Pomysł zakłada utworzenie stałej i nowoczesnej ekspozycji multimedialnej, na której prezentowano by poza wspomnianymi "Księgami chorych", także inne, różnego rodzaju pamiątki historyczne związane z działalnością bonifraterskiego szpitala i apteki, w tym z działalnością ziołoleczniczą. - Bonifratrzy służą mieszkańcom Krakowa nieprzerwanie od 1609 roku, mamy więc o czym mówić - mówi brat Ambroży Maria Pietrzkiewicz, przeor Konwentu Bonifratrów w Krakowie.
Autor: Mateusz Borkowski
Jak tłumaczy, na realizację tego pomysłu będziemy musieli jednak jeszcze poczekać, ponieważ wymaga to nie tylko bardzo dużych nakładów finansowych, ale i odpowiednio przystosowanego i wyremontowanego pomieszczenia, by spełniało wymogi konserwatorskie. Trzeba też zakupić sprzęt, a także odpowiednio opracować zbiory. - To wszystko wymaga czasu. W chwili obecnej szukamy możliwości pozyskania na ten cel funduszy - dodaje przeor.
Pierwsze prace już trwają. Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pięć najcenniejszych woluminów "Ksiąg chorych" z lat 1628-1773, które są fundamentalne dla historii szpitalnictwa, poddanych zostało konserwacji. Trzy z nich pochodzą z Krakowa, jedna z Lublina i jedna z Zebrzydowic.
Niewielu wie, że księgi zgromadzone w krakowskim klasztorze są najstarszą dokumentacją medyczną w Polsce. Co więcej, to także najstarsze księgi chorych w Europie.
- Poza dolegliwościami zakonnicy zapisywali w nich takie dane, jak wiek chorego, imiona rodziców, pochodzenie, a także informacje, jak był ubrany, co miał ze sobą i czy wyszedł ze szpitala o własnych siłach. W księgach odnajdziemy też pierwsze polskie tłumaczenia nazw chorób - wyjaśnia Marek Bebak, opiekun zbiorów Biblioteki i Archiwum Bonifratrów w Krakowie.
Z dokumentacji pochodzącej z lat 1657-1715 możemy dowiedzieć się np., że w Szpitalu Bonifratrów pod wezwaniem św. Urszuli (mieszczącym się do początku XIX wieku u zbiegu ulic św. Marka i św. Jana) leczyli się krakowscy muzycy. Przy nazwisku 25-letniego muzykanta Walentego Bolarskiego zapisano "chory na wszytek", u księdza Marcina Głoskowicza, psałterzysty z zamku, wykryto, że jest "chory na duszność i na wszystkie członki prawie", a u 60-letniego kantora z kościoła św. Anny, Franciszka Jaworskiego, stwierdzono "puchlinę i duszność". Poza "Księgami chorych" klasztorna biblioteka zawiera cenny zbiór liczący 1876 obiektów.
Składają się na niego księgozbiory trynitarzy (zakonu skasowanego w XIX wieku) oraz bonifratrów. Znajdziemy w nim rękopisy, starodruki (do 1800 roku), druki z XIX wieku, w tym cenne polonica oraz książki o tematyce medycznej, filozoficznej i teologicznej. Do najcenniejszych pozycji należą książka z 1558 roku w języku hiszpańskim z księgozbioru Zygmunta III Wazy (z królewskim superekslibrisem), książka Petrarki z 1577 roku oraz hiszpańskojęzyczny "Don Kichot" z 1668 roku. Z ciekawostek - w zbiorach znajduje się np. zeszyt szkolny do filozofii z XVII w.
Sama konserwacja "Ksiąg chorych" trwa od marca tego roku. - W czerwcu dokonano też w Bibliotece Jagiellońskiej dezynfekcji całego księgozbioru. Przeprowadzono również remont magazynu i stworzono odpowiednie warunki klimatyczne - wymienia Marek Bebak. Wydano na ten cel 25 tys. zł ze środków własnych. Na konserwację ksiąg ministerstwo kultury przeznaczyło 72 tys zł.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Tak wygląda teraz Katherine Kelly Lang, czyli Brooke z serialu "Moda na sukces"
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
- Andrzej Duda we francuskiej telewizji. Apeluje o więcej pomocy dla Ukrainy
- Mężczyzna zatrzymany przed domem Rihanny. Nie uwierzysz, co chciał zrobić!