Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Gimnazjaliści, przyjdźcie nauczymy was zawodu

Ewa Tyrpa
Zainteresowanie tym, czego można się nauczyć, było spore
Zainteresowanie tym, czego można się nauczyć, było spore FOT. EWA TYRPA
Targi Przedsiębiorczości mogą pomóc nie tylko gimnazjalistom i maturzystom.

- Targi dają możliwość nawiązania intensywniejszej współpracy między szkołami. W Skawinie przy burmistrzu funkcjonuje Rada Przedsiębiorczości i wspólne działania mogą przełożyć się na praktyczne zdobywanie zawodu przez uczniów. Także na dostosowanie się do ich oczekiwań - mówi Lidia Pycińska, dyrektorka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Prowadzi ono siedem szkół ponadgimnazjalnych. Targi odbyły się wczoraj w największej placówce: Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych.

Spotkali się tam gimnazjaliści, maturzyści, przedsiębiorcy, a także samorządowcy z terenu powiatu i gminy.

- Zachęcamy gimnazjalistów do nauki w naszym zespole. W szkołach zawodowych i technikach zdobędą konkretny zawód i maturę. Mają większą perspektywę: mogą podjąć pracę, mając już odpowiednie kwalifikacje - przekonują Daria Bodek i Sylwia Skrzyńska z Technikum Ekonomicznego w ZST-E.

- W naszej szkole odbywają się różne olimpiady, jest działalność wolontariacka, a nawet orkiestra dęta. Corocznie organizujemy Szlachetną Paczkę - dodają przyszłe ekonomistki. Spora grupa gimnazjalistów ustawiła się przy stanowisku techników logistyki i mechatroniki. Patryk Mej i Wojciech Feledy z Technikum Mechatroniki opowiadali m.in. o układach pneumatycznych.

- Są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, np. na liniach produkcyjnych do transportu towarów - mówili uczniowie.

Daniel Wyzgał tłumaczył co to takiego jest „logistyka”.

- To, ogólnie mówiąc, zarządzanie od produkcji do konsumenta. By produkty dotarły do niego szybko, sprawnie i jak najtaniej - wyjaśniał Daniel.

Niektórzy gimnazjaliści już podjęli decyzję o kolejnym etapie edukacji. - Wybieramy się do Liceum Ogólnokształcącego - zapowiadają Michał Dunal i Krystian Krawczyk z Gimnazjum nr 1. Zdaniem Daniela Wyzgała w ostatnich latach zrobiła się moda na licea, a przecież technika dają konkretny zawód.

- Jednak nadal sporo uczniów wybiera się do techników i szkół zawodowych, wiedząc, że to szybsza droga do zdobycia kwalifikacji, a nic nie stoi na przeszkodzie, by potem studiowali - mówi Elżbieta Gutierrez, dyrektorka Gimnazjum nr 2, liczącego 260 uczniów.

Wczoraj sala gimnastyczna przeistoczyła się w centrum wystawiennicze skawińskich firm. - Problemem małych firm, kilku- lub kilkunastoosobowych jest wymóg prowadzenia stażystów przez nauczycieli zawodu. Zdobywanie takich uprawnień jest czasochłonne i kosztowne, więc małe zakłady nie mogą przyjmować uczniów na praktyki, chociaż byłoby to z korzyścią dla obu stron - uważa Józef Bobek, prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości.

Uprawnienia takie ma Kazimierz Rachwał, prezes firmy „Sezamstyl”. - Jednak nie mogę ich uczyć, bo polikwidowano szkoły zawodowe i wciąż brakuje narzędziowców do obsługi frezarek i tokarek - mówi Kazimierz Rachwał.

Kazimierz Malinowski z Podkrakowskiej Izby Gospodarczej podkreśla, że pilnie należy wskrzesić zawodowe szkolnictwo, a firmy nie potrzebują samych inżynierów, tylko wykwalifikowanych pracowników.

- Nadążamy za nowymi technologiami, ale co z tego gdy jest niepotrzebna armia absolwentów marketingu i zarządzania, a brakuje budowlańców - dopowiada Kazimierz Job. Zbigniew Dziewoński dodaje, że dawniej funkcjonujące warsztaty w ZST-E były bardzo pomocne w zdobywaniu kwalifikacji, ale zostały zlikwidowane.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski