Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby skryte w jabłku

(DMA)
FOT. MOT
Gorlicko-sądeckie. Urocze miasteczka, wspaniałe cerkwie i kościoły, ale także dorodne śliwy

Gdzie można jeszcze spacerować po kocich łbach? Czy w Bieczu była szkoła katów? Co kryją pod strzechami łemkowskie chyże?

Dlaczego do Bobowej tak licznie przybywają chasydzi? Skąd w Roz­dzielu wzięła się greckokatolicka cerkiew przypominająca średniowieczne świątynie z Rusi Halickiej? Dlaczego drewniany kościół w Sękowej trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Tego wszystkiego dowiemy się, wchodząc na stronę gor­lickie-sadeckie.pl. Kusi... jabłkami. Dorodnymi, soczystymi i czerwonymi.

– Nasze jabłka to natura i doskonały smak – zachęca Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Jednak jedno z nich ktoś już zaczął obierać. Dlaczego? – Bo to owoc niezwykły – dodaje tajemniczo.

Co kryje się pod jego czerwoną skórką? – Słoje drewna. Delikatna skórka skrywa bowiem drewniany koral – symbol Małopolski. W ten sposób wkraczamy w magiczny wymiar naszych jabłuszek – mówi z uśmiechem prezes MOT.

– Drewniana struktura koralowego jabłka nawiązuje do skarbów architektury drewnianej, rzemiosła, dziedzictwa kultury, a więc tego czym przesiąknięte jest pogranicze Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Na tych terenach odnajdziemy to wszystko, za czym turyści tak tęsknią, a więc malownicze góry i doliny, jeziora i wartkie rzeki, zabytki i nieskażoną przyrodę, wody mineralne i uzdrowiska, urocze ścieżki i stacje narciarskie, doskonały klimat i piękne pejzaże. Ten region nas oczaruje – twierdzi prezes Leszek Zegzda.

Dzięki temu projektowi, współfinansowanemu przez Szwajcarię, powstała również specjalna aplikacja mobilna – przygotowana na systemy Android oraz iOs. To dzięki niej bez problemu można przejechać kilkaset kilometrów szlakami gorlicko-sądeckiego.

– Jej użytkownik nie tylko dowie się, gdzie znajdują się największe atrakcje regionu, ale będzie mógł także skorzystać z bogatej bazy hoteli i pensjonatów, bez problemu odnajdzie lokalną karczmę czy restaurację. Są też oczywiście informacje praktyczne przydatne w trakcie podróży – zapewniają w MOT. Jej uzupełnieniem ma być baza gier terenowych (tzw. questów) dla najmłodszych turystów. – Aplikacja działa także w trybie offline – przypomina prezes MOT.

Strona dostępna jest nie tylko pod adresem gorlickie-sadeckie.pl, ale także obierzkie­runek.pl – Chcemy, aby obydwie strony były bazą wiedzy o regionie, swoistą encyklopedią wypełnioną zdjęciami i opisami, ale również miejscem, które ma angażować turystów – mówi prezes Zegzda.

Istotną częścią portalu i aplikacji jest też interaktywna mapa. Odnajdziemy na niej nie tylko urocze miasteczka z klimatem czy miodową krainę, ale także szlaki Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, Architektury Drewnianej, a także Zabytków UNESCO. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko obrać kierunek na gorlicko-sądeckie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski