Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarga rzecznika

A
- Zarządzenie ministra środowiska Antoniego Tokarczuka w sprawie zatwierdzenia planu ochrony Wigierskiego Parku Narodowego zawiera między innymi wytyczne do planu zagospodarowania przestrzennego obszaru wsi Gawrych Ruda, określając ograniczenia zabudowy - napisał prof. Zoll. Tymczasem "ustawowe zakazy ograniczające możliwość korzystania z nieruchomości przez jej właściciela są niezgodne z konstytucją" - podkreśla Zoll. Przypomina, że własność według konstytucji może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tyko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności. Poza tym katalog ograniczeń obowiązujących na obszarze chronionym regulują akty podustawowe, tj. rozporządzenia.

W obronie właścicieli gruntów na terenach chronionych

Prawa właścicieli nieruchomości na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych nie są dostatecznie chronione - pisze rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll w liście do ministra środowiska.
 Rzecznik powołuje się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, pisząc, że "sfera praw i wolności stanowi materię konstytucyjną, od której przewiduje się odstępstwa, ale nie mogą być one regulowane w aktach podustawowych". Minister środowiska w odpowiedzi na list RPO zaznaczył, że dopuszczalność tworzenia takich form, jak np. parki narodowe, nie ogranicza się tylko do gruntów stanowiących własność skarbu państwa czy własność komunalną. W obszar objęty określoną formą ochrony przyrody mogą wchodzić również grunty stanowiące własność prywatną.
 "Wszelkie formy ochrony przyrody są tworzone ze względu na potrzebę zachowania, co oznacza, że dopuszczalność tworzenia takich form jak np. parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe nie ogranicza się tylko do gruntów stanowiących własność skarbu państwa czy własność komunalną" - napisał w odpowiedzi min. Tokarczuk. - Jest przyzwolenie na lokalizację budownictwa letniskowego na terenie parku krajobrazowego, a grunty rolne, leśne i inne nieruchomości znajdujące się w granicach parku krajobrazowego pozostawia się w gospodarczym wykorzystaniu - zaznaczył.
 (A)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski