Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Obchody 20. rocznicy śmierci opozycjonisty i więźnia stalinowskiego ppor. Mieczysława Majdzika. Zobacz zdjęcia

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości 20. rocznicy śmierci ppor. WP Mieczysława Majdzika organizowane w Skawinie
Uroczystości 20. rocznicy śmierci ppor. WP Mieczysława Majdzika organizowane w Skawinie Fot. Barbara Ciryt
Minęła 20. rocznica śmierci działacza opozycji politycznej i niepodległościowej ppor. Mieczysława Majdzika ze Skawiny. Z tej okazji w poniedziałek 7 listopada rodzina Majdzików z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz gminą zorganizowali uroczystości. Oficjalnie otwarto ulicę ppor. Majdzika, a przy tablicy na bloku, w którym mieszkał i gdzie w oknach robił wystawy patriotyczne - złożono kwiaty.

Uroczystości rocznicowe w Skawinie rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Przybyli przedstawiciele rodziny Majdzików, przede wszystkim syn opozycjonisty, skawiński samorządowiec Ryszard Majdzik oraz siostra Mieczysława - Weronika Karczewska, stawili się także przyjaciele m.in. ci którzy dzielili z opozycjonistą więzienne cele oraz działacze opozycji niepodległościowej ze sztandarami.

Wśród oficjeli był także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele IPN, oraz władz województwa, powiatu krakowskiego i gminy Skawina.

W Skawinie powstała ulica ppor Mieczysława Majdzika

Po mszy uczestnicy uroczystości pojechali w okolice strefy gospodarczej w Skawinie, gdzie oficjalnie otwarto ulicę ppor. Wojska Polskiego Mieczysława Majdzika.

Decyzja o nadaniu imienia Mieczysława Majdzika jednej ze skawińskich ulice Rada Miejska podjęła już w 2018 roku. Dotychczas nie było oficjalnego otwarcia i nadania nazwy tej ulicy. Okazja jest obecnie 20. rocznica śmierci opozycjonisty. A trzeba zaznaczyć, że ppor Mieczysław Majdzik, działacz opozycyjny i więzień stalinowski, został już wcześniej upamiętniony w naszym mieście, bo pośmiertnie w 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Skawiny - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Wspomnienia przy bloku opozycjonisty

Podczas uroczystości w Skawinie nie można było pominąć ważnego miejsca - bloku przy ul. 3 Maja w Skawinie, gdzie mieszkał Mieczysław Majdzik i tam w oknach swojego mieszkania na parterze organizował wystawy patriotyczne. Na ścianie tego bloku zawisła tablica upamiętniająca działania Majdzika.

Podczas rocznicowych uroczystości wspominano jego działania opozycyjne, więzienie, aresztowania i torturowanie przez UB. Tam przy tablicy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Miałem okazję poznać Mieczysława Majdzika podczas Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wtedy nas młodych zawstydzał taką niezwykłą młodzieńczością, taką wiarą w to, że dla Polski można zrobić wiele, że dzięki staraniom jego i jego kolegów Polska odzyskała niepodległość. Ale w rozmowach pojawiała się troska, o to, żeby ta niepodległość była utrzymana i zachowana - mówił podczas uroczystości w Skawinie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wspominał fakt, że ojciec opozycjonisty Majdzika walczył o niepodległość, że zapłacił najwyższą cenę, ginąc w bezimiennej mogile w Miednoje.

- Mieczysław Majdzik nie pogodził się z tym, że Polska utraciła dar, jakim jest niepodległość. Po wojnie walczył jako żołnierz WiN i żołnierz AK. Wiedział że za walkę, którą toczył, mógł zapłacić karę więzienia, a nawet życia. Mimo to nie zadawał pytań wszechobecnych dzisiaj: czy warto? Za ile? Po co? Szczęśliwie doczekał wolnej Polski, działając w strukturach opozycji antykomunistycznej i wiedział, że trzeba wychowywać kolejne pokolenia walczących o wolność i tych, którzy poniosą dalej tę niepodległość Polski - dodał Kasprzyk.

Mieszkaniec gminy Skawina Piotr Ćwika, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP - powtórzył za księdzem proboszczem, który w kazaniu powiedział, że Majdzik był człowiekiem wiary, a Ćwik dodał, że był też człowiekiem wolności.

Wspominał, jak wielu innych skawinian, że właśnie przy tym bloku odbywały się lekcje patriotyzmu. To tutaj w bloku przy ul. 3-Maja w oknach swojego mieszkania Majdzik robił wystawy. Z okazji rocznic patriotycznych wystawiał obrazy religijne i napisy, oklejał szyby, zwracał uwagę przechodniów na wydarzenia, o których Polacy powinni pamiętać.

Gdy byłem ministrantem, w któryś dzień po porannej mszy kolega mi powiedział: "Chodź pokażę ci, coś niesamowitego". Przyprowadził mnie tutaj przed okno mieszkania Mieczysława Majdzika. A w oknie był obraz Matki Bożej Katyńskiej i zobaczyłem napis: Katyń - pamiętamy. To był pierwszy moment, gdy usłyszałem o Katyniu - wspominał Ćwik.

Zaznaczył, że to był czas, kiedy o Katyniu się nie mówiło, to był czas, w którym trzeba było wielkiej odwagi, żeby to powiedzieć i zamanifestować chociażby poprzez wywieszenie zdjęcia w oknie, bo groziły za to reperkusje.

Wielu Skawinian wciąż pamięta Mieczysława Majdzika. Wspominają jego szczupłą sylwetkę i brodę oraz ubranie moro i czapkę rogatywkę.

Uroczystości odnowienia mauzoleum gen. Chłopickiego i piknik patriotyczny w Krzeszowicach

W Krzeszowicach odnowiono mauzoleum generała Józefa Chłopick...

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Wyjaśniamy różnicę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski