Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarga pauliańska – ochrona wierzyciela przed nieuczciwym dłużnikiem

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. W przypadku, gdy dłużnik w celu nieuregulowania należności „ucieka” z majątkiem, wyzbywając się go na rzecz innych osób, wierzyciel może skorzystać z tzw. skargi (akcji) pauliańskiej – instytucji prawnej rodowodem sięgającej jeszcze prawa rzymskiego.

Jej celem jest dopuszczenie konkretnego wierzyciela do majątku dłużnika, którego ten wyzbywa się świadomie, dla uniknięcia potencjalnej egzekucji. Istotą skargi jest to, że w wyniku wyroku sądu czynność prawna dokonana przez dłużnika w celu pokrzywdzenia wierzyciela uznana zostanie za nieskuteczną wobec tego wierzyciela.

Aby zastosować skargę pauliańską, należy wytoczyć powództwo przeciwko osobom, na rzecz których dłużnik dokonał przeniesienia majątku (np. przeciwko kupującym przy umowie sprzedaży), przed sądem właściwym ze względu na ich miejsce zamieszkania lub siedzibę. W procesie wierzyciel musi udowodnić, że dłużnik wyzbył się majątku (np. sprzedał, darował) w celu pokrzywdzenia wierzycieli, czyli świadomie doprowadził do stanu swojej niewypłacalności bądź ją pogłębił.

Ustawodawca, łagodząc trudności dowodowe, przewiduje domniemania prawne działające na rzecz wierzyciela, w sytuacji, jeśli korzyść majątkowa przeszła na osoby trzecie bezpłatnie (darowizna) lub też uzyskała ją osoba pozostająca z dłużnikiem w bliskim stosunku (np. małżonek, dziecko, konkubent, przyjaciel) lub przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych.

W podanych przypadkach to na pozwanych (osoby, które nabyły, otrzymały majątek) zostaje przeniesiony ciężar udowodnienia stanu odmiennego od domniemanego.

Uznanie czynności za bezskuteczną wobec danego wierzyciela oznacza, że wierzyciel może zaspokoić się z przedmiotu, który na podstawie czynności prawnej dokonanej przez dłużnika otrzymała inna osoba. Co ważne, ubezskutecznienie czynności prawnej dłużnika odnosi skutek wyłącznie względem korzystającego z akcji pauliańskiej. Pozostali wierzyciele nie mogą skorzystać z dobrodziejstwa rozstrzygnięcia sądu, chyba że sami zdecydują się na wystąpienie z powództwem.

Wreszcie należy pamiętać o terminie przedawnienia, który dla omawianej skargi wynosi pięć lat od daty dokonania czynności przez dłużnika, bez względu na chwilę pozyskania przez wierzyciela informacji o tej czynności.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30 pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski