MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Boiska sportowe, place zabaw, budowa świetlic. Takie zadania znalazły się w programie rewitalizacji

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Sołtys Teresa Sotwin (na zdj.) i mieszkańcy Krzęcina  nie mogą doczekać się na sportowy kompleks
Sołtys Teresa Sotwin (na zdj.) i mieszkańcy Krzęcina nie mogą doczekać się na sportowy kompleks fot. Ewa Tyrpa
Budowa obiektów w ramach gminnego programu rewitalizacji nie jest zagrożona. A wstrzymanie inwestycji z powodu wysokiej ceny z przetargów np. na wykonanie boiska w Krzęcinie, może przynieść ...oszczędności.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Sytuacja pandemiczna wymusiła na nas konieczność przeniesienia niektórych zadań na następne lata. Ale na pewno nie wstrzymamy tych, na które otrzymaliśmy unijne dotacje, na przykład na rewitalizację – zapewnia Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Program rewitalizacji obejmuje 19 zadań w wioskach oraz trzy w mieście. Wszystkie będą kosztować prawie 20 mln zł, ale gmina dołoży do nich około 6 mln zł, bo pozostałą kwotę przyznano gminie z programów Małopolski z działania Odnowa obszarów wiejskich oraz Rewitalizacja miast średnich i małych.

Przygotowywanie programu trwało kilka lat. Organizowano spotkania z urbanistami, warsztaty, debaty, w wyniku których uzgadniano przedsięwzięcia, zgłaszane przez mieszkańców. Już niektóre zrealizowano, m.in. rozbudowano sportowy kompleks w Borku Szlacheckim i Polance Hallera, boisko w Jurczycach, teren rekreacyjny w Ochodzy i w Kopance, place zabaw w Gołuchowicach, Jurczycach.

Jednak nie wszystkie inwestycje są proste. Przykładem jest kompleks sportowo-rekreacyjny w Krzęcinie. Ma powstać na zakupionym przez gminę około 2-hektarowym terenie, położonym w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej.

- Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na tę inwestycję. Ma tu powstać miejsce o różnorodnym charakterze: sportowym, rekreacyjnym i edukacyjnym. Będzie boisko sportowe i park sensoryczny – mówi Teresa Sotwin, sołtys Krzęcina.

Jednak mieszkańcy muszą trochę poczekać na rozpoczęcie budowy, bo obiekt jest przeprojektowywany. Koszt tej inwestycji oszacowano na 6,5 mln zł. Z trzech przetargów nie wyłoniono wykonawcy. W ostatnim oferent wycenił swe prace na około 10 mln zł.

- To trudny teren z dużym wgłębieniem. Początkowo planowaliśmy go zasypać, ale uznaliśmy, że zamiast przywożenia wielu ton ziemi, można boisko wykonać w dolnej części a na zboczach umiejscowić trybuny – mówi Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny, pilotujący program rewitalizacji.

To rozwiązanie będzie tańsze z powodu mniejszych kosztów, ale też niższych cen firm budowlanych. Taką tendencję obserwuje się w ostatnim czasie. Gmina planuje na to przedsięwzięcie przeznaczyć 6 mln zł.

Wydanie niewiele ponad połowę tej kwoty przewiduje projekt utworzenia trzech Centrów Aktywności Kulturalnej w mieście. Powstało już na os. Ogrody, gdzie na potrzeby mieszkańców zaadaptowano dawny budynek Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Do zagospodarowania pozostał teren wokół obiektu, ale w związku z pandemią ten etap nieco się przesunie.

Zostaną też zbudowane nowe CAK-i. Jeden na os. Awaryjnym nieopodal budowanego przystanku kolejowego i Park&Ride. Ta inwestycja jest związana z trwającą teraz przebudową torów dostosowywanych do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Władze chcą, aby jak najwięcej mieszkańców jeździło pociągami. Dlatego stwarzają ku temu warunki. W nowym obiekcie będzie filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, świetlica osiedlowa, gdzie będą organizowane różne zajęcia.
Drugi CAK też nieopodal przystanku kolejowego, będzie budowany na os. Rzepnik. Tu też będzie filia MBP, klub osiedlowy, a także oczekiwane przez mieszkańców przedszkole oraz żłobek.

Realizacja całego programu rewitalizacji w gminie, potrwa do 2022 roku, więc, jak zaznacza burmistrz Rzepisko, nie ma obaw o niedotrzymanie terminu, tym bardziej, że sporo zadań już wykonano.

Duża część jest w trakcie realizacji, np. CAK w Borku Szlacheckim, adaptacja na CAK remizy w Polance Hallera, poddasza Domu Ludowego w Woli Radziszowskiej, przebudowa boiska w Facimiechu, Pozowicach, Radziszowie i Rzozowie, teren rekreacyjny przy SP w Wielkich Drogach i w Zelczynie.

Do rozpoczęcia zostały jeszcze dwa CAK-i w mieście, a także kompleks w Krzęcinie oraz adaptacja na CAK piwnic w Domu Ludowym w Jaśkowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski