Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Miasto ma nowy herb. Zachowano wszystkie elementy, ale zmieniono ich kształt, rozmiar, a korona jest bez kolorowych kamieni

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Z lewej herb z 1996 r. i ustanowiony w tym roku
Z lewej herb z 1996 r. i ustanowiony w tym roku fot. Urząd Miasta i Gminy Skawina
Po 26 latach zmieniono herb. Zachowano te same elementy, ale nieco inny jest ich kształt i wielkość. Tarcza ma taki sam błękitny kolor pola. Natomiast dolną część w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami, zmieniono na półokrągłą, co jest zgodne z zalecaniami dla polskiej heraldyki terytorialnej.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Miecz przeplatający literę S jest krótszy, a korona nie ma już kolorowych kamieni, tylko jest jednolita. Nie jest też wewnątrz wyścielona czerwonym aksamitem. Litera S, oplatająca miecz, tak jak poprzednio zwieńczona jest krzyżykiem.

Używany do niedawna herb został wprowadzony w 1996 roku. Nie był to pierwszy herb miasta. Wiadomo, że funkcjonował już w 15. wieku. Cesarz Franciszek II zmodyfikował go i obowiązywał wariant bez krzyżyka na końcu litery S.
Wprowadzony teraz herb jest najbardziej zbliżony do wersji z 1935 roku.

Herb poprawny historycznie

- Nie jest to zmiana dla samej zmiany, ale już jakiś czas temu była mowa o konieczności zmiany herbu ze względu na niehistoryczny wzór. W zeszłym roku rozpoczęliśmy prace nad uporządkowaniem symboli gminy Skawina, by były one poprawne historycznie

– tłumaczy Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Przypomnijmy, miasto zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Skawina liczy więc tyle samo lat, ile ma najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński, zakładana przez króla Kazimierza jako Akademia Krakowska.
Miasto nie mogło więc nie mieć w herbie insygniów królewskich. Uznano, że korona będzie najlepiej odzwierciedlać ten charakter. Miecz prawdopodobnie nawiązywał do godła konwentu tynieckiego, ówczesnego właściciela Skawiny. Litera S symbolizuje wijącą się rzekę, nad którą założono miasto.

Ustanowiono jedenasty herb

Historię skawińskich herbów szczegółowo opisał prof. Marcin Starzyński z Instytutu Historii UJ. Okazało się, że Skawina do tej pory miała 10 herbów. W minionym wieku stworzono trzy w: 1933, 1935 i 1996 roku. Dwa ostatnie przedstawiają symbole na prostokątnej tarczy w kolorze błękitnym. Wcześniejsze są okrągłe i znacznie mniej wyraziste, na zdjęciach bardziej przypominające monety.

Podobny do przedwojennego

Natomiast nowy herb jest w największym stopniu zbliżony do znaku z 1935 roku. Ostatni, z 1996 roku budził spore wątpliwości historyków co do jego zgodności z heraldyką. Dlatego zlecono jego analizę historyczną i heraldyczną. Wykazała ona niezgodności historyczne.

Samorządowcy postanowili go dostosować i w tym roku powstał projekt herbu i pozostałych znaków graficznych. Projekt herbu opracowano na podstawie wytycznych dotyczących symboliki i zatwierdzony przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym kształcie uchwaliła go Rada Miejska.

- Podczas spotkań cztery lata temu w sprawie wprowadzenia pewnych korekt w drugim wydaniu Monografii Skawiny, zwrócono uwagę, że niektóre dokumenty mogą być niewiarygodne i są na to historyczne potwierdzenia. Była wtedy też mowa o herbie Skawiny

– wspomina Stanisław Grodecki, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny.

Nowy znak graficzny, przedstawiający herb pojawi się na wszelkich materiałach graficznych gminy, m.in. promocyjnych i informacyjnych.

- Nie niszczymy tego, co mamy i w obiegu będą też różne materiały ze starym herbem, a gdy się skończą, sukcesywnie będą powstawać z nowym. Również herb na ratuszu nie będzie zmieniany. Dopiero przy najbliższym remoncie, będzie można go zamienić na aktualny

– informuje burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski