Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarpetka z parafiny

AB
Parafinoterapia jest niczym innym jak leczeniem z zastosowaniem podgrzanej do określonej temperatury parafiny. Jest to dość przyjemny zabieg trwający średnio 30 minut. Stosuje się go u osób cierpiących na urazy i schorzenia stawów, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Skuteczna głównie w chorobach stawów

Ciepła parafina nakładana jest także na powstałe przykurcze, blizny oraz zrosty pooperacyjne. Zabieg zalecany jest również pacjentom z nerwobólami. Parafina ma ponadto zastosowanie w dychawicy oskrzelowej oraz wysiękowym zapaleniu opłucnej. Czasem stosuje się ją, by rozgrzać fragment ciała przed planowanymi ćwiczeniami.
Natomiast przeciwwskazaniem do tego zabiegu są wszelkie zmiany na skórze, jak pęknięcia czy owrzodzenia. Nie bez znaczenia jest także skłonność do powstawania krwiaków. Zabrania się wykonywania tego zabiegu u osób cierpiących na choroby naczyń krwionośnych lub mających tendencję do pękania drobnych naczyniek w skórze. Przeciwwskazaniami są także osteoporoza, choroba Sudecka (powikłanie po złamaniach) oraz ostre stany chorobowe, w tym szczególnie serca. Zabiegu nie wolno wykonywać, gdy chory ma żylaki lub czynną gruźlicę. Nie zostaną parafinoterapii poddane także osoby z miażdżycą albo hemofilią.
Sam zabieg jest bardzo prosty. Polega na nakładaniu (np. pędzelkiem) na bolące miejsce kilku warstw ciepłej parafiny. Jeżeli boli dłoń, stopa (choćby w przypadku RZS), terapeuta może je też zamoczyć w ciepłej parafinie. Tworzy się wtedy tzw. rękawiczka lub skarpetka parafinowa. Na powstały okład nakłada się folię, koc i przygniata woreczkiem z piaskiem. Czasem wykonuje się także maseczki z parafiny na twarz.
Co ważne, parafina ma tą fantastyczną cechę, iż bardzo długo trzyma ciepło. Podczas zabiegu kurczy się, co powoduje nacisk na skórę. W tym miejscu poprawia się krążenie i m.in. szybciej usuwane są toksyczne produkty procesu zapalnego. (AB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski