Skandia Maraton Lang Team. Rekordowa frekwencja [ZDJĘCIA]

Maratony rowerowe cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością
Maratony rowerowe cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Kolarstwo górskie. Anna Szafraniec z Głogoczowa zwyciężczynią maratonu w Krakowie.

W drugiej eliminacji Skandia Maraton Lang Team, która odbyła się w Krakowie, wystartowało ponad 1500 zawodników. To rekord frekwencji pod Wawelem w imprezie jednego z największych w kraju cyklów na długich rowerowych dystansach.

Uczestnicy, nie tylko z południowo-wschodniej Polski, także z drugiego końca kraju, rywalizowali w kilku kategoriach na trzech dystansach: mini (22 km), medio (61 km) i grand fondo (88 km); oprócz tego była towarzyska parada rodzinna (11 km). Start i meta były na Błoniach, a trasa na najdłuższym dystansie wiodła na zachód, obok lotniska w Balicach, aż do Baczyna.

Na najkrótszym dystansie zwyciężyli: Grzegorz Kuba­czka (ag-architekci.pl) i Zofia Rzeszutek (Baszta Bytów), na medio: Grzegorz Czytyrko (Kolarzyk Cycling Team Olsztyn) i Aleksandra Zabrocka (Baszta).

Na prestiżowym grand fondo – dla zawodników z licencją PZKol. był to także Puchar Polski – triumfował Mariusz Kowal (JBG-2 Profes­sional MTB Team), który o 6 sekund wyprzedził reprezentantka Polski Dariusza Batka (Sante BSA Whistle Team). Piąty do mety dotarł krakowianin Bartosz Janowski (Romet MTB Team), który był najlepszy w M2 (seniorzy) spośród zawodników nieklasyfikowanych w PP. Ponadto z innych małopolskich kolarzy, w M3 2. był inny zawodnik spod Wawelu, Dominik Grządziel (DSR Author), w M5 taki sam wynik uzyskał Wacław Szwarc ze Ska­winy, a w M1 Krzysztof Król (Kraków).

Wyścig kobiet (i PP) wygrała głogoczowianka Anna Szafraniec (Kross Racing Team), wyprzedzając krakowiankę Karolinę Kozelę (Cyclo Trener Team). W K3 najszybsza była inna „góralka” spod Wawelu, Katarzyna Galewicz (Two­mark Specialized Team). Na medio 5. w open finiszował Bartosz Smyrak, 6. Grzegorz Hajda (obaj z Zawoi). W grupie M4 zwyciężył Marcin Reczyński (NetApp Arrow One Team Kraków).

Wyścigowi towarzyszyła akcja charytatywna. Na rowerach stacjonarnych chętni pokonali 500 km, a firma Skandia wpłaci na rzecz domów dziecka po 3 zł za każdy kilometr.

W cyklu organizowanym przez Czesława Langa w tym sezonie zaplanowano 7 eliminacji. Kolejna odbędzie się 14 czerwca w Bytowie. Finał rozegrany zostanie 4 października w Kwidzynie.