Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Gmina straciła miejsce lidera wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Po Krakowie Skawina zajmuje drugie miejsce pod względem liczby przeprowadzonych kontroli pieców (zobacz galerię).

W zeszłym roku Straż Miejska przeprowadziła 1065 kontroli palenisk w domach. W 22 przypadkach wykryto nieprawidłowości i nałożono mandaty. Za Skawiną ulokował się Nowy Sącz i Niepołomice.

Także drugie miejsce gmina „zdobyła” w liczbie instalacji odnawialnych źródeł energii. Jest za Krakowem, a przed Jabłonką i Chrzanowem.

Czwartą lokatę Skawina zajmuje pod kątem zlikwidowanych kotłów, po: Krakowie, Wieliczce i Tarnowie.

To ranking za 2018 rok w formie konkursu pt. „Innowacje w budownictwie energooszczędnym kluczem sukcesu”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Włodarze tych gmin na konferencji podsumowującej program ochrony powietrza za 2018 rok, otrzymali wyróżnienia w kategorii „Innowacje w świecie samorządów”(na zdj.).

- Dużo zrobiliśmy, ale jest jeszcze dużo do zrobienia i muszę przyznać, że jest coraz łatwiej, niż było kilka lat temu. Ludzie przekonują się, że warto wymienić piec lub zmienić źródło ogrzewania – mówi Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny, pilotujący programy antysmogowe.

Ma nadzieję, że systematycznie będzie maleć też zanieczyszczenie powietrza powodowane spalinami z jeżdżących samochodów. Po pierwsze, liczy, że gdy w pierwszej połowie grudnia zacznie po mieście kursować autobus hybrydowy, przynajmniej część kierowców wsiądzie do niego, zamiast do samochodu. Autobusem będą mogli dojechać z dziećmi pod szkoły i przedszkola, na cmentarz, do Rynku, do Urzędu Miasta i Gminy, do stacji kolejowej.

Ruch samochodów ciężarowych zostanie wyprowadzony z centrum miasta po przejęciu przez gminę odcinka drogi krajowej nr 44. Wówczas zostaną wprowadzone ograniczenia w tonażu i ciężarówki będą musiały jeździć obwodnicą miasta.

Władze gminy liczą też na konkretne działania skawińskich zakładów przemysłowych w ograniczeniu emisji do środowiska zanieczyszczeń poprodukcyjnych.

Gmina różnymi akcjami zachęca mieszkańców do wymiany kopcących kotłów. Ma pieniądze na dopłaty do wymiany. Z własnego budżetu rocznie przeznacza na to 1,5 mln zł, ale też wdraża np. programy „Czyste powietrze” Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rządowe „STOP SMOG”. - Każdy kto zwróci się o dotację do wymiany kopciucha lub instalacji innego źródła energii, jeśli tylko spełni warunki, może ją od razu dostać i co ważne, pracownicy pomogą w załatwieniu formalności – zapewnia wiceburmistrz Ożóg.

Do tej pory w gminie mieszkańcy z udziałem dofinansowania z różnych programów wymienili ponad tysiąc starych kotłów. Szacuje się, że indywidualnie, a więc bez dotacji – około 200. Jednak do wymiany pozostało sporo starych urządzeń - prawie 3500 kopciuchów.

- Chcielibyśmy aby akcja wymiany potrwała trzy lata i jesteśmy przygotowani tak organizacyjnie, jak i finansowo, by rocznie mieszkańcy wymienili ponad tysiąc kotłów – dodaje wiceburmistrz.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy, Rynek 12, tel. 12 277 01 68 lub 68.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski