Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Biblioteka tworzy cyfrowy Skansen Wsi Podkrakowskiej. W inwentaryzacji starych budowli pomaga młodzież

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Biblioteka wdraża projekt ze Stowarzyszeniem „Z Młodzieńczą Siłą”, ze Studiem Fotografii i Filmu „Profil”, a także z uczniami z klas humanistycznych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. W zeszłorocznym etapie przy tworzeniu Skansenu pracowało około 20 osób.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- W gminie jest jeszcze dużo zabytkowych obiektów, ale obserwujemy, że z roku na rok wiele niszczeje i niknie. Ustępują miejsca posesjom. Postanowiliśmy je zinwentaryzować. Do stworzenia katalogu tych budowli zainspirowały nas niknące drewniane chałupy, spichlerze, stodoły. Oczywiście nie pomijamy bardziej trwałych i znanych obiektów na przykład sakralnych. Stworzyliśmy projekt Wirtualny Skansen Wsi Podkrakowskiej. Systematycznie będziemy w nim umieszczać dzieje zinwentaryzowanych budowli - informuje Michał Grzeszczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która na realizację projektu w zeszłym roku otrzymała z gminy w ramach konkursu grant w wysokości 10 tys. zł.

- W zeszłym roku zinwentaryzowaliśmy dziesięć zabytkowych obiektów w gminie. W tym roku mamy zamiar spisać kolejne budowle, by ocalić je od zapomnienia – zapowiada Justyna Myszor (na zdj.), koordynująca projekt, kierująca Działem Wydawnictw i Marketingu w MBP.

Licealiści jeździli z Justyną Myszor, świetnie radzącej sobie z kamerą, do wszystkich obiektów. - Na miejscu poznawali ich historię i zabytkowe dzieła w środku. Rozmawiali z najstarszymi mieszkańcami. Wszystko to rejestrowali na fotografiach i filmach – dodaje Justyna Myszor.

Wymienia spisane i utrwalone obiekty na fotografiach oraz filmach. Większość stanowią przydrożne kapliczki i figury świętych.
Młodzież odwiedziła także drewniane kościoły w Krzęcinie oraz w Woli Radziszowskiej (na zdj.).
Na przykład w Woli Radziszowskiej do ciekawych obiektów zalicza się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Młodzież wie, że jest najstarszym drewnianym świątynią na Pogórzu Wielickim. Pochodzi z XV wieku, a wieże dobudowano dwa wieki później. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
W Woli Radziszowskiej młodzi badacze zabytków trafili też do Izby Regionalnej, prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu. Można tu obejrzeć ponad 300 różnych starych przedmiotów, głównie codziennego użytku. Podarowali je wolanie. Jest np. żelazko z „duszą”, łóżko, zapaski, maselnica, kołowrotek. Izba jest przykładem racjonalnego wykorzystania starego obiektu. Powstała w starym spichlerzu i opiekują się nią m.in. Renata Bysina i Wojciech Daniel.
W tej miejscowości młodzież utrwaliła też kapliczki: Matki Bożej Różańcowej, Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem, św. Floriana, figurę św. Jana Nepomucena.
- Przy okazji uczestnicy projektu poznawali historię naszej gminy, regionalizm oraz zgłębiali dziennikarski warsztat. Na czas filmowania młodzi ludzie stawali się przewodnikami i dziennikarzami – dopowiada dyrektor Grzeszczuk, zapowiadając stworzenie turystycznego przewodnika szlakami zabytków w podskawińskich sołectwach.

W Krzęcinie utrwalono także drewniany kościół powstały na przełomie XVI i XVII wieku, a w Jurczycach kapliczkę z figurą Chrystusa, w Radziszowie św. Floriana, Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej z Dzieciątkiem. Na liście zinwentaryzowanych obiektów znalazła się też kapliczka poświęcona też MBzD w sąsiednim Bukowie w gminie Mogilany.

To świadectwa minionych czasów w małej ojczyźnie i warto te obiekty utrwalić dla pokoleń – Justyna Myszor tymi słowami podsumowuje zeszłoroczny etap projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski