Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skawina. Władze zdecydowanie mówią stop zatruwaniu powietrza. Za ponad osiem lat w gminie może obowiązywać zakaz palenia węglem

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Ewa Tyrpa
W ciągu ostatnich siedmiu lat w gminie Skawina dwukrotnie spadła liczba dni z przekroczeniem średniodobowej normy szkodliwych substancji w powietrzu. Jednak to za mało, aby ludzie bez obaw o zdrowie, w sezonie grzewczym otwierali okna i oddychali pełną piersią.

FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Bardzo groźnym składnikiem smogu, nazywanym często cichym zabójcą, jest benzo(a)piren.

Wskaźniki lepsze, ale nadal złe

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny podkreśla, że mimo wielu podejmowanych działań proekologicznych i lepszych wskaźników, to nadal one niepokoją. Ponad sześciokrotnie jest przekroczona zawartość benzo(a)pirenu.

Przy uznawanej bezpiecznej dla zdrowia średniej 1 nanograma w metrze sześciennym (ng/m3), w gminie Skawina średnioroczne stężenie wynosi 6,59 ng/m3, a w najbardziej smogowe dni, wskaźnik ten dochodził nawet do 35 ng/m3.
W 2013 roku było 121 dni z przekroczonymi wskaźnikami, w 2020 było ich 60.

Lekarze nie mają wątpliwości, że smog jest przyczyną wielu chorób nowotworowych, m.in. raka płuc, przewodu pokarmowego, okrężnicy, wątroby, pęcherza moczowego i skóry.

Szkodzi smog, auta i zakłady

Jakość powietrza pogarszają różne substancje emitowane z pojazdów, a ruch samochodowy w gminie jest bardzo duży. Także do atmosfery dostają się różne związki z zakładów przemysłowych.

Osiem lat do zakazu palenia węglem

- Każdy z nas chce bezpiecznie pobiegać, pójść na spacer lub pojeździć na rowerze nie przejmując się jakością powietrza. Nie sprawdzać, jak bardzo dzisiaj przekroczone są normy. Nie chcemy opowiadać lub słuchać żartów o Skawinie, w której powietrze jest dobre pod warunkiem, że się nim nie zaciągamy

– burmistrz uważa, że tylko radykalne działania, a więc likwidacja kopciuchów i zakaz używania węgla, muszą być wprowadzone.

Władze Skawiny proponują od 2030 roku wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem.
Na najbliższej sesji 28 kwietnia, Rada Miejska zajmie się projektem uchwały w tej sprawie. W maju radni będą głosować nad jej przyjęciem.

Niektórzy skawinianie nazywają uchwałę nie tylko antysmogową, ale też antyrakową.

Są pieniądze na likwidację kopciuchów

- Będziemy mieć osiem lat na na wymianę wszystkich pieców na paliwa stałe. Są na to pieniądze, dobre programy i siedmiu ekodoradców do dyspozycji mieszkańców

– zaznacza Norbert Rzepisko.

Możliwości w gminie są duże. Kopciuchy można wymienić na kotły gazowe, instalację pomp ciepła, domy można podłączyć do sieci ciepłowniczej z miejscowej elektrociepłowni.

Te działania, połączone z termomodernizacją budynków, wymianą okien i drzwi, wpłyną nie tylko na lepszą jakość powietrza, ale także na zawartość portfela, bo docieplony budynek znacząco wpływa na zmniejszone rachunki za ogrzewanie.
Mieszkańcy cały czas mogą korzystać z dofinansowań, wynoszących nawet ponad 90 procent kosztów montażu np. pomp ciepła, pieca gazowego, kotła na biomasę, podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Najubożsi mogą skorzystać z programu STOP SMOG, w którym wystarczy tylko 10 procent własnego wkładu, który można rozłożyć na raty lub odpracować poprzez wykonywanie np. prostych prac porządkowych w placówkach oświatowych.

Najpierw gmina, potem województwo

Ostateczna decyzja w sprawie uchwały antysmogowej dla gminy Skawina, będzie należeć do Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Ten dokument przewiduje też wprowadzenie od 2022 roku zakazu montażu kotłów węglowych w nowych budynkach.
Rada Miejska taką uchwałę intencyjną przyjęła dwa lata temu, ale wtedy nie przyjął jej Sejmik Województwa Małopolskiego.
[polecane]21374759,21359709,21250417,21344211,20849541,21333977[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski