Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. W gminie maleje liczba dni z przekroczeniami szkodliwych substancji w powietrzu

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Od kilku lat sukcesywnie spada liczba dni z przekroczeniami norm zawartości szkodliwych substancji w powietrzu. Przepisy dopuszczają przekroczenie dobowych norm maksymalnie do 35 razy w roku.

FLESZ - Dzieci umierają przez Putina!

od 16 lat

- Dążymy do takich wartości. W zeszłym roku były 52 dni z przekroczeniami norm, ale też musimy brać pod uwagę, że osiem lat wcześniej takich dni było 130 - informuje Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy.

Zaznacza też, że nie wszystkie wskaźniki są przekroczone. Np. zmalało stężanie pyłów PM10. Norma wynosi 40 mikrogramów w metrze sześciennym (µg/m3), a w gminie notuje się średnio 34 µg/m3.

- To efekt wielokierunkowych działań, akcji i dotacji do wymiany starych kotłów, a także stworzenie infrastruktury zachęcającej do przesiadania się z samochodów na rowery i do pojazdów komunikacji zbiorowej. W gminie powstało sporo tras rowerowych i parkingów przy kolei - podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz gminy Skawina, gdzie jakość powietrza jest monitorowana.

- Obecnie w Skawinie oraz w prawie wszystkich sołectwach gminy jest rozmieszczonych ponad dwadzieścia czujników. Wszystkie raporty z nich są dostępne na stronach internetowych - informuje Sabina Paciorek, kierowniczka Referatu Efektywności Energetycznej w WOP-ie UMiG.

Stacje pomiarowe są ustawione w mieście m.in. na os. Ogrody przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a Polska Akademia Nauk zainstalowała stację na stadionie TK Skawinka (na zdj.). W gminie są też czujniki np. Airly, Luftdaten oraz umieszczone m.in. przez Uniwersytet Jagielloński.

Na skawińskim Rynku niedawno stanęła tymczasowa mobilna instalacje płuc. Można na niej zobaczyć jak oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa na nasze zdrowie. To inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków w ramach programu „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

- Poprawa jakości powietrza w ostatnich latach jest odczuwalna. Z różnych dotacji wymieniono ponad dwa tysiące kotłów. Termomodernizacja budynków też spowodowała mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie mniejszą emisję. Musimy też brać pod uwagę, że na gorsze wyniki ma też wpływ bezwietrzna pogoda, a ostatnio piasek, który dotarł nad Europę z piaskowej burzy na Saharze - dodaje Sabina Paciorek.

Przypomnijmy, do końca 2022 roku, pozaklasowe kotły muszą zostać zlikwidowane. W gminie Skawina jest ponad tysiąc kopciuchów do wymiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski