Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Mieszkańcy cenią sobie spotkania „Żyj świadomie”. Ostatnie dotyczyło roli witamin.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Dr Mirosława Ciarka-Golonka na cykliczne spotkania zaprasza specjalistów z różnych dziedzin związanych z naszym zdrowiem. Podkreśla, że warto poznać swój organizm, jego potrzeby i słuchać go. Warto wiedzieć, że brak niektórych witamin w nim, może prowadzić do różnych chorób (galeria).

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Ostatnie dotyczyło znaczenia witamin w procesach życiowych i skutków ich niedoboru. - Na spotkanie z tego cyklu przyszłam pierwszy raz i jestem zachwycona. To, czego się dowiedziałam motywuje do pogłębiania wiedzy o funkcjonowaniu organizmu, do większego dbania o dietę. Jestem też pod wrażeniem indywidualnego podejścia do każdego przypadku – mówi Ewa Kowalówka, wybierającą się na kolejne wykłady.
Takie samo zdanie ma pani Anna, która uczestniczyła w kilku spotkaniach w zeszłym roku. - Podoba mi się to, że pani doktor nie mówi, aby wszystkie niedobory zastępować tylko farmaceutykami, ale podkreśla konieczność spożywania naturalnych, sezonowych produktów, zwłaszcza owoców i warzyw z lokalnych upraw, by nie musiały być sypane chemią na czas transportu – powiedziała pani Anna.
- Cenię sobie zdroworozsądkowe podejście lekarki i prelegentów. To, że przekonują, iż w wielu przypadkach możemy sobie sami pomóc, stosując właśnie witaminy, a także wskazując na różne terapie w przypadku na przykład chorób nowotworowych lub kardiologicznych – mówi pani Halina.
Mirosława Ciarka-Golonka od lat zajmuje się medycyną zintegrowaną, łączącą medycynę konwencjonalną, a więc akademicką z holistyczną, mającą podejście do całego organizmu człowieka, a nie tylko jednego chorego organu i szukającą przyczyn, a nie tylko objawów
Na ostatnie spotkanie pomysłodawczyni cyklu „Żyj świadomie” zaprosiła młodą lekarkę stażystkę Zuzannę Spisak, która uczestników wprowadziła w świat witamin.
- Często cierpimy na ich brak, leczymy się rożnymi preparatami, suplementujemy się nieodpowiednimi dawkami. Dlatego najlepiej zbadać poziom witamin w organizmie i dopiero wtedy stosować właściwe dawkowanie – mówiła Zuzanna Spisak.
Twórcą nauki o witaminach był polski biochemik Kazimierz Funk, który pracował m.in. nad przyczyną choroby układu nerwowego. Okazało się, że przyczynia się do niej brak witaminy B1, którą uczony wyodrębnił z otrąb ryżowych.
Witaminy są niezbędne do życia. Niektórych nie produkuje organizm i dlatego trzeba stosować dietę z potrawami zawierającymi konkretne witaminy lub zażywać preparaty. Na przykład prawie wszyscy cierpią na brak niezwykle ważnej witaminy D. Powstaje ona z promieniowania słonecznego. Jednak lato, a właściwie słoneczne dni, nie goszczą w naszej strefie klimatycznej zbyt długo, zaledwie kilka miesięcy więc ponad 90 procent Polaków cierpi na jej deficyt.
Niedobór tej witaminy powoduje m.in. złe samopoczucie, a nawet depresję, problemy ze snem, częste infekcje, bóle mięśni i kości. Zanim jednak sięgniemy po suplement, należy zbadać poziom witaminy D we krwi i lekarz powinien zalecić konkretną dawkę.
Należy pamiętać, że witamina D, podobnie jak A, E i K, rozpuszcza się w tłuszczach, a nie w wodzie, w którą należy popijać witaminy z grupy B, także niezwykle ważne i odpowiedzialne za metabolizm. Niektóre zapobiegają chorobie wieńcowej (B6),
A witamin z grupy B jest sporo, oprócz wspomnianej B1, także B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 i B17. - Jednak niewiele produkuje sam organizm, dlatego trzeba spożywać produkty je zawierające lub odpowiednie suplementy – podkreśla dr Ciarka-Golonka.
Zuzanna Spisak B1, jako przykład podaje witaminę B3, którą zawierają m.in. banany, ale żeby zaspokoić dzienną dawkę, należałoby zjeść aż 74 banany.
Ten cykl „Żyj Świadomie” będzie trwał do maja. Spotkania będą organizowane w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 18 w Pałacyku „Sokół”. Następne „Tlen – rola w życiu i zastosowanie w terapii”, będzie 17 lutego.[polecane]19434609,19401795,19517499,19443997,19516535,19507271[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski