MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. W gminie nikt nie może być głodny. Jeśli zabraknie rządowej dotacji, władze dołożą do posiłków z własnego budżetu

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Ewa Tyrpa
Ponad 251 tys. zł otrzyma w tym roku gmina Skawina w ramach programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”. Gmina dołoży do tej kwoty 20 procent. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej na tę coroczną akcję wydaje ponad dwukrotnie więcej, ale w ciągu roku państwo jeszcze dokłada potrzebną kwotę. Gmina też gwarantuje dołożenie.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W naszej gminie nikt nie może być głodny. Funkcjonują dwie parafialne placówki, do której osoby potrzebujące zawsze mogą się zgłosić. Ponadto posiłki lub pieniądze na nie otrzymują podopieczni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, więc nasi mieszkańcy mają zapewnione wyżywienie. Zawsze mogą przyjść i powiedzieć jestem głodny, dajcie mi jeść

– podkreśla Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Zapewnia, że gdyby zabrakło pieniędzy na posiłki, to gmina na pewno je zagwarantuje.
Przypomnijmy, w Skawinie przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego działa Caritas, a przy parafii pw. Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza – Jadłodajnia, która jest finansowana z grantu przyznanego przez gminę.

Pieniędzy na posiłki nie zabraknie

M-GOPS średnio rocznie na dożywianie mieszkańców potrzebuje 500-600 tys. zł. Obecnie dysponuje połową: 251 tys. zł dostanie budżetu państwa, a 20 procent tej kwoty zapewni gmina.

Nie będzie problemu z brakiem pieniędzy na posiłki, gdyż zawsze w ciągu roku, państwo dokłada brakującą kwotę

– mówi Joanna Rudek, dyrektorka M-GOPS-u.
Pomoc tej instytucji jest niesiona w formie zasiłku pieniężnego, zakupu żywności oraz poprzez pokrycia kosztów posiłku dorosłym i uczniom w szkole. Ta ostatnia metoda w zeszłym roku była stosowana rzadko ze względu na przerwę w nauce z powodu pandemii.
Formę wypłaty na posiłek dla uczniów stosuje się też w czasie przerw w nauce, a więc podczas zimowych ferii, wakacji i weekendów.

Posiłki dla spełniających kryteria

W zeszłym roku z programu „Posiłek w szkole i w domu” skorzystało 540 osób. Z tej grupy 412 otrzymało zasiłek na zakup żywności. Natomiast 307 skorzystało z gotowych posiłków.

- Taka pomoc przysługuje osobom i rodzinom z określonymi dochodami. Nie mogą one przekraczać 150 procent kryterium uprawniającego w tym programie

– tłumaczy dyrektor Rudek.

Obecnie dla osób samotnych wynosi ono 1051,50 zł, a w przypadku rodzin – 792 zł dla jednej osoby.
Joanna Rudek dodaje, że w każdej chwili, przez cały rok można składać wnioski o zakwalifikowanie do programu.

- Sytuacja materialna mieszkańców zmienia się. Tracą pracę, chorują, dochody maleją. Wówczas należy się zgłosić do ośrodka. Każdej osobie spełniającej wymienione kryteria, posiłek będzie przysługiwał

– podkreśla pani dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski