

Łukasz Gazur
Claude Francis, Fernande Gontier, Colette. Biografia,  Wyd. W.A.B., Warszawa 2014
Claude Francis, Fernande Gontier, Colette. Biografia, Wyd. W.A.B., Warszawa 2014
Czytnik. To osobowość oparta na sprzecznościach: zamiast książek dla dzieci wolała czytać powieści Balzaca, kochała religijne rytuały, ale w ogóle nie przywiązywała wagi do ich znaczeń, walczyła o niezależność, ale zgodziła się pisać książki pod nazwiskiem męża, i – irracjonalnie – od zwierząt wolała rośliny (ale mimo to, to fauna stała się bohaterką jej „Dialogów zwierząt”).

Tak przedstawia się Colette, jedna z najbardziej znanych pisarek francuskich, skandalistek odznaczających się rozwichrzonym życiem.

Na karty historii wpisała się nie tylko dzięki literaturze (m.in. czerpiącego z jej biografii cyklu o Klaudynie), lecz także – a może przede wszystkim – obyczajowości. Uchodziła za prowokatorkę, skandalistkę, biseksualistkę, nimfomankę (podobno miała na swoim koncie nawet romans z... pasierbem). Próbowała przy tym godzić rozmaite role – pisarki, aktorki, mima, krytyczki teatralnej, a przy tym żony i matki.

Ten jakże ciekawy i bujny życiorys w karby książki ujęły Claude Francis i Fernande Gontier. Autorki napisały tę biografię na nowo, inaczej rozkładając akcenty. Zaczęły od sięgnięcia w przeszłość rodziny pisarki. Pokazały wpływ, jaki na rozwój jej osobowości miała ekscentryczna matka. Podkreśliły związek jej prozy i postaw z poglądami socjalisty Charlesa Fouriera, który zasłynął m.in. przekonaniem, że seksualność i pasja są podstawą cywilizacji.

To wszystko sprawia, że bohaterką książki Claude Francis i Fernande Gontier nie jest tylko Colette. Pokazują one jakby mimochodem przeczucie emancypacyjnej rewolucji, jaka zaczynała ogarniać świat przełomu XIX i XX wieku (sama Sidonie Gabrielle Colette żyła w latach 1873-1954). Przedstawiają też barwny opis bohemy francuskiej tego okresu oraz codziennego życia Paryża. Skandale pojawiają się tu raczej jako próby zerwania ciasnego gorsetu mieszczańskiej moralności. I dla tych socjologicznych spostrzeżeń warto przede wszystkim po ten tom sięgnąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski