Skawina przygotowuje wzorcowy program antysmogowy. Dostała...

Skawina przygotowuje wzorcowy program antysmogowy. Dostała na to milion od rządu

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Skawina przygotowuje wzorcowy program antysmogowy. Dostała na to milion od rządu

©Fot. Barbara Ciryt

W najbliższy poniedziałek minie termin składania wniosków o wykonanie termomodernizacji prywatnych domów jednorodzinnych z rządowego programu pilotażowego „Laboratorium Skawina”.
Skawina przygotowuje wzorcowy program antysmogowy. Dostała na to milion od rządu

©Fot. Barbara Ciryt

Skawińska gmina została wytypowana do niego wśród 33 najbardziej zatruwanych miast Polski w ramach antysmogowego programu. Będą one w pierwszej kolejności – od przyszłego roku – wdrażać antysmogowe działania przy finansowym wsparciu budżetu państwa.

Skawina przygotowuje wzorcowy program, na którym będą się opierać te gminy.

– To duże wyzwanie, bo do tej pory nie było wzorców na takie przedsięwzięcie. Staramy się jak najlepiej przygotować program dla naszych mieszkańców i przetrzeć ścieżki innym gminom – mówi Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny.

Na przygotowanie pilotażu w gminie Skawina rząd przeznaczył 1 mln zł, za które wykonane zostaną opracowania, audyty i przeprowadzona będzie termomodernizacja 20 budynków mieszkalnych. Teraz trwa na nie nabór. Zakwalifikowane będą te, których właściciele spełnią kryteria dochodowe. Dochód maksymalny – do 1028 zł netto na osobę w rodzinie lub 1268 zł netto dla osoby samotnie gospodarującej.

– Nie można określić kosztów prac w jednym budynku. Zakres wskażą audytorzy, którzy dokonają oceny energetycznej każdego wytypowanego domu. W jednych budynkach będzie trzeba tylko ocieplić strop, w innych podłogi lub same mury oraz wymienić okna, drzwi, w jeszcze innych natomiast tylko stary piec. Wariantów może być bardzo dużo – informuje Grzegorz Horwacik kierujący Wydziałem Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy. Założono, że średni koszt prac w jednym budynku wyniesie 50 tys. zł, ale nie może przekroczyć 75 tys. zł.

W ramach „Laboratorium Skawina” 90 procent kosztów pokryje Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Właściciele też będą zobowiązani do 10–procentowego udziału w tym przedsięwzięciu, by nie była to tylko forma darowizny, ale taka pomoc społeczna dla ludzi, których nie jest stać na taki wydatek, by jego część wzięli na siebie.

– Jeśli też nie będą w stanie ponieść kosztów własnego udziału, to mogą go odpracować, albo przy pracach w swoim domu o ile będą mieć uprawnienia lub w miarę swoich kompetencji przy innych pracach na przykład na zastępstwie w którejś z jednostek jak biblioteka, może przy opiece nad dziećmi w jednej z placówek. Zostanie opracowany katalog świadczeń na rzecz gminy – zapowiada Grzegorz Horwacik.

Później, przy wdrażaniu antysmogowego programu dla wskazanych 33 gmin, państwo pokryje 70 procent kosztów, gminy z udziałem funduszy unijnych – 20 procent, a właściciele domów – 10 procent.

Zainteresowanie „Laboratorium Skawina” jest w gminie duże. Do tej pory wpłynęło około 50 wniosków.

Procedura audytu i wyłaniania wykonawców może potrwać do września. Termomodernizacje powinny być przeprowadzone najpóźniej do listopada.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo