Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Bez piecyka gazowego

Ewa Tyrpa
Na budynkach z dostarczaną ciepłą wodą są plansze gminy, MPEC i CEZ
Na budynkach z dostarczaną ciepłą wodą są plansze gminy, MPEC i CEZ FOT. EWA TYRPA
W przyszłym roku w mieście do kolejnych budynków będzie dostarczana ciepła woda z miejscowej elektrociepłowni.

- Bezpieczeństwo, ekologia, komfort, oszczędność wody - takie zalety likwidacji gazowych instalacji w łazienkach wymienia Bogdan Wicher, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. Z 65 budynków zarządzanych przez SM, w pierwszym - na ul. Słonecznej 27 - mieszkańcy od połowy grudnia będą mogli odkręcać kurki z ciepłą wodą.

Do niedawna wyglądało na to, że SM nie jest zainteresowana taką instalacją. Więcej budynków do sieci podłączano w zasobach Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, gdzie decyzje podejmowały wspólnoty. Potrzeba 50 procent głosów zebranych plus jeden, by uchwała została podjęta. W SM było dużo trudniej przeforsować taką decyzję. Wystarczył sprzeciw jednego lokatora, by każdy pomysł został zablokowany.

- W tym roku zmieniło się orzecznictwo sądowe i spółdzielnie mogą samodzielnie podejmować decyzje - tłumaczy prezes Wicher. W 2017 r. do podłączenia instalacji z ciepłą wodą przewidzianych jest przynajmniej 10 budynków - na początku roku przy ulicach Słonecznej 33, Ogrody 9 i Tynieckiej 11. Możliwości techniczne stworzono dla 23 bloków SM. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie zamontowało przy nich wymienniki ciepła. - Na początku przyszłego roku SM podpisze umowę z MPEC na instalacje we wszystkich budynkach w najbliższych latach. W zasobach PGM ciepła woda płynie w 12 blokach. Na przyszły rok planujemy instalacje w przynajmniej 10 budynkach. Czekamy na harmonogram prac MPC - mówi Alina Wyrwa, kierowniczka administracji w PGM.

- Boję się wysokich opłat za ciepłą wodę i zrujnowania łazienki przy montażu instalacji. Szkoda mi kupionego niedawno piecyka gazowego - to obawy Barbary M. z ul. Ogrody. Dodaje, że nie boi się zagrożenia ze strony instalacji gazowej. - Przychodzą kominiarze, gazownicy ze spółdzielni i badają instalację. Zawsze jest w porządku - przekonuje nasza rozmówczyni. Ale inni lokatorzy czekają na ciepłą wodę.

- Ja widzę same zalety. Po usunięciu piecyka gazowego będzie więcej miejsca, co nie jest bez znaczenia w małym mieszkaniu. Ale najważniejsze są względy bezpieczeństwa, ekologii i komfortu - mówi Renata Walendzewicz z ul. Słonecznej. W bloku, w którym mieszka, nie ma jeszcze odpowiedniego węzła ciepłowniczego. Na ciepłą wodę będzie więc musiała poczekać przynajmniej dwa lata.

Obecnie w mieście do sieci ciepłowniczej jest podłączonych 48 budynków. - To nieprawda, że podczas wymiany źródła ciepła łazienka jest rujnowana. Odklejane są jedna lub dwie płytki, ale to drobiazg w porównaniu z komfortem i bezpieczeństwem, jakie mamy po likwidacji piecyka gazowego - przekonuje radny Stanisław Pac. A na klatkach schodowych nie montuje się rur, bo ciepła woda jest dostarczana przez zlikwidowane kanały spalinowe.

- Jesteśmy przygotowani do montażu nowych węzłów- zapowiada Marek Mazurek, dyrektor ds. eksploatacji w MPEC w Krakowie. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej mówił o projektach realizowanych z unijnych dotacji. Będą wdrażane w Krakowie i w Skawinie za prawie 530 mln zł, wspólnie z gminą i elektrownią CEZ SKAWINA.

Koszt instalacji w jednym mieszkaniu szacuje się na 2,5-3 tys. zł. Będzie pokrywany z funduszu remontowego zarządców i wspólnot, ale może zmaleć, gdyż CEZ będzie dotować wewnętrzne instalacje. Potwierdza to Marek Jaglarz, członek zarządu CEZ. Podkreśla też, że firma emituje do atmosfery cztery razy mniej substancji, niż pozwalają na to unijne normy.

Radny Józef Niechaj uważa, że sieć w budynkach wielorodzinnych nie zatrzyma szkodliwej emisji z prywatnych domów. MPEC nie opłaca się budować sieci, której koszt może zwrócić się dopiero za 20 lat. Marek Mazurek zaznaczał, że MPEC nie jest nastawiony tylko na zysk, a ceny kontroluje Urząd Regulacji Energetyki.

Radny Marek Fugiel uważa, że przedsięwzięcia MPEC są zbyt słabo rozpowszechniane.

Także inni samorządowcy i mieszkańcy uważają, że akcja informacyjna jest za słaba. - Na starych osiedlach mieszka dużo seniorów. Trzeba do nich dotrzeć i rzetelnie im powiedzieć o korzyściach z płynącej ciepłej wody. Na razie w obiegu jest plotka, że będzie drogo i łazienka będzie zburzona - mówi przedstawiciel jednej ze wspólnot.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski