Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Władze protestują przeciw pomysłom zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Szukają rozwiązań, a nie problemów.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Ewa Tyrpa
Samorządowcy nie zgadzają się na wprowadzanie rozważanych zmian w Programie Ochrony Powietrza dla Małopolski. Projekt zniesienia zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie, to ich zdaniem krok w tył.

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

Władze gminy Sawina uważają, że argumenty iż samorządy nie mają pieniędzy na walkę ze smogiem, są nieprawdziwe.
Jest wiele możliwości, by ograniczyć niską emisję bez ponoszenia dużych kosztów.

- Jest wiele programów, z których można uzyskać bardzo duże dotacje, a w niektórych mieszkańcy wcale nie dopłacają. W budżecie zawsze mamy też zarezerwowane środki na wdrażanie własnych programów – przekonuje Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny, która jeszcze niedawno należała do najbardziej zasmogowanych gmin. Teraz tylko z nielicznych kominów domów wydobywa się czarny dym.

Ludzie już wiedzą, że mogą wymienić kopciucha na ekologiczny piec. Obliczyli, że dopłata często jest niższa, niż zakup węgla.

W wymianie pieców mieszkańców wspierają ekodoradcy z Wydziału Ochrony Powietrza. Pomagają w wypełnieniu wniosków i doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.
Zdaniem władz Skawiny, obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski jest bardzo ambitna i realna do wykonania. Jest niezbędna, by poprawić jakość powietrza w całym województwie. Przypomnijmy, dokument zakłada wprowadzenie od 2023 roku zakazu używania kopciuchów, a więc bezklasowych kotłów.
- Uchwała jest wielkim wyzwaniem finansowym dla samorządów, które nie dysponują tak dużymi środkami jak Kraków, ale w gminie Skawina szukamy rozwiązań, a nie problemów. Korzystamy ze środków unijnych, rządowych, wojewódzkich, szukamy dofinansowań tam, gdzie tylko się da. Z pozytywnym efektem - podkreśla burmistrz Rzepisko.
Przekonuje, że gminy dysponujące skromniejszym budżetem pieniądze na likwidację kopciuchów też mogą znaleźć w projektach finansowanych ze środków zewnętrznych.

Samorządy mogą liczyć na pokrycie większości kosztów wymiany kotłów z programów wspieranych przez rząd oraz Unię Europejską. Burmistrz wymienia m.in.: Czyste Powietrze, STOP SMOG oraz Regionalne Programy Operacyjne.
Łącząc niektóre programy można uzyskać nawet 90 procent dofinansowania.
Marcin Kozielski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta i Gminy dodaje, że Skawina jako pierwsza i jedna z nielicznych gmin w Polsce podjęła się realizacji programu STOP SMOG. Do czerwca 2022 roku termomodernizacji zostanie poddane 300 budynków jednorodzinnych.

Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju. Ten program skierowany jest przede wszystkim do najuboższych mieszkańców Skawiny.

Kolejnym ważnym dla Małopolski punktem w Programie Ochrony Powietrza jest możliwość wprowadzenia uchwały antysmogowej dla gmin. Oznacza to, że samorządy będą miały możliwość zwrócenia się do Sejmiku Województwa z wnioskiem o wprowadzenie dodatkowych zasad na terenie gminy. Rozwiąże to problemy formalno-prawne i umożliwi wprowadzenie zakazu montowania pieców węglowych w nowych budynkach.

– Skawina od dwóch lat ubiega się o wprowadzenie takich przepisów. Uchwały antysmogowe dla gmin umożliwią im sprawne przejście przez procedury formalno-prawne i dadzą narzędzia do skuteczniejszej walki z zanieczyszczonym powietrzem.
Wprowadzanie Programu Ochrony Powietrza w jego dotychczasowej formie pozwoli gminom zainteresowanym rozwiązaniem problemu smogu, jeszcze skuteczniej z nim walczyć. Zmusi on też te samorządy, które dotychczas niewiele zrobiły, do podjęcia intensywnych działań na
rzecz poprawy jakości powietrza.

- Skawina pokazuje, że nie tylko o pieniądze tu chodzi, lecz o chęci i apeluje, by nie zmieniać Programu Ochrony Powietrza – podkreśla rzecznik Kozielski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski