Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Strażacki pokaz, jak gasić płonący olej

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Do Skawiny zjechali przedstawiciele wielu jednostek ratowniczych. Uczestniczyli w 8. Mistrzostwach Krakowa i Powiatu Krakowskiego w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Służb Mundurowych, ale zrobili tez pokazy dla dzieci i przeprowadzili ewakuacje szkół.

Ćwiczenia służb mundurowych w celu doskonalenia się w ratownictwie to jeden z celów przyjazdu do Skawiny, ale jednostki prezentowały się także i uczyły bezpiecznych zachowań. Na 16 drużyn mundurowych aż 10 to strażacy. To oni organizowali atrakcje dla dzieci, ogródek zabaw ze ścianka wspinaczkową, wspinaniem po skrzynkach, torem przeszkód.

- W wybranych pięciu gminnych szkołach przeprowadziliśmy również pokaz ewakuacji i pierwszej pomocy - zaznacza Maciej Polaszczyk, koordynator medyczny z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie.

Ponadto dla młodzieży i dzieci były pokazy pokaz gaszenia oleju. - Zapalenie się rozgrzanego oleju może się przytrafić w każdej kuchni. Trzeba wiedzieć jak ugasić ogień, a nie rozniecić pożaru - mówi mówi Leszek Dudzik z JRG nr w Krakowie. Z kolega z jednostki Mariuszem Ubikiem robili pokaz.

- Gdy na patelni lub w garnku zapali się olej, to należy odłączyć źródło ciepła i stłumić ogień nakrywając garnek przykrywką, a najlepiej jeszcze nakryć garnek mokrą ścierką na nią położyć przykrywkę, żeby w ten sposób odciąć dopływ tlenu. Bez tlenu ognia nie będzie - tłumaczy strażak. - Pod żadnym pozorem nie można wlewać wody do garnka z płonącym olejem - przestrzega.

Akcje straży pożarnej z dawnych lat. Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego www.nac.gov.pl

Niezwykłe akcje straży pożarnej z dawnych lat [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Strażacy pokazali sposób ugaszenia oleju, ale także doświadczenie z tym co się stanie, gdy do płonącego oleju wlejemy wodę.

- Woda jest cięższa niż olej i gdy ją wlewamy idzie na dno. Ale temperatura palącego się oleju sięga 400 stopni, więc wlana woda momentalnie zamienia się w parę. W związku z tym, że znajduje się na dnie, to powoduje wyrzut oleju. W ten sposób płonący olej rozprzestrzenia się, spada na obrus, firanki, wyposażenie, a do tego może poparzyć osoby znajdujące się w kuchni - przestrzegają strażacy.

WIDEO: Jak postępować z osobami poszkodowanymi w pożarze?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski