Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Mniej dni z przekroczeniami norm emisji szkodliwych pyłów. Jednak do wymiany pozostało jeszcze sporo kopciuchów.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Średnia z roku, a nie z trzech miesięcy, mniejszy metraż powierzchni do ogrzania, skrócenie do pięciu, zamiast jak dotychczas do 10 lat utrzymania trwałości zadania. Takie m.in. zmiany zawiera projekt regulaminu programu STOP SMOG w gminie Skawina.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Zmiany w regulaminie, uwzględniającym nowelizację Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w ramach przedsięwzięć niskoemisyjnych, są bardziej przystępne dla mieszkańców i powinny zachęcić więcej osób do starania się o dofinansowanie z programu STOP SMOG. A mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem

– przekonuje Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Program z 90-procentową dotacją

Przypomnijmy, ten program jest adresowany do osób o niskich dochodach, mających jako źródło ciepła węglowe kopciuchy. Władze liczą, że zostaną wymienione w 300 domach.

- Wnioskodawcy mogą otrzymać nawet 90 procent dofinansowania, a jeśli nie będzie ich stać na finansowy udział własny, to równowartość tych dziesięciu procent mogą odpracować

– zaznacza Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Gdy audyt energetyczny wykaże, że sama wymiana pieca nie zmniejszy zużycia paliwa i ciepło będzie „uciekać”, to program obejmie też np. ocieplenie stropów i ścian lub wymianę nieszczelnej stolarki.
Nowe zapisy w regulaminie STOP SMOG-u pozwolą też na inne obliczanie powierzchni cieplnej, dzięki czemu program będzie bardziej dostępny i zakwalifikuje się do niego więcej mieszkańców.
Kierownik Horwacik tłumaczy, że gdy w domu np. o powierzchni 300 m kw. mieszkają dwie osoby i korzystają z pomieszczeń o powierzchni 50 m kw., to termomodernizacją zostanie objęta tylko ta część domu.

– Przy takim rozwiązaniu nie wzrosną rachunki za ogrzewanie albo będą tylko nieznacznie wyższe. Właśnie wysokich opłat po wymianie pieca, niesłusznie boją się mieszkający w domach z kopciuchami

– mówi kierownik.

Osoby, które wymieniły piec węglowy na gazowy twierdzą, że warto było, gdyż ceny gazu spadają i rachunki nie są wcale tak wysokie. Ponadto po zmianie systemu ogrzewania mają mniej kłopotu i więcej miejsca. Nie muszą kupować węgla, dźwigać go, rozpalać i zatruwać środowiska. I nie złorzeczą na nich sąsiedzi skarżący się na gryzący dym wydobywający się z kominów.
Skawina może się poszczycić w ostatnich latach lepszą jakością powietrza. Dowodzi to, że efekt wymiany części pieców jest odczuwalny.

- Stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie mierząca od lat pyły pm10 na osiedlu Ogrody, rejestruje coraz mniej dni z przekroczeniami norm. Obecnie dopuszczają one 35 dni w roku

– dodaje kierownik WOP i podaje przykład: W 2013 r. w Skawinie dni z przekroczeniami było 120, w 2019 – 70, a w zeszłym roku – 60 dni.

Gdy mieszkańcy wymienią stare piece, to nie powinno być dni z przekroczeniami. Ci, którzy w najbliższym czasie tego nie zrobią, taka decyzja nie ominie. 1 stycznia 2023 roku w Małopolsce wejdzie w życie uchwała antysmogowa i zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem.
Warto więc już wymienić piec, tym bardziej że w tegorocznym budżecie skawińscy samorządowcy zapewnili na to pieniądze – ponad 22 mln zł.

Dotacje dla wszystkich

Oprócz STOP SMOG, gmina oferuje różne programy z dopłatami, m.in. „Czyste powietrze”, a także własne. Burmistrz zapewnia, że z tych programów na wymianę kopciuchów dofinansowanie dostaną wszyscy chętni. A do wymiany pozostało jeszcze okoo 3 tysięcy kotłów.

- Także wszystkim w całej procedurze składania wniosków, poradnictwa i rozliczenia dotacji pomogą ekodoradcy, zatrudnieni w Wydziale Ochrony Środowiska w ramach programu ELENA

– zapewnia kierownik Horwacik.

Władze gminy chcą, aby sami mieszkańcy wypowiedzieli się w sprawie zmian w regulaminie SMOG STOP i ogłosiły konsultacje, które potrwają do 15 stycznia. Można się wypowiedzieć poprzez ankiety na stronie internetowej UMiG, informacje tel.: 12 277 01 67, e-mail - [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski