Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Partnerska wizyta we Francji. Samorządowcy i młodzież odkrywali wspólną historię

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Archiwum gminy Skawina
Przedstawiciele gminy Skawina samorządowcy, przedstawiciele Stowarzyszenia "Razem dla Wszystkich" i uczniowie LO z dyrektorem i nauczyciele historii odwiedzili partnerskie miasto Sillé-le-Guillaume we Francji. Pojechali na zaproszenie mera Gerarda Gaplina, który także jest nauczycielem historii.

Najważniejszym punktem wizyty były uroczystości, upamiętniające legiony polskie we Francji. Na cmentarzu oddano cześć poległym, a polscy i francuscy uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy. Następnie wszyscy udali się w miejsce, gdzie w 1917 r. powstał obóz szkoleniowy Armii Polskiej. Odsłonięto też tablicę pamiątkową poświęconą temu miejscu.

Delegacja odwiedziła też miejsce, gdzie w 1919 r. gościł kpt. Charles de Gaulle, pierwszy dowódca Błękitnej Armii. Tutaj mer miasta przybliżył jego postać wszystkim zebranym, później wiceburmistrz Skawiny Norbert Rzepisko przybliżył postać gen. Józefa Hallera, po czym wraz z panią prefekt Marie-Pervenche Plaza odsłonili tablicę upamiętniającą tych dwóch wielkich dowódców.

Wizyta była związana ze zwiedzaniem licznych muzeów i poznawaniem historii partnerskiego miasta.

- W trakcie zwiedzania Archiwum departamentu Sarthe w Le Mans pokazano nam historyczne dokumenty, związane z pierwszą wojną światową i gen. Józefem Hallerem i żołnierzami Błękitnej Armii. Udało się nawiązać z Archiwum współpracę bazującą na wymianie dokumentów związanych z Polakami w tamtym okresie - podsumował Jerzy Kłępa, sołtys Jurczyc, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Wszystkich” i przedstawiciel Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków.

Polska delegacja spotkała się z przedstawicielami stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o legionach stacjonujących i szkolących się w Sillé-le-Guillaume. Była to okazja do zapoznania się z podejmowanymi działaniami oraz znalezienia wspólnego gruntu, na którym można w przyszłości oprzeć współpracę.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski